eli: mä olen 16-vuotias tyttö, ja mulla on aika iso ongelma. Mulla todettiin n. 4 vuotta sitten sivuääni sydämessä, ja menin keuhkoröntgeniin ja sydänfilmiin, mutta niissä ei ollut mitään vikaa. sitten, n. puoli vuotta sitten oli terveystarkastus jossa myös todettiin sivuääni.
Nykyään mulla on sellaisia oireita, että kun yritän hengittää, tuntuu että kurkku on tukossa enkä pysty hengittämään ja rinnassa tuntuu pistävä kipu. Sitten tuntuu että sydän tavallaan "muljahtelee", niin kuin se siirtyisi paikoiltaan (kuulostaa hullulta mutta se on vaikea selittää) ja kun laitan käden rinnan päälle, tuskin edes tunnen kun sydän lyö tai sitten selvästi tunnen siellä jonkin liikkeen mitä siellä tuskin pitäisi tuntua. Ja välillä se siis lyö melko lujaa.
Voisiko joku ystävällisesti selittää, mistä nämä oireet voivar johtua? Lääkäriin en uskalla mennä, koska pelkään isäni reaktiota. Olen polttanut tupakkaa vakituisesti n. 4 vuotta, mutta olen lopettamassa oireiden pahennuttua. onko kellään muulla samantapaisia oireita, ja jos on niin voisitko kertoa että mistä nuo oireet johtuu?
Mitä voisi olla?
_huolestunut
0
321
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867