polkupyörällä Lauttasaaren ympäri

kalervo

Mahtaako polkupyörällä päästä ajamaan Lauttasaarta ympäri. Mitä mieltä olisitte tällaisesta lomamatkasta? Varusteet, tarvittava aika yms.

4

1193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jannne

      Jaa-a.. pistis pahan kysymyksen. olen käynyt lauttasaaressa pai kertaa ja ystävien kanssa suunnitellut lauttasaaren kiertomatkaa. mutta ehkä pitäisi sitä ennen harjoitella jossain muualla ennen kuin uskaltaa lauttasaareen lähteä. sen verran olemme tota matkaa suunnittelleet että varusteina pitää olla 21-vaihteinen maastopyörä, teltta(kova helle voi kesällä yllättää) ja ensiapupakkaus. kuulin villiä huhua että vuosi sitten jotkut ruotsalaiset yrittivät mennä lauttasaaren ympäri, mutta eivät kuitenkaan selvinneet kun eksyivät dtm-klubille. onko muilla hyviä neuvoja?

      • Valmentaja

        Joo aika pahalta reissulta kuulostaa, mutta jos tarpeeksi seikkailumieltä ja uskallusta on, niin voihan sitä koittaa. Välttämättömiin varusteisiin lisäisin ainakin kompassin, lämmintä vaatetta(ilmasto vaihtelee eri puolilla Lauttasaarta aikalailla), passi varmuuden vuoksi, sadevaatteet, kondomeja. Valuuttaa voi ottaa esim. matkashekkeinä, myös visa-electron on kätevä. Ennen matkalle lähtöä kannattaa todella miettiä jaksaako tämän reitin varmuudella polkea. Yleisesti ihmiset ovat mukavia lauttasaaressa ja siellä puhutaan hyvää Suomea ja moni taitaa myös Englannin kielen. Niin ja tärkein melkein unohtui eli Lauttasaaren kartta, mieluiten sellainen johon on merkitty turistinähtävyydet ja leirintäalueet/hotellit. Kyllä siitä paikasta huhuja liikkuu, mutta fiksusti käyttäytymällä ja tervettä maalaisjärkeä käyttämällä ei se sen vaarallisempi paikka ole kuin kotoinen Helsingin keskusta.


    • moxu

      Kannattaa ensin ajaa joko Lehtisaaresta Kaskisaaren kautta Larun pohjoiskärkeen tai sitten Ruoholahdesta Lauttasaaren siltaa pitkin Mutterikahvilalle. Tässä vaiheessa lienee paikallaan päättää, kumpaan suuntaan haluaa kiertää. Kun se on päätetty, eiku polkemaan!
      Itse suosin vastapäivään ajamista. Silloin Kaskisaaren sillalta lähdettäessä tullaan ensin Katajaharjulle, jatketaan rantatietä Tiirasaarenlaiturille ja siitä edelleen mäen yli uimarantaan. Tästä jatketaan rantatietä Vattuniemeen, jossa voi levähtää. Kesällä siellä on myös jäätelökioski. Uimaranta on pitkä ja loiva, uikkareiden käyttö ei välttämätöntä.

      Sitten siitä pursiseuran laitaa ylös ja joko Larun sillan kautta kaupunkiin tai Maamonlahden kautta takaisin Kaskisaareen. Laru on hieno pyöräily-ympäristö, joten tämä on vakavasti otettava päivälenkkivinkki.

      • Viidakko

        Niin ja Lauttasaaren sillalla tarvitset pipon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      97
      1552
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      966
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      40
      867
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      851
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe