Terveysselvitys

saanko vakuutuksen?

Oletteko saanet hakemanne ja tarvitsemanne henkivakuutuksen(perheen jäseniä varten) jos olette olleet hoidossa alkoholin takia!? Terveysselvitys kaavakkeessa kysyttiin, että -oletteko ollut lääkärin tutkittavana tai hoidossa,kaikki käynnit terveyskeskus, työterveys, yksityiset, A-klinikka, perheneuvola ja mielenterveystoimisto.

kyllä, kyllä, kyllä, kyllä, kyllä ja kyllä
viisivuotta sitten oli katkolla ja olen ollut hoidettavana alkoholin takia.

Lisäksi olen työkyvytön tällä hetkellä ja onhan mulla sairauden(alkoholismi) aiheuttama pysyvä vammakin.
Lääkkeiden käyttö on vähenemään päin.

Ilmeisesti meidät luokitellaan johonkin riskiryhmään? Kuka nyt meihin luottaisi..Kerran sairas aina sairas, ja se leima on loppuelämän vai?

miten teillä muilla sairailla näitten terveysselvitysten kanssa eri asiayhteyksissä?

6

1006

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En saanut

      Ilmoitin, että olin ollut masentunut ja saanut siihen hoitoa - ei tapaturmavakuutusta.

      • kun vastailee liikaa

        moni ovela virkailija osaa muuten kysellä hienosti vakuutuksista yms..kerran jopa puhelimessa. Jos ihmisellä ei ole tapaturmavakuutusta eikä henkivakuutusta niin siitä voi päätellä, että niitä ei saa, koska on sairas ja asiat ei ole kunnossa. Lisäksi jos luottotiedoissa on merkintä maksuhäiriöistä niin, sitä on yksinkertaisesti aika vaikea antaa itsestä luotettavaa ja mallikelpoista kuvaa. Sitä on pudonnut valtavirrasta ja silloin kuuluu ryhmään nimeltä Ö.

        Kuinka moni teistä luottaisi ex-juoppoon jolla on lääkitys ja maksuhäiriö merkintä?...aivan..


      • ajattele silloin
        kun vastailee liikaa kirjoitti:

        moni ovela virkailija osaa muuten kysellä hienosti vakuutuksista yms..kerran jopa puhelimessa. Jos ihmisellä ei ole tapaturmavakuutusta eikä henkivakuutusta niin siitä voi päätellä, että niitä ei saa, koska on sairas ja asiat ei ole kunnossa. Lisäksi jos luottotiedoissa on merkintä maksuhäiriöistä niin, sitä on yksinkertaisesti aika vaikea antaa itsestä luotettavaa ja mallikelpoista kuvaa. Sitä on pudonnut valtavirrasta ja silloin kuuluu ryhmään nimeltä Ö.

        Kuinka moni teistä luottaisi ex-juoppoon jolla on lääkitys ja maksuhäiriö merkintä?...aivan..

        tietenkään. Vasta kun yrittää päästä kiinni normaalin elämään ja olla tasavertainen. Ehei, veljeni, surullista mutta totta. Kerran merkintä laitetaan mustalle listalle se on siellä ikuisesti. Lisäksi kaikki lääkäri käynnit ja popsitut lääkkeet pysyvät rekisterissä hautaan asti. Joskus niistä voi joutua tilille yllättävissäkin tapauksissa. Jotkut työpaikat selvittävät työnhakijan suostumuksesta KAIKEN! Sairaushistoria, lääkitys, rikosrekisteri yms. Ei auta perkele vaikka kuinka olet hyvä niin sieltä se taas löytyy, se elämän pimeä hetki..

        Enpä olisi uskonut että se menee näin. Siispä työttömäksi ja neljän seinän sisälle loppuelämäksi.
        Silloin ei voi mitään sattua kun ei mitään teekkään. Yhteiskunta elättäköön....mutta onneksi olen raitis..joo :(


      • saada

        Eivät kyllä yleensä muut mielenterveysongelmat kuin skitsofrenia estä tapaturmavakuutusta, kyllä sellaisen pitäisi masennustakin sairastavan saada. Hoitokuluvakuutus taas on ihan eri asia, sitä hakiessa pitäisi monissa yhtiöissä olla vakuutuksen hakuhetkellä "terve kuin pukki" sekä psyykkisesti että fyysisti, etenkin jotta saisi ilman mitään rajoituksia olevan vakuutuksen.


    • kyllä...

      Vaikea sanoa, että miten on henkivakuutusten suhteen, mutta ainakin sairauskuluvakuutushakemukset evätään usein jo esim. pelkän lievänkin mielenterveysongelman takia, mikäli on esim. lääkitys siihen. Usein kyllä valitettavasti ihan mikä tahansa pitkäaikainen työkyvyttömyys tai merkittävä sairaus vaikeuttaa henkilövakuutusten saantia. Mutta useimmiten kuitenkin jos esim. alkoholi-, tai mielenterveysongelma tai muukin vakuutuksen saamisen suhteen merkityksellinen sairaus lakkaa vaikuttamasta vakuutuksen myöntämiseen, kun on ollut viisi vuotta oireettomana. Henkivakuutuksen ollessa kyseessä voi käydä niinkin, että mikäli vakuutettu kuolee jonkun sellaisen sairauden vuoksi, mitä vakuutetulla ei ole ollut ennen vakuutuksen ottoa tai tapaturmaisesti, eikä kuolemaan liittyvien syiden selvittelyiden yhteydessä selviä esimerkiksi ruumiinavauksen yhteydessä tai aiemmista hoitoasiakirjoista seikkoja sairaudesta, minkä vuoksi vakuutusyhtiö ei olisi oikeat tiedot saatuaan myöntänyt vakuutusta, niin omaiset saavat korvauksen eikä vakuutetulla ollut sairaus edes tule vakuutusyhtiön tietoon. Tässä on kuitenkin se riski, että vakuutetulla ollut sairaus käy ilmi, ja omaiset jäävätkin ilman korvausta.

      Itsestäni voin kertoa, etten kyllä varmasti saisi henkivakuutusta ahdistuneisuushäiriöni takia, kun sairauskuluvakuutustakaan en saanut.

    • Dieter.boheeeeen

      En ole saanut, mutta syy on muu, kuin alkoholi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9218
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3716
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      70
      2314
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      107
      2130
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      18
      1886
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      13
      1510
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      26
      1337
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1217
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      926
    10. Millaisia odotuksia ensi vuodelle?

      Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.
      Sinkut
      159
      853
    Aihe