vl onkin suoritus uskonto.
Täällä olen löytänyt monta hyvää kirjoitusta ja moneen kysymykseen olen saanut vastauksen jota kotona ei ole kukaan kertonut. Kiitän teitä ystävät.
Nyt selkis
6
430
Vastaukset
- ansaittava!
SRK ei armoaan ilmaiseksi kenellekään anna. Kun elät tiukkojen elämäntapanormien mukaan ja syntilistaa kunnioitat enemmän kuin Jumalan sanaa, niin saat SRK:n ansaitsemattoman armon.
- ämmä
niin , että kun ihminen armosta saa kaikki syntinsä anteeksi , se aiheuttaa sen , että haluaa elää tietyllä tavalla, ettei pahoittaisi Jumalansa mieltä.Raamatussa sanotaan myös armon saaneelle, että Älä silleen enää syntiä tee. Eli tietoisesti kartetaan synnin paikkoja.Syntiin joutumatonta ei ole olemassakaan.
- vaikkapa
ämmä kirjoitti:
niin , että kun ihminen armosta saa kaikki syntinsä anteeksi , se aiheuttaa sen , että haluaa elää tietyllä tavalla, ettei pahoittaisi Jumalansa mieltä.Raamatussa sanotaan myös armon saaneelle, että Älä silleen enää syntiä tee. Eli tietoisesti kartetaan synnin paikkoja.Syntiin joutumatonta ei ole olemassakaan.
luterilaisen kirkon vanhusten kerho tai partio.
- tarkoitat
sillä suoritususkonnolla?
Mielestäni lestadiolaiset harhailevat eksyksissä, sillä heille ei tunnu olevan tuttu Jumalan Sana ja tahto.
Varmasti tätä ei pitäisi näin yleistää, mutta milloin tahansa olen täällä vieraillut, olen nähnyt täällä katkeruudenhengen. Toisinaan sitä tuottaa vanhat hoitokokousasiat ja toisinaan toisten ns. uskovaisten kovuus.
Miten he eivät näe, että heidän ei tarvitse katsoa toisten tekoihin, eivätkä he missään tapauksessa saa mennä katkeruuteen. Heidänhän tulisi katsoa henkilökohtaisesti ja aivan itse Jeesukseen, eikä jäädä joukon mukana pohtimaan ja tekemään milloin mitäkin Jumalan Sanan vastaista.
Lukevatko lestadiolaiset Raamattua, sillä sieltä tulee opastava ja puhdistava Sana ihmiseen.- kielletty!
Ei saa ominpäiten lukea. Tarvitaan virallinen tulkki mukaan, jos raamattua mennään lukemaan. Tulkki sitten kertoo, miten päin pitää asiat ymmärtää... Tätä olen aina ihmetellyt. Ihan eri tavalla Jumala asian meinas.
- katkeruutta,
kun veeälliä muistuttaa heidän entisistä ja nykyisistä synneistään. Vaikkapa hoitokokouksista, joita yhä järjestetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1281256
- 1181068
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap97904- 112828
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa270764- 48695
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi18677- 42615
- 49589
- 25565