Loimaalla alkaa työllisyyskurssi Dinoliftille. Firma on kovassa vedossa ja pystynyt työllistämään paljon väkeä viime vuosina. Mutta millaista siellä on olla töissä. Miten mahtaa pärjätä alaa vaihtava nainen noissa töissä? Kokemusta on tehdastyöstä muttei lainkaan metallialalta.
http://www.dinomachine.fi/?id=5707EBAF-66D543B3B3F6-2B5898558F58
Dinolift
25
3561
Vastaukset
- MR. DINO
Miehet on komeita ja antavat helposti pikkujouluissa. Palkka on naurettava ja työnjohtaja mulkku.
- Pian entinen dinolainen
Älkää tehkö sitä samaa virhettä, kuin minä tein, kun tuonne paskaan menin, tosin se virhe korjautuu pian.
Tulette huomaamaan kyllä tuolla, että työntekijää ei arvosteta pätkääkään. Asiat, ja uudet "säännökset" ajetaan läpi pelkällä luottamusmiehen allekirjoituksella keskustelematta siitä työntekijöiden kanssa. Ts. yksipuolisia sopimisia, jossa johto haluaa, ja luottamusmies allekirjoittaa, koska ei osaa sanoa EI! Näin on päästy laittomiin sopimuksiin, ja menetelmiin, vain kahleet enää puuttuu. Työilma piiri on erittäin kireä johtuen johdon toimista, ja lähes joka viikko koittaa uuden "säännön / säädöksen" aika. MR.DINOLLE sanoisin, että unohdit monikko muodon tuosta viimeisestä lauseesta.
- Mies pikkujouluista
Juu sinne vaan hommiin, sinne kelpaa kaikki, työkaverit on ainaki mukavia, ainaki osa... Liksasta ja työnjohdosta tuskin tarvii enää kirjoittaa.. Tervetuloa
- Entinen_työntekijä
Älkää hyvät ihmiset tehkö sitä virhettä ja menkö edes kysymään sieltä töitä! Palkka on naurettava ja korotuksia on turha kysellä ja odottaa. Sossun luukulta saa saman rahan mitä Dinoliftiltä. Työntekijöitä ei arvosteta tippaakaan ja mitään kiitosta on turha odottaa. Työnjohto yrittää näyttää ulospäin jotain ihan muuta ja kehuu työntekojöitä, vaikka näin ei todellakaan ole.
- Huipaus
Ootko kattonut peiliin...jos vika onkin omassa ajattelussasi
- jostainkotoisin
Ehdottomasti kannattaa mennä sinne töihin jos on mahdollisuus päästä kyllä siellä äkkiä hommat oppii. Palkalla saat varmasti laskusi maksettua ja vähän voi jäädä säästöönkin kun nuukasti elelee. Täällä väitetään että saman rahan saa sossun luukulta no mitä elämää sellainen on. Mene dinolle ja voit samalla jatkaa työnhakua saat metallialan työkökemusta ja sisältöä elämääsi. Menkää te entiset dinolaiset ja muut sinne sossun luukulle hakeen kaljarahaa kun ei teistä muuhun ole ette pärjänneet edes dinon hommissa
- sellaistavaan
Varmasti siellä pärjäät,ei ne metallihommat niin ihmeellisiä ole,luulisin,että siellä on ihan tavallisia ihmisiä töissä.
- Anonyymi
Luulossa on hyvä elää, varsinkin jos tykkää laittomista keksityistä työpaikan säännöistä, sekä kyttäys ilmapiiristä, työviihtyvyys tuolla silkka 0.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulossa on hyvä elää, varsinkin jos tykkää laittomista keksityistä työpaikan säännöistä, sekä kyttäys ilmapiiristä, työviihtyvyys tuolla silkka 0.
Mikäli meinaat että dinolla kytätään niin et ole tainnut olla Dometallissa töissä
- teetyötäniinsaateläkettä
Sanovat juu että sossusta saa saman rahan entäs sitten kun jäät eläkkeelle ja olet elänyt koko elämäs sossurahalla niin on eläkekkin sen mukainen. Sitten on enää turha itkeä. Hyvää Joulua !!!
- Systeeemi
No ei sossusta samaa rahaa saa, tosin jos on 3 lapsen yh niin aika lähelle pääsee. Työtä tekemättömän eläke+asumistuki kyllä taas on aika lähellä pieniä työeläkkeitä. Täytyy myös muistaa, että työelämässä voi myös edetä paremmin palkattuihin hommiin.... Kotisohvalla yleensä ei. Hyvää joulua kaikille!
- lajijasuris
Systeeemi kirjoitti:
No ei sossusta samaa rahaa saa, tosin jos on 3 lapsen yh niin aika lähelle pääsee. Työtä tekemättömän eläke+asumistuki kyllä taas on aika lähellä pieniä työeläkkeitä. Täytyy myös muistaa, että työelämässä voi myös edetä paremmin palkattuihin hommiin.... Kotisohvalla yleensä ei. Hyvää joulua kaikille!
Juuri näin! Yllättävän äkkiä sitä sitten jää tai jätetään loppuiäkseen pienille tuloille, kun harrastaa tukioptimointia, mutta kyllä niitä tukijärjestelmiäkin pitäisi rukata ja päivähoito pitäisi kattaa veroilla kokonaan.
- Anonyymi
Palkat ovat aivan per.seestä Dinolla. Nyt sekin lomauttaa tämän koronan seurauksena.
- Anonyymi
Jos on duunari niin kannattaa kiertää kaikki metallipajat niin kaukaa kuin vain voi.
Samaa paskaa joka paikassa, ei auta edes pajan vaihtaminen.
- Anonyymi
Kerran ollut eikä ikinä enää tuohon puljuun. Kertonee varmasti jotakin niille, jotka osaavat lukea rivien välistä totuuden.
- Anonyymi
Laittakaahan palkat kunnolliselle tasolle,näin jäisi oman kylän nuoriakin tälle kylälle.
Nyt eivät jää,kun palkkataso huono ja ei vastaa tätä päivää yrityksen johtaminen ja työolot.
Maanviljelijät pitävät kakkostyöpaikkanaan.Näitä tällä kylällä paljon,kyllä yhden työpaikan pitäisi riittää.
- Anonyymi
Itse olin Dinolla töissä 5 vuotta sitten. Palkka oli kyllä naurettavan pieni. Eipä pahemmin tee mieli enää kysyä töitä tuosta firmasta.
- Anonyymi
Minä olen Dinolla, hyvin viihdyn, palkka on se mikä sopimuksessa onsovittu.
Teen työtä mieluimmin kuin elän sosiaalituella - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä olen Dinolla, hyvin viihdyn, palkka on se mikä sopimuksessa onsovittu.
Teen työtä mieluimmin kuin elän sosiaalituellaoikea asenne
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä olen Dinolla, hyvin viihdyn, palkka on se mikä sopimuksessa onsovittu.
Teen työtä mieluimmin kuin elän sosiaalituellaSama juttu. Palkkahan voisi olla isompi mutta Loimaalla se on ihan sama mikä metallifirma on niin palkka on paska. Mukavia työkavereita ja asiat tuntuu olevan muutenkin ihan ok.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama juttu. Palkkahan voisi olla isompi mutta Loimaalla se on ihan sama mikä metallifirma on niin palkka on paska. Mukavia työkavereita ja asiat tuntuu olevan muutenkin ihan ok.
Valtio voisi antaa avustusta noille firmoille siihen että työntekijöille jäisi rahaa käteen enemmän.
Lakkauttaisi vaikka joitain loislaitoksiaan niin löytyisi rahaa siihen varmasti.
Eläkerahastojen sekä liittojen porhoilta löytyisi myös ylimääräistä rahaa, mitä ovat saaneet verokikkailuillaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valtio voisi antaa avustusta noille firmoille siihen että työntekijöille jäisi rahaa käteen enemmän.
Lakkauttaisi vaikka joitain loislaitoksiaan niin löytyisi rahaa siihen varmasti.
Eläkerahastojen sekä liittojen porhoilta löytyisi myös ylimääräistä rahaa, mitä ovat saaneet verokikkailuillaan.Se olis valtava kasa rahaa, aivan mahdotonta ja vääristää markkinaehtoista kilpailua.
Mahtaaks se palkka niin kauhean huono olla, jos vaikka katselee mitä autoja parkkipaikoilla on? Aina sitä tietysti enemmän tahtoo, mutta jääkö vuotuinen kokonaisansio kauaskin keskiarvosta mikä on kuuta kohti jotain 3200 euroa? Moni yrittäjäkin jää kauas noista tuloista ja työtä sekä vastuuta ja riskiä paljon enemmän.
lajijasuris - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se olis valtava kasa rahaa, aivan mahdotonta ja vääristää markkinaehtoista kilpailua.
Mahtaaks se palkka niin kauhean huono olla, jos vaikka katselee mitä autoja parkkipaikoilla on? Aina sitä tietysti enemmän tahtoo, mutta jääkö vuotuinen kokonaisansio kauaskin keskiarvosta mikä on kuuta kohti jotain 3200 euroa? Moni yrittäjäkin jää kauas noista tuloista ja työtä sekä vastuuta ja riskiä paljon enemmän.
lajijasurisOnko hienojakin autoja? Onko hintavia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko hienojakin autoja? Onko hintavia?
Kaikki on suhteellista, mutta runsaasti on hyvää keskiluokkaa, hinta 30 k€ paikkeilla. Perusduunarille 3 tonnia ihan ok. Jos lisää tahtoo, sitten olla aitoa lisäarvoa ja tuottavuutta, omata sisäinen yrittäjyys jne.
Valitettava totuus on, että moni on latvalaho kermaperse, ja kaikki pitäisi olla helppoa&kivaa nykyään.
lajijasuris
- Anonyymi
Voiko siellä saada palkan pimeänä ettei Valtion porvariloiset pääse varastamaan siitä?
Se nostaisi työmotivaatiota kun ei varkaat vie mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2704388Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653557Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591875Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251765Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991466Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341001Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18919en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va119875Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235870