Tulleeko Kalamies takasin??

scar

Hei te viisaammat, auttakaa
Tapasin viikko sitten tosi taivaallisen sopivan kumppanin skorpparille eli kalamiehen. Meni lujaa rakastuttiin täysillä ja puhuttiin paljon kaikesta, elämstä lapsista, yhteisestä kodista.Kaikki sopi hänelle mitä annoin ehdotuksia elämästä, olinko liian innokas??Nyt kun viikko ohi, niin kalamies sanoi mulle että tarvii aikaa että on niin paljon kaikkea. Ei haluu jättää, mutta haluu etäisyyttä. Tulleeko tuo kalamies takasisin elämääni vaiko onko se pelästynyt lopullisesti, kommentteja. Pakko mun johkin on kirjottaa kun tuun ihan hulluksi itteni kans kun oon niin rakastunut ja muuta en voi ajatella...

8

2523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalamies

      saattoi säikähtää liian nopeaksi kokemaansa tahtia. itse olen tyypillinen kala, ja vaikka olenkin myös liika tunteellinen ja aivan liian yliherkkä, haluan suhteen joka vaiheessa pitää ohjat itselläni. Eli hyökkäävyys ja suorasanaisuus ei vie asiaa eteenpäin, huolimatta siitä, että olette höpöttäneet elämänkaari suunnitelmat jo lävitse.

    • Lohinainen

      Nyt vaikuttaa siltä, että olet nuori nainen, joka innostui kalan tunteellisuudesta ja luonteesta niin että olet saanut vaaleanpunaiset lasit päähän. Kalana voin sanoa, että kalat innostuu myös pian, mutta mitä itse ajattelisit jatkossa, jos oma kultasi rakastuisi toiseen viikossa, mitä se kertoisi toisesta? Aika kevytkenkäistä. Uskon, että tapauksessanne on ihastuminen eikä totaalinen rakastuminen.
      Kala harvoin palaa takaisin, kun kerran lähtee. Jos kalaa satutetaan, sen varmemmin hän tekee poislähdön, hiljaa mutta sitäkin kovemmin satuttaen.
      Jäitä hattuun nyt vaikka miten ihanalta tuntuukin, kalat kaipaa oman vapautensa, oman haavemaailmansa, eihän viikossa niitä saavuteta???!!!

      Tsemppiä kuitenkin Sinulle!

      Terv. Kalat-nainen

      • K&S

        Sitä ei tiedä kukaan ei kalakaan itse. Kalamies ui syvissä tiedostamattomissa vesissä, on hyvin herkkä tuntemuksilleen ja kuuntelee niiden ääntä.

        Keskity itsesi hoitamiseen, että voit hyvin, se voi vetää kalan puoleesi. Skorpioni ja kalat on taivaallinen yhdistelmä, mutta usein silti monista syistä, valitettavasti, ei pääse puhkeamaan täyteen kukoistukseensa. Jää vain magneettisen vetovoiman kaltainen muisto; minäkin olen sen kokenut.

        Onnea sinulle, olet paratiisin ovella;-)))


      • näin?
        K&S kirjoitti:

        Sitä ei tiedä kukaan ei kalakaan itse. Kalamies ui syvissä tiedostamattomissa vesissä, on hyvin herkkä tuntemuksilleen ja kuuntelee niiden ääntä.

        Keskity itsesi hoitamiseen, että voit hyvin, se voi vetää kalan puoleesi. Skorpioni ja kalat on taivaallinen yhdistelmä, mutta usein silti monista syistä, valitettavasti, ei pääse puhkeamaan täyteen kukoistukseensa. Jää vain magneettisen vetovoiman kaltainen muisto; minäkin olen sen kokenut.

        Onnea sinulle, olet paratiisin ovella;-)))

        Onko todella kala ja skorpioni taivaallinen yhdistelmä? Minua pelottaa juurikin tuo ettemme pääse oikeuksiimme vaan molemmat yliherkkyydessämme etäännymme vaikkemme halua.


    • Melissa

      Hih itse taas olen kauan kamppaillut että miten saisin kalamiehet pois kimpustani ;D Tälläkin hetkellä kaksi kalamiestä kärkkymässä, ihmeen sitkeitä täytyy myöntää. Ihanteellisia miehiä monin tavoin, mutta jännä juttu etten ole koskaan oikein tuntenut mitään kunnon vetovoimaa heitä kohtaan. No, varattu olen joten hyvä niin muutenkin :D

      Mutta tosiaan, itse olen kalatN, ja täytyy sanoa, että itse ainakin ahdistun ihan mielettömästi jos toinen osapuoli alkaa puhua yhteisistä tulevaisuuden suunnitelmista jo pian tutustumisen jälkeen. Se on lähes varma keino päästä minusta nopeasti eroon, aika sitoutumiskammoinen kun olen ja muutenkin haluan olla mahdollisimman riippumaton muista ihmisistä ja tulla toimeen omillani. Nyt vasta noin vuoden tapailun jälkeen miesystäväni (ja minä myös) olemme todella vapautuneita puhumaan rakkaudesta. Silti yhteen muuttamisesta, lasten hankkimisesta ym vakavissaan ei tulisi vielä mieleenkään puhua :) Yksi näistä kalaM-ystävistäni sanoi juuri vähän aikaa sitten haluavansa naimisiin ja lapsia vasta siitä eteenpäin kun on täyttänyt 30v. Tämähän on tietysti yksilöllistä, mutta ehkä tämä miehesi tosiaan on ottanut takapakkia noiden tulevaisuuden suunnitelmienne takia? Edetkää ihan rauhallisesti niin eiköhän se siitä :)

      • Maaliskuun Idus

        Täällä kans yks fisumuija. Aikaisemmin minäkin olin sitoutumiskammoinen, väkivaltaisen avioliiton pelästyttämä ihminen. Kahdeksan vuotta olin yksin, mutta hiljattain olen tavannut tosi ihastuttavan skorpparimiehen. Mies puhuu meidän yhteisestä tulevaisuudesta hyvinkin paljon, ja mulle se on mammonaa että hän ajattelee meitä, sen sijaan että puhuisi minä muodossa. Ikäkin tietysi vaikuttaa, en ole ihan nuori enää 41 v ja mies 46 v.


      • Kun itse kalamiehenä

        tutustuin skoputtareeni 20 vuotta sitten kirjeitse, kirjoiteltiin ensin kuukauden verran ennen kuin tavattiin, vaikka hän asui 5km:n päässä! En häntä ennestään tuntenut, kun oli toiselta paikkakunnalta muuttanut, mutta hyvin on pärjäilty.


    • kokenut

      Tulee varmasti.Ja yhtä varmasti tulee lähtemään uudelleenkin.Ja sitä rataa.Onnea vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      36
      3795
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      51
      1724
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1379
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1211
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      175
      1096
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1051
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      945
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      836
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      791
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      760
    Aihe