Miksi niin vaikeaa ?

jäbä

Kertokaahan tytöt miksi se aloite on niin vaikeaa tai voi omalla kohdallani sanoa, että minulla on aina ollut huono-onni rakkaudessa.

Ensin vaivasi liiallinen ujous nyt on tullut jo vähän "pelikokemusta" tai miten lähestyä naisia ja jutella, mutta silti aina mulle käy niin että lopulta kukaan ei ole kiinnostunut.

Olenko vielä liian nuori, liian kokematon vai mikä siinä on alkaahan tuota ikää olla 20v eihän se vielä liikaa ole aikaa vaikka kuinka paljon mutta ihmetyttää, että missä se mättää.

Voiko teidän mielestä miespuolisella ulkonäkö olla niin kehno jotta vaikka kuinka ulospäinsuuntautuva ,rehellinen, huumorintajuinen jne ihminen olisi niin tuosta ulkonäöstä voisi kaikki olla kiinni ?

7

945

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Danielle.D

      Ihmiset ymmärtävät komeuden niin eri tavalla ja huomaavat eri tavalla ihmisten ulkonäön. Huonot piirteet kuten kateus, itsesääli, ylimielisyys, huono itsetunto, mustasukkaisuus, viha ja valehtelu rumentavat ihmistä, tekevät hänestä ällöttävän.

      • jäbä

        Kiitti vaan nuohan on tosiaankin ihan sellasia maalaisjärjellä ajateltuna selviä asioita, mut kiitti kuitenkin.

        Jokatapauksessa pitäs saada selville muullakin kuin musta tuntuu periaatteella mikä itsessä mättää kyllä sitä voi yrittää huonoja piirteitään vielä tässä iässä muuttaa myöhemmällä iällä se onkin jo vaikeampaa taas.

        Huonon itsetunnon ja jossain määrin hivenen ylimielisyyden itsessäni omin rehellisyyden nimissä. Olenkin miettinyt voiko huono itsetunto heijastua selvästi ulospäin vaikka yritänkin sen piilottaa.

        Vielä tuosta kokemuksesta naisten kanssa olemisesta sanoisin vähän sama asia kuin vaikka nykyisin vaadittava työkokemus eihän kokemusta näissä asioissa voi saada ellei saa mahdollisuutta hankkia sitä kokemusta.


    • vvvv.

      Tottakai se voi olla ulkonäöstä kiinni ja melkein aina onkin. Maailma on
      pinnallinen, varsinkin tytöt (muotiorjia) ja get over it. Ei kukaan ihastu
      luonteeseen. Kaikki me ihmiset ollaan kuitenkin sisältä niin samanlaisia
      ettei kukaan erotu sillä tavalla edukseen. Asiat käydään siis ulkonäkötasolla.

      • whii

        Tietenkään se ei ole ulkonäöstä kiinni.
        Jokaisella naisella on erilainen maku. Ei miehen tarvitse olla erityisen hyvännäköinen, kunhan on omaa silmää miellyttävä. Ole edelleen oma itsesi, äläkä lannistu! Kyllä "se oikea" (jos tällaista termiä voi edes käyttää, ei kukaan ole oikea, se riippuu vain tahdosta) tulee vielä vastaan. On turha teeskennellä olevansa jotain muuta kuin on, seurustellessa todellinen luonne kuitenkin paljastuu ja silloin sen tullessa mahd. suurena pettymyksenä, ei ole enää mitään mahdollisuuksia.
        20v ei ole vielä vanha, tunnen monia hyvännäköisiä miehiä, jotka ovat reippaasti yli tuon iän ja vielä vapaita.

        Ja vvvv.:lle tiedoksi, että ei kukaan varmaan ihastukaan luonteeseen. Luonteeseen rakastutaan. Luonne tekee paljon kuitenkin ihmisen ulkoisen kauneuden huomaamiseen..
        Mitä iloa pelkästä ulkonäöstä on? Kukaan ei ulkonäköön rakastu, jos ihminen on sisältä tyhjä tai muuten epämiellyttävä.


      • vvvv.
        whii kirjoitti:

        Tietenkään se ei ole ulkonäöstä kiinni.
        Jokaisella naisella on erilainen maku. Ei miehen tarvitse olla erityisen hyvännäköinen, kunhan on omaa silmää miellyttävä. Ole edelleen oma itsesi, äläkä lannistu! Kyllä "se oikea" (jos tällaista termiä voi edes käyttää, ei kukaan ole oikea, se riippuu vain tahdosta) tulee vielä vastaan. On turha teeskennellä olevansa jotain muuta kuin on, seurustellessa todellinen luonne kuitenkin paljastuu ja silloin sen tullessa mahd. suurena pettymyksenä, ei ole enää mitään mahdollisuuksia.
        20v ei ole vielä vanha, tunnen monia hyvännäköisiä miehiä, jotka ovat reippaasti yli tuon iän ja vielä vapaita.

        Ja vvvv.:lle tiedoksi, että ei kukaan varmaan ihastukaan luonteeseen. Luonteeseen rakastutaan. Luonne tekee paljon kuitenkin ihmisen ulkoisen kauneuden huomaamiseen..
        Mitä iloa pelkästä ulkonäöstä on? Kukaan ei ulkonäköön rakastu, jos ihminen on sisältä tyhjä tai muuten epämiellyttävä.

        Ihastuminen ja rakastuminen, molemmat ovat lopulta samaa paskaa ja
        johtuvat samasta asiasta aivoissa.

        Alitajunnassa kuitenkin toiseen ihmiseen kiinnostutaan ulkonäön perusteella
        ja seksi mielessä. Niin kuin kerroin niin kaikki ihmiset ovat lopulta niin
        samanlaisia luonteiltaan. Erilaisia ihmistyyppejä on vain muutamia.

        Ja aloittajalle, että jos haluat puolison niin hankkiudu piireihin. Ei kukaan tule
        sinulle kadulla sanomaan, että olet kiinnostava koska siihen on suuri kynnys.
        Mene baariin tai hanki kavereita jotka tuntevat naisia tai joilla on siskoja.


    • hmph

      Ehkä et annakkaan itsestäsi niin miellyttävää kuvaa kuin luulet.. (kokeile vaihtaa taktiikkaa tms.. :D)

    • yritänantaa

      Mitä tarkoitat kun sanot että "nyt on tullut jo vähän "pelikokemusta"?

      Ihan mielenkiinnosta kyselen...
      Siis joku on ollut kuitenkin kiinnostunut sinusta? Sua ei sitten kiinnostanut vai?

      Totta kai ulkonäöllä on väliä! Mutta jokaisella on omat mieltymyksensä, eli jonkun mielestä voit olla ruma mutta toisen mielestä ihana (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2774
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      36
      2399
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      91
      1631
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1295
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1119
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      821
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      734
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      686
    9. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      660
    10. 43
      645
    Aihe