miten nopeesti

keskenmeno

Kirjottelen sit tänne ku ei tuolt odotus palstalt oikein saanu tarpeeks tietoo..
Eli rv13 5 ja eilen alko täysin ruskea vuoto, niin että meni farkuista läpi. Päivystyksessä katto ultralla ja sano et istukka on edessä, minkä jo tiesinkin ja vauva voi hyvin. Vuoto ei kuulemma tule kohdusta. Lääkäri sano et elä normaalii elämää..

Vuoto jatku ja yöl se muuttu punasesks. Aamulla uudelleen päivystykseen, jossa lääkäri katto nopeesti alapäähän ja kokeili et kohdunsuu on kiinni. Sano vaan et ei se lapsi nyt synny.

Iltapäivällä soitin neuvolaan, jossa suhtauduttiin onneks vakavammin ja sain heti mennä kuuntelemään sydänääniä. Ja siellähän ne kuulu! (tän takii, tää mun viesti ei välttämättä kuulu tälle palstalle..) Siel sanottii et äippäpolille heti jos tulee kipuja tai kramppeja (miltähönän nekin tuntuu?) tai sit huomen jos vuoto jatkuu vähintään yhtä runsaana.

Mitään kipuja ei nyt onneks ole paitsi pientä nipistelyä, mikä voi johtua jännityksestä.. Lääkäri sano et tuskin on mitään tulehdusta. Vuotoo ei oo pariin tuntii tullu, mut niin kävi eilenki et parin tunnin taukoja ja sit lorahtaa kerralla. Vuotoo on enemmän kun runsaitten kuukautisten aikaan..

Eli osaisko joku neuvoo enteileeks tää keskenmenoo vai mikä on vialla? Oisko se keskenmeno tullu jo ton vuodon takii? Sydänäänten kuulumisen jälkeen ei oo tullu verta onneks, mut oletan et illal se viimestään alkaa :(

3

972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 50/50

      Mulle kävi samanlailla, rv 12 alkoi kirkas verivuoto, jota kesti 4-5 päivää. Shokki oli kauhia, mutta ultrassa kaikki oli hyvin. Sitten se vain loppui. Kunnon selitystä sille en koskaan saanut. Sitten poika syntyi rv 31 5 (juhannuksena) terveenä ja hyväkuntoisena mutta pienenä. Ollaan kotona jo, vaikka hänelle laskettu aika on tän kuun lopussa.

      Mutta toisaalta sitten olin raskaana myöskin -06 aikaisemmin, ja se meni kesken ihan vastaavanlaisessa tilanteessa. Säkää tämä ihmis-elo hyvin pitkälle on. Ei sitä voine ennalta ennustaa.

      Elät nyt vaan "riehumatta" ja hyvin mielin, muuta juuri et voine tehdä. Toivotaan että kaikki menee hyvin kohdaltasi.

      • alkup.

        Kiva kuulla et sulla sit kuitenkin onnisti. Ja tuskin toi vaikutti, et poikas synty vähän etuajassa..

        Mul se loppu onneks sit eilen aamupäiväl ja sydänäänten jälkee ei pahemmin oo tullu vuotoo.. Eli nyt vähän yli vuorokaus et ei oo mitään:)
        Aloin jo miettii et mitä jos istukka oiskin kokonaa irronnu, mut eiköhän se lapsi ois sit kuollu heti, eikä sydänääniä saatu kuuluu.. Ja kipuja ois varmaan ollu..

        Mut kapa täs nyt kaikki menee hyvin. Tasan viikon pääst on neuvola ja siel sit näkee onks kaikki viel kunnossa..


    • Bumble-B

      Kuulostaa enemmänkin tosiaan siltä että vuoto tulee istukasta joka on kohdunsuun päällä, ja se on melko yleistä eikä tarkoita keskenmenoa. Istukassa voi myös olla hematooma eli pieni verihyytymä josta verta vuotaa ajoittain.

      Jos kohdunsuu on kiinni, sydänäänet kuuluu ja kovia kipuja ei ole niin voit olla ihan huoleti. Jos vuodot jatkuu pitkään tai ilmaantuu myöhemmin raskaudessa uudestaan niin on syytä kyllä käydä tarkkailussa ja tutkimuksissa säännöllisesti koska verenvuodot voi pitkään jatkuessaan kehittää kohtuun tulehduksen ja sitä kautta sitten saada keskenmenon aikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4267
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3477
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1812
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1698
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1439
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      945
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      862
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      848
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      839
    Aihe