ja olen siitä todella ylpeä.
Isoisoisäni oli puoliksi romani ja isoäitini puoliksi romani.
Aivan upeaa.
Itse olen saanut heidän tummaa ihonväriä ja paksut mustat hiukset,mutta siniset silmät.
Ei kaikilla romani verta omaavilla ole ruskeat silmät,mutta se ah,niin ihana tempperamentti löytyy ja tulisuus.
Olen ylpeä juuristani.
Ja minulla oli 10v asuinkumppanina puoli romaani.
Joten kantakaa ylpeänä juurenne,niin minäkin teen!!!
romani verta on minussakin
14
1795
Vastaukset
- --noin juuri !!!!!!
Minä olen 3-rotuinen ja sitte viimisenpäälle ylpeä!!!
- mä vaan
Että suomalaiset ovat vain yhtä rotua.... ei hyvä pölvästi. jos ny rotuja virallallisesti on olemassakaan.
- normaali ihminen
Ketä kiinnostaa? Ole mitä olet kunhan et mielistele.
- näitä katkeria
ja pahantahtoisia ihmisiä riittää tänne palstalle? Kyllästyttää todella. Kun joku viitsii kirjoittaa jotakin asiapohjalla, niin heti siihen vastataan lyömällä maan rakoon. On tämä ihme juttu. Itsellekin on useasti sattunut kohdalle juuri tällaista. Tällaisten viestien jälkeen ei viitsi enää jatkaa keskustelua kun tietää että vastaukseksi ei tule kuin loanheittoa. Enemmän nämä katkerat, pahantahtoiset ihmiset siitä varmaan kärsivät kuin minä, jatkuvaa pahaa oloa siis (mitä ilmeisimmin). Minua lähinnä kyllästyttää heidän toimintansa.
- Ikäväihminen
Joo,upeeta mahtavaa....mikäs asiasta tekee niin upeen ja mahtavan? Isoisoisäs oli ½ ja samaten isoäitis.Eipä siit perimästä oo omalle vanhimmalles paljon mitään jäänyt,eikä itelleskään sitä vähääkään.
Meitin isoisovanhemmat oli mustalaisia, samaten toinen isovanhempi, faija puolikas, minä en lainkaan.Kysyjille mustalaisuudesta vastaan, en ole.- Hevoonen
Kalle oli sukua Ruattin kuninkahalle, ne ku ruunattiin samana päivänä.
- vaalee puolikaalee
Minun biologinen isäni oli romani, mutta en tiedä hänestä mitään muuta, koska äidilläni oli hänen kanssaan vain ns. yhden illan suhde. Ulkonäöltäni en muistuta juurikaan romania vaan olen aivan tavallisen näköinen hieman alta kolmekymppinen nainen. Hiukseni ovat luonnostaan tummanvaaleat, mutta olen värjännyt ne ihan vaaleiksi. Silmäni ovat siniset, mutta myös romani-isälläni oli kuulemma siniset tai vihreät silmät. Näin ollen silmienvärini ei ole aivan kokonaan äitini puolelta, joka on täysin vaalea ja sinisilmäinen skandinaavistyyppinen nainen, syntyperältään suomenruotsalainen. Kuulun siis tavallaan kahteen suomalaiseen vähemmistöön.
Ainoat romanipiirteet mitä minussa ehkä on, ovat ylväs aatelistyyppinen nenäni ja ruumiinrakenteeni. Olen nimittäin pitkä ja leveäharteinen kuten useimmat romanit. Romani-isältäni olen saattanut periä myös sen ominaisuuden, että rusketun kesäisin hyvin helposti enkä juuri koskaan pala auringossa.
Romanikulttuuriin minulla ei luonnollisestikaan ole ollut mitään kosketuspintaa. Virallinen isäni on aina ollut supisuomalainen kasvatusisäni. Sain tietää oikean syntyperäni vasta kun olin jotain viidentoista nurkilla, kun äitini kertoi sen minulle. Kasvatusisäni oli toki tiennyt koko ajan asian oikean laidan.
En koe millään tavoin haittana, että minussa on romaniverta, sillä olen mielestäni menestynyt elämässäni hyvin. Olen suorittanut yliopistossa loppututkinnon ja päässyt hyvään ammattiin. Joskus olen kyllä miettinyt mitä biologinen isäni ajattelisi jos tietäisi minun menestyneen näin hyvin. Luulisin hänen kuitenkin olevan ylpeä minusta.- 'Sinulle'
On se kiva että olet hyvin pärjännyt elämässäsi... mitenkähän olisi asiat jos olisit elänyt romanikulttuurissa.
Siunausta sinulle. - "en häpeä"
myös romaniverta, äidinisän puolelta. Olen perinyt helposti ruskettuvan ihon ja melkein mustat hiukset. Sekä ylvään ruumiinrakenteen, on herättänyt ihmetystä usein koska suvussa ei ole "tunnettua" henkilöä jolta olisin voinut periä rakenteeni. En häpeä perimääni, haluaisin tarkemminkin tietää mitä sukua olen mutta toistaiseksi suvustani kukaan ei ole suostunut kertomaan. Haluan itse aikanaan kertoa lapsilleni perimästä, toivon voivani kasvattaa heistä suvaitsevaisia ihmisiä, sillä rasistisuus on niin iso osa ihmisten arkea että ei tarvitse olla edes pakolainen kokeakseen syrjintää. Romanikulttuurista tiedän jotain,lähinnä sen mitä olen aikuistuttuani ottanut itse selvää, lapsena mummollani kävi romaneja mutta heidän käyntinsä kuitattiin aina kaupustelulla. Kuitenkin lapsillakin on korvat.
- varmaan
Sinusta ylpeä,olen aivan varma siitä.Ja varsinkin kun olet suorittanut yliopistonkin. Minun isäni on myös romani,ja olen elännyt romani elämää koko elämäni.Sen tähden,koska laitoin romani hameen päälle,niin valtaväestö ei suhtautunut minuun myönteisesti kun halusin yliopistoon.
Heidän käsityksen mukaan minun pitäisi tulevana "romani naisena",ajatella että minähän kuitenkin tulen kasvattamaan paljon lapsia,joten koulutus on hyödytöntä minulle.Tämä siis 80-luvlla.Toivon myös että saisit tavata biologisen isäsi,jotta hän saisi olla sinusta ylpeä. - sepä se
varmaan kirjoitti:
Sinusta ylpeä,olen aivan varma siitä.Ja varsinkin kun olet suorittanut yliopistonkin. Minun isäni on myös romani,ja olen elännyt romani elämää koko elämäni.Sen tähden,koska laitoin romani hameen päälle,niin valtaväestö ei suhtautunut minuun myönteisesti kun halusin yliopistoon.
Heidän käsityksen mukaan minun pitäisi tulevana "romani naisena",ajatella että minähän kuitenkin tulen kasvattamaan paljon lapsia,joten koulutus on hyödytöntä minulle.Tämä siis 80-luvlla.Toivon myös että saisit tavata biologisen isäsi,jotta hän saisi olla sinusta ylpeä.tahtoo vain ne "isät" olla hakusesa äitilläkin on huono muisti ja monesa on pyöriny
- Ylpeänä kaikki
kantakoon verenperintönsä.
- tgrthrthrt
se itse kullakin.
- raaklo j
et ole oikia romani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p545666Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "732782Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella182000No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401885Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1601815- 181771
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5152881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191161Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy811141Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah66965