Olemme 50v pariskunta. Varasimme lennot Bangkokkiin lokakuun alkuun. Nyt tutkittuamme hotelli tarjontaa onkin valinnan vaikeus edessä. Olisiko joillain suosituksia. Hotelli pitäisi olla lähellä uimakelpoista rantaa ettei tarvitse aamulla kiirehtiä varaamaan uima-altaalta paikkaa. Tai sitten niin iso allasalue että aurinkopetejä riittää. Spa olisi kiva, että voisi käydä kaunistautumassa hoidoissa. Onko Jomtien ranta puhdas ja uimakelpoinen?
Keskustakin saisi olla lähellä, että pääsisi illalla ostoksille. Yökiitäjiä emme ole joten yörauhaa pitäisi olla. Tulikohan vaalittua väärä kohde. Sitten se sää, mahtaako sadekaussi olla vielä lokakuun alussa? Rusketustakin olisi kiva saada.
Olen käynyt naisena yksin -01 Phuketissa ja ihan ok paikka se oli silloin, varsinkin kun ei jäänyt Patongbeachille makaamaan vaan meni muille rannoille ja saarille.
Kiitos kaikille jotka vitsivät vastata.
saako aurinkoa lokakuun alussa???
12
2829
Vastaukset
- pisarat
Korjaan edellistä viestiä sen verran, että Pattayalle on tarkoitus Bangkokista tarkoitus mennä. Vai olisiko Hua hin parempi kohde?
- Minä kans
Moi! Mistä ostitte lennot? Hintakin olisi kiva tietää. Olisi tarkoitus ensikertalaisena lähteä Bangkokiin juuri lokakuun alkupuolella (ja sieltä jonnekin rantakohteeseen...). Kiitos!
- leija1
Suomi24.fi sivuilta matka sivuilta voi vertailla lentojen hintoja. Siltä se halvin löytyi.1580€ Oulu- Bangkok-Oulu. Siis kahdelta yhtensä. Nyt vaan pitäisi osata päättää mennäänkö Pattayalle jonne on lyhin matka vai Huahiniin. Hotelli on myös vaikea valita.
- vai Hua Hin
Pattayalla on hyvä hotelli Royal Cliff Grand & Spa, rauhallinen sijainti hieman keskustasta kauempana,mutta jonne pääsee helposti esim taksilla/lavatakseilla,hotellilla on oma ranta,useita uima-altaita,upeat huoneet ja näköala merelle,jne. Netissä: www.royalcliff.com. Tai Hua Hinissä Hilton Hua Hin Resort & Spa,sijainti keskustassa,kaikki kävelyetäisyydessä,oma ranta,hyvä uima-allasalue,netissä: www1.hilton.com tai sitten toinen hotelli Hua Hinissä,Hyatt Regency Hua Hin,sijainti kauempana keskustasta,mutta jonne pääsee hotellin bussilla tai taksilla,hotellilla oma ranta,suuri uima-allasalue ym,netissä: www.huahin.regency.hyatt.com. Thaimaassa on aina lämmin ja varsinainen tilastollinen sadekausi on jo lokakuussa ohitse,tosin kuurottaisia sateita voi kuitenkin aina esiintyä.Thaimaassa ruskettuu pilvisenäkin päivänä.
- rock2
Etsimme kuitenkin hotellia jonka hintaluokka olisi max. 70 € / vrk. Nämä mitä ehdotit ovat varmaan upeita mutta menevä yli puddjettimme.
- 031207
jos haluat soppailla HuaHin liian pieni ja hiljainen
itse menen kuukaudeksi pattijoelle
hotellille olisi seuraava, löydät Googlen kautta.
Katsoin että vapaata näyttää olevan silloin lokakuussa.
Jomtien/Pattaya: Gästehaus ICE
Olemme menossa itsekin sinne, mutta vasta joulukuun alusta.
Taksiyhteydet Jomtielta Pattayalle ovat erinomaisen hyvät, joten ostoksillekin pääsee.
Gästehaus palvelee saksaksi ja varmasti myös englanniksi. Itävaltalainen omistus.
Mutta menittepä minne tahansa, oikein mukavaa lomaa teille ja kyllä siellä ruskettuminen onnistuu.- Lara12
Kiitos vinkistä. Hotelli näytti päällepäin aika vaatimattomalta mutta huonekuvat olivat jo toista luokkaa. Onkohan siitä pitkästi uimakelpoiselle rannalle ja onko hotellissa oamaa uima-allasta?
Lara12 kirjoitti:
Kiitos vinkistä. Hotelli näytti päällepäin aika vaatimattomalta mutta huonekuvat olivat jo toista luokkaa. Onkohan siitä pitkästi uimakelpoiselle rannalle ja onko hotellissa oamaa uima-allasta?
Uima-allasta ei ICE:ssä valitettavasti ole, mutta rantaan on noin 70 metriä.
Varsinaisesti talo ei ole siinä perinteisessä mielessä hotelli, vaan enemmänkin tällaisille omatoimi-ihmisille tarkoitettu.
Kannattaa ottaa yhteyttä ja kysellä kaikki mieleen tulevat kysymykset.
On myöskin hyvä katsella siinä samassa osoitteessa olevat linkin löydät ICE:n kotisivun aivan lopusta nimikkeellä:
"Vermietungen am Jomtien Beach und Pattaya". Siellä oli hotellikin tarjolla. Hotel Jomtien Sattahip Beach.
Matkaa Pattayalta noin 12 km. Uima-allas ja ranta, riippuen majoituksen sijainnista 40-100 metriä.
Sattahipin suunnalla on merivesi hyvälaatuista ja kirkasta.
Kumpi kieli on sinulla vahvempi, saksa vai englanti. Muistaakseni sen voi valita.
ICE panostaa kivaan sisustukseen ja siitä olen ainakin minä henkilökohtaisesti valmis vähän maksamaankin. Kivoja lomasuunnitelmia, valmistelu ja odotus kun on jo melkein kuin sitä lomaa itseään.
- Pattaya Resort..
..on Pattayalla ja sijaitsee n. 10 min ajomatkan päässä keskustasta.Oltiin siellä joulukuussa 2005 ja oli kolmen tähden hotelli. Matkaa myi silloin Tjäreborg ja taitaa se siellä vielä nytkin olla kohteena. Parasta oli oma ranta, ei uimakelpoinen tosin. Rannalla vartiointi molemmin puolin eikä sinne päässyt ulkopuoliset. Aurinkotuoleistakaan ei tarvinut tapella ja palvelu rannassakin pelasi mainiosti. Oikein sopiva jos haluaa omaa rauhaa, mutta kuitenkin nopeat yhteydet Pattayan ytimeen.
- Pattaya
Mitä tarkoitat, miksei ranta ole uimakelpoinen?
- Pate...
Pattaya kirjoitti:
Mitä tarkoitat, miksei ranta ole uimakelpoinen?
Tämä on vähän myöhässä, mutta noin yleisesti tiedoksi, että laskuveden aikana ranta on liejuinen, haiseva ja erittäin roskainen.
Nousuveden aikana sitä ei uskoisi.
Pistin pari kuvaa Google Earthiin. Siitä näette, jos ne julkaistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1084876Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143972Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371364
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1711361En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145