Kesä teki taas tehtäviänsä. Normaalivuosina on kesään varauduttu jo pitkin vuotta, ja kesällä tarvittavat fyffet olleet valmiina. Keväällä sairastuminen söi myyntiä niin ettei kesään ehtinyt varautua. Nyt paukuttaa verottaja ovella ja vuokra maksamatta ja ostojen luottorajat paukkuneet. Kiukkuisia asiakkaita oven takana ja minä niin loputtoman loppu. En haluaisi asiakkaita jättää pulaan vetämällä firmaa nurin, mutta voimani ovat täysin loppu. En nuku, vatsa ei kestä mitää ruokaa. Kroppa tärisee, sydän hakkaa, kurkkua kuristaa, tuntuu että koko ihminen räjähtää. Lenkillä käydessäni juoksin junaradan viertä ja se junarata tuntui niin houkuttelevalta. Pelästyin pahasti sitä, missä kunnossa olen, valmis luopumaan kaikesta, itsestänikin. Kotiin päästyäni istuin suihkun lattialla ja itkin, pitkään.
Konkka vai ei?
2
368
Vastaukset
- sama tapaus
ymmärrän täysin tilanteesi,mutta en osaa neuvoa näin äkkiä mitä tehdä.
itse olen ollut yrittäjä 12vuotta ja paininut raha asioiden kanssa koko ajan,ja ulosottovelkaa 30.000euroa plus lainat päälle,ja juuri kun olin lähdössä viimeiseen taistoon jotta asiat olisi parantuneet,niin veli jätti omilleen,vaikka näköpiirissä oli että uusi menetelmä toisi syksystä lähtien huomattavasti parempia tuloksia,keväällä sillä jo vähentelin velkojani.
nyt olen aivan loppu,äitini joutuu ehkä maksamaan lainoja,sairas äitini,sen mieli on murtunut ja sen takia minä todella murtunut ja kaikki vain veljen takia joka halusi vaihtelua,ja juuri kun tukea ja työpanosta olisi eniten tarvittu hän lähti.
samalla menee nyt rakas ammatti,oma ja äitin mielenterveys,veljen olen kironnut vaikka enne oli hyvät välit.
muitakin murheita aivan liikaa,olen huono sinua auttamaan tässä tilassa,mutta koska olen yrittäjä henkeen ja vereen sekä kekseliäisyydellä monasti sinnitellyt voisin yrittää auttaa sinua jos laitat sähköpostia ja kerrot tilanteen tarkemmin,mikä toimiala,miten tulos muodostuu yms.ja jos et halua nimeäsi näkyviin niin ota keksityllä nimellä uusi sähköpostiosoite ja kirjoita minulle.
[email protected] - matkalla minne
Et ole yksin. Samassa tilanteessa on meitä muitakin,mutta ei se yhtään lohduta.Tiedän sen.
Itselläni alkuvuodesta alkaen ollut aika paha loppuunpalaminen,mutta joka päivä on vaan jatkettava.Kyllähän sen muuten jaksaisi, ehkä, mutta taloudellinen puoli kun alkaa mennä rankasti alamäkeä, silloin se pahin koittaa.
Mistä pienyrittäjä/yksinyrittäjä saisi tälläisissa tilanteissa apua?
Älä luovuta, etsi joku jonka kanssa jutella.Siitäkään ei välttämättä apua ole,mutta jos se edes hetken helpottaisi.Mutta, älä uhraa itseäsi yritämisen takia,rahan takia.Olet hieno ja yksilöllinen ihminen.Minä olen uhrannut itseni sillä altarilla.
Koitetaan pärjätä, eikös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",94043Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423577Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922233Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421883- 1321856
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371789Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1141452- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551206Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155