Vaimon mielestä kotimme sisäkatto on liian
tumma ja asialle pitäisi tehdä jotain. Materiaali on lakattua mäntypaneelia, joka on saanut rauhassa tummua vuosikausia. Itse en olisi kauhean innostunut maalaamaan kattoa valkoiseksi, vaan pidän enemmän esimerkiksi valkolakatusta pinnasta.
Kysymys: voiko/kannattaako kattoamme käsitellä valkolakalla tai vaalealla puuöljyllä kautta vastaavalla? Millaisen lopputuloksen saa aikaan?
katon maalaus
2
505
Vastaukset
- Rraikku
Olin lukevinani joltakin ohjesivulta (Tikkurila?), että tummuneen männyn vaalennus kuultolakalla ei oikein onnistuisi. Öljythän eivät lakattuun pintaan imeydy joten uniohda se.
Mutta kokeilemalla se selviää: ensin kuultolakkaa palasen ja jos ei tule hyvä niin maalaa koko hoidon.
Meilläkin on vaikka kuinka paljon tummunutta panelia silmää häiritsemässä, ja maalipurkkikin on ostettu. En vain ole ehtinyt kokeilla tulosta.- itse tehden
saa helposti. Vesiliukoista lakkaa vesiliukoista maalia. Sekoitus ja kokeilu. Ongelma noin isossa pinnassa on se että helposti joudut tekemään pari satsia ja silloin sävy ei aivan sama. Kokeile jonnekin muualle ensin ennenkuin siihen kattoon sitä läiskit..:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261770
- 1091269
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401110- 491009
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni55940- 130930
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v242902Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?76786Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58769Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178749