Puhutteko kielillä?

sannaaaa

Toimiiko teillä armolahjat? Puhutteko kielillä? Tunnustatteko Pyhän Hengen toiminnan?

12

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • melissa2001

      Kyllä puhun kielillä ja tiedän ihmisillä olevan erilaisia armoituksia ja armolahjoja.

      • melissa2001

        Vaikka en kuulukkaan mihinkään tiettyyn seurakuntaan tällä hetkellä.
        Minusta monissa eri paikoissa on Jumalan lapsia, kuten lestdiolaisuus, luterilaisuus, helluntailaisuus...
        Siksi vastailin , vaikka tarkoitit kysymyksesi ehkä aivan tietylle ryhmälle.


      • on nähty

        Kun kirjoittelee tänne muka hienoja sivistyssanoja käyttäen, vaikkei osaakaan. Niistä teksteistä ei saa kukaan ajatusta esiin.


    • savvoo

      hilijoo ja kovvoo

    • vanh.lest.

      Kielillä voi puhua, jos on joku toinen läsnä, joka selittää, mitä puhe tarkoittaa. Nimenomaan pitää pystyä selittämään, mitä puhe tarkoittaa. Pelkkä höpöttäminen siansaksaa ei ole raamatullista kielilläpuhumista, vaan se tapahtuu näytellen tai eräänlaisessa hurmostilassa, joita on monissa muissakin uskonnoissa kuin kristinuskossa.

      Kielillä puhumisen voi ymmärtää vieraiden kielten opiskeluna ja harrastamisena. Joillakin on armolahja tähän.

      Alkuseurakunnan saadessa henkikasteen, he rupesivat puhumaan jollakin toisella kielellä. Ja heillä säilyi tämä vieraan kielen lahja sitten jälkeenpäinkin.

      • melissa2001

        Totta on ,että kielet voi selittää henkilö, jolla on selittämisen lahja.
        Mutta kielillä ihminen voi rakentaa myös itseään omassa henk. koht. rukouselämässä.


      • löytyy

        Järviradion (taajuus. fi) tiistai-illan Sana ja ylistys nettiohjelmassa, klo 21.oo, jossa pääpiruna esiintyy Veli Saarikalle kumppaneineen.
        Täällä kaikki karikatyyrimuodot tulevat selkeästi esille.


    • kyllähän

      sitä kieltä puhumiseen tarvihtee... meinaan että vois olla melkoista "muminaa" jos ei kielellä puhuis. :D

    • Suomea

      ..Englantia,ja sitten Suomen eri murteita:)

      Pyhä Henki toimii jokaisessa uskovaisessa,jo se että käsittää uskon lahjan on Pyhän Hengen työ

      Mitä siitäkin tulisi jos esim Suviseuroissa kaikki alkaisi mongertaa jotain sekavaa mistä kukaan ei saisi mitään selvää. Kaaos siitä tulisi eikä mitään hengellistä rakentumista.

      Kamaalaa kuultavaa nuo karismaatikkojen tilaisuudet:( Jumala on järjestyksen Jumala eikä siihen kuulu sellainen meno kuin esim Nokialiikkeen kaatuilemiset. Tai muut vastaavat.

      Jeesus ei kaada ihmisiä,vaan nostaa kaatuneet ylös,rammat ja raajarikot Hän nosti ylös,käski ottamaan vuoteensa ja menemään kotiinsa.

    • Tutkija.

      ellei puhu kielillä?

      • melissa2001

        Ei kaikki puhu kielillä..
        Ei kielilläpuhuminen ole pääsyvaatimus taivaaseen .
        Ole huoleti, vaikket puhuisikaan kielillä, niin taivaskelpoinen olet , jos Jeesus saa olla Vapahtajasi.


    • Kysyjä.

      V9iko Pyhä Henki toimia muutenkin, kuin keilillä puhumisen kautta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      132
      3093
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      73
      2104
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1795
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      22
      1682
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      120
      1655
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1335
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      1129
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1035
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      47
      995
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      917
    Aihe