romani verta on minussakin

raknet ha

ja olen siitä todella ylpeä.
Isoisoisäni oli puoliksi romani ja isoäitini puoliksi romani.
Aivan upeaa.
Itse olen saanut heidän tummaa ihonväriä ja paksut mustat hiukset,mutta siniset silmät.
Ei kaikilla romani verta omaavilla ole ruskeat silmät,mutta se ah,niin ihana tempperamentti löytyy ja tulisuus.
Olen ylpeä juuristani.
Ja minulla oli 10v asuinkumppanina puoli romaani.
Joten kantakaa ylpeänä juurenne,niin minäkin teen!!!

14

1531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --noin juuri !!!!!!

      Minä olen 3-rotuinen ja sitte viimisenpäälle ylpeä!!!

      • mä vaan

        Että suomalaiset ovat vain yhtä rotua.... ei hyvä pölvästi. jos ny rotuja virallallisesti on olemassakaan.


    • normaali ihminen

      Ketä kiinnostaa? Ole mitä olet kunhan et mielistele.

      • näitä katkeria

        ja pahantahtoisia ihmisiä riittää tänne palstalle? Kyllästyttää todella. Kun joku viitsii kirjoittaa jotakin asiapohjalla, niin heti siihen vastataan lyömällä maan rakoon. On tämä ihme juttu. Itsellekin on useasti sattunut kohdalle juuri tällaista. Tällaisten viestien jälkeen ei viitsi enää jatkaa keskustelua kun tietää että vastaukseksi ei tule kuin loanheittoa. Enemmän nämä katkerat, pahantahtoiset ihmiset siitä varmaan kärsivät kuin minä, jatkuvaa pahaa oloa siis (mitä ilmeisimmin). Minua lähinnä kyllästyttää heidän toimintansa.


    • Ikäväihminen

      Joo,upeeta mahtavaa....mikäs asiasta tekee niin upeen ja mahtavan? Isoisoisäs oli ½ ja samaten isoäitis.Eipä siit perimästä oo omalle vanhimmalles paljon mitään jäänyt,eikä itelleskään sitä vähääkään.

      Meitin isoisovanhemmat oli mustalaisia, samaten toinen isovanhempi, faija puolikas, minä en lainkaan.Kysyjille mustalaisuudesta vastaan, en ole.

      • Hevoonen

        Kalle oli sukua Ruattin kuninkahalle, ne ku ruunattiin samana päivänä.


    • vaalee puolikaalee

      Minun biologinen isäni oli romani, mutta en tiedä hänestä mitään muuta, koska äidilläni oli hänen kanssaan vain ns. yhden illan suhde. Ulkonäöltäni en muistuta juurikaan romania vaan olen aivan tavallisen näköinen hieman alta kolmekymppinen nainen. Hiukseni ovat luonnostaan tummanvaaleat, mutta olen värjännyt ne ihan vaaleiksi. Silmäni ovat siniset, mutta myös romani-isälläni oli kuulemma siniset tai vihreät silmät. Näin ollen silmienvärini ei ole aivan kokonaan äitini puolelta, joka on täysin vaalea ja sinisilmäinen skandinaavistyyppinen nainen, syntyperältään suomenruotsalainen. Kuulun siis tavallaan kahteen suomalaiseen vähemmistöön.
      Ainoat romanipiirteet mitä minussa ehkä on, ovat ylväs aatelistyyppinen nenäni ja ruumiinrakenteeni. Olen nimittäin pitkä ja leveäharteinen kuten useimmat romanit. Romani-isältäni olen saattanut periä myös sen ominaisuuden, että rusketun kesäisin hyvin helposti enkä juuri koskaan pala auringossa.
      Romanikulttuuriin minulla ei luonnollisestikaan ole ollut mitään kosketuspintaa. Virallinen isäni on aina ollut supisuomalainen kasvatusisäni. Sain tietää oikean syntyperäni vasta kun olin jotain viidentoista nurkilla, kun äitini kertoi sen minulle. Kasvatusisäni oli toki tiennyt koko ajan asian oikean laidan.
      En koe millään tavoin haittana, että minussa on romaniverta, sillä olen mielestäni menestynyt elämässäni hyvin. Olen suorittanut yliopistossa loppututkinnon ja päässyt hyvään ammattiin. Joskus olen kyllä miettinyt mitä biologinen isäni ajattelisi jos tietäisi minun menestyneen näin hyvin. Luulisin hänen kuitenkin olevan ylpeä minusta.

      • 'Sinulle'

        On se kiva että olet hyvin pärjännyt elämässäsi... mitenkähän olisi asiat jos olisit elänyt romanikulttuurissa.

        Siunausta sinulle.


      • "en häpeä"

        myös romaniverta, äidinisän puolelta. Olen perinyt helposti ruskettuvan ihon ja melkein mustat hiukset. Sekä ylvään ruumiinrakenteen, on herättänyt ihmetystä usein koska suvussa ei ole "tunnettua" henkilöä jolta olisin voinut periä rakenteeni. En häpeä perimääni, haluaisin tarkemminkin tietää mitä sukua olen mutta toistaiseksi suvustani kukaan ei ole suostunut kertomaan. Haluan itse aikanaan kertoa lapsilleni perimästä, toivon voivani kasvattaa heistä suvaitsevaisia ihmisiä, sillä rasistisuus on niin iso osa ihmisten arkea että ei tarvitse olla edes pakolainen kokeakseen syrjintää. Romanikulttuurista tiedän jotain,lähinnä sen mitä olen aikuistuttuani ottanut itse selvää, lapsena mummollani kävi romaneja mutta heidän käyntinsä kuitattiin aina kaupustelulla. Kuitenkin lapsillakin on korvat.


      • varmaan

        Sinusta ylpeä,olen aivan varma siitä.Ja varsinkin kun olet suorittanut yliopistonkin. Minun isäni on myös romani,ja olen elännyt romani elämää koko elämäni.Sen tähden,koska laitoin romani hameen päälle,niin valtaväestö ei suhtautunut minuun myönteisesti kun halusin yliopistoon.

        Heidän käsityksen mukaan minun pitäisi tulevana "romani naisena",ajatella että minähän kuitenkin tulen kasvattamaan paljon lapsia,joten koulutus on hyödytöntä minulle.Tämä siis 80-luvlla.Toivon myös että saisit tavata biologisen isäsi,jotta hän saisi olla sinusta ylpeä.


      • sepä se
        varmaan kirjoitti:

        Sinusta ylpeä,olen aivan varma siitä.Ja varsinkin kun olet suorittanut yliopistonkin. Minun isäni on myös romani,ja olen elännyt romani elämää koko elämäni.Sen tähden,koska laitoin romani hameen päälle,niin valtaväestö ei suhtautunut minuun myönteisesti kun halusin yliopistoon.

        Heidän käsityksen mukaan minun pitäisi tulevana "romani naisena",ajatella että minähän kuitenkin tulen kasvattamaan paljon lapsia,joten koulutus on hyödytöntä minulle.Tämä siis 80-luvlla.Toivon myös että saisit tavata biologisen isäsi,jotta hän saisi olla sinusta ylpeä.

        tahtoo vain ne "isät" olla hakusesa äitilläkin on huono muisti ja monesa on pyöriny


    • Ylpeänä kaikki

      kantakoon verenperintönsä.

    • tgrthrthrt

      se itse kullakin.

    • raaklo j

      et ole oikia romani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4225
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3455
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1803
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1673
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1433
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      933
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      861
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      842
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      809
    Aihe