No niin, nyt kun näitä puru-juttuja on täällä ollut,niin kysäisempä: Onko sinua purrut koira, ja jos on niin minkä kokoinen/rotuinen?
Itseäni on purrut kaksi kertaa vieras koira, lapsena sellainen vähän lampaan näköinen harmaa (en muista rotua), ja aikuisna afgaanin vinttikoira
Itseäni on purrut kaksi kertaa vieras koira, lapsena sellainen vähän lampaan näköinen harmaa (en muista rotua), ja aikuisna afgaanin vinttikoira
Vastaukset 16
Vanhimmat
Typerää nyt alkaa tässä tilanteessa rotuja tähän luettelemaan. Ei ole purrut kunnolla koira.
Vaan tuleehan sekin ilmi, että minkä rotuinen tahansa voi purra, kun syystä tai toisesta provosoituu, eläimiähän ne ovat.
tosin yksi yritti joskus aikoinaan, mutta lähti käpälämäkeen annettuani kunnon tällin kuonoonsa.
ei oo.
yhden kerran. Pikkuinen papillon poika puri koulutustilanteessa purtuaan ensin omistajaansa. Kriteerinä että tapaus oli purema oli että peukalossani oli hampaanjäljet, arpia ei jäänyt, ei sormeen eikä sieluun. Pidimme johtajuuden pikakurssin ja viikon päästä kentällä oli ihan "toinen" koira.
Ruotsin porokoira ja kunnon tikit sai aikaiseksi.
minua koskaan yksikään koira.
vasta puri collie koirapuisotossa. Olin laittamassa omaa koiraani kiinni koirapuiston toisessa päässä, kun pitkäkarvainen collie ryntäsi ja puri minua kädestä...
sulta sillon tällöin. Hokasin sut puskikseks.
meidän omalla pihalla, kutsumattomana grillivieraana, en sitä niin hyvin muista kun olin 4-vuotias. Se on ainut koira joka on oikeasti purrut, niin että arpi jäi muistoksi loppuelämäksi. :)
Minua on kauan sitte "purrut" sormesta tipsu, se vaan hyppäsi ohimennessäni ja yritti purra mua käteen mutta yltti vaan sormeen, se oli lasten kanssa kerrostalom pihassa flexi-hihnassa.
Se samainen tipsu puri siskon tytön kasvot aika pahaan kuntoon...tytöt makasi lattialla ja pelasivat afrikantähteä ihan kaikessa rauhassa (tuon tipsun kotona), kun koira vaan hyökkäsi siskontytön kasvoille jostain puremaan...(aikuinen koira 4v.)
Kerran näykkäsi kaverin Schäferi käsivarresta, kun kokeiltiin, että toimiiko se. Eli leikin maalimiestä ja olin käyvinäni kaverin kimppuun, pieni naarmuhan siitä tuli:-D Oma Bortsu on muutaman kerran vahingossa osunut hampaillaan iholle "taistelun" tuoksinassa. Eli ei koskaan ole purrut vieras eikä oma koira vihamielisesti.
Hakkaamalla koulutettu lapin porokoira puri minua selkään. En tiennyt ettei sille saa kääntää selkää. Myöhemmin puri omistajansa lasta ja se lopetettiin... Ikävä kyllä, oli aika nuori, olisi varmasti oppinut vielä luottamaan.
Oma koira mastiffini ajatti meitä kaikkia pienenä takaa ja näykki pohkeista ja nilkoista.=)
Muuten eivät ole koirat purreet, yksi koira tosin(vanha herra, sekarotuinen mäyräkoirantapainen) pissasi jalalleni...
Kaksi karkeakarvaista saksanseisojaa on purrut minua, samoin sekarotuinen pystykorva. Inhoan saksanseisojia tuon vuoksi, yhtään täysijärkistä en ole tavannut :( nuokin kilttejä perhekoiria mukamas, yhtäkkiä hyökkäsivät. Toinen lopetettiin koska hyökki myöhemmin muidenkin kimppuun.
kun kaksi narttua tappeli ja menin väliin niin sain pureman kämmenen läpi ja pohkeesta läpi.
Onneksi vieras koira ei ole päässyt puremaan.
Niin koirat oli saksanpaimenkoira ja ikää oli alle vuoden,olivat sisaruksia.
Ja tapahtuma oli -87.
muutamana musta irrallaan juokseva karjalankarhukoira sääreeni kiinni. Jalkani pelastui paksun toppahaalarin lahkeen vuouksi, jäljet kuitenkin puolisen vuotta iholla näkyi.
(Koiralle tuli isäntänsä toimesta toimenpiteitä, ei omien muksujensa "näykkäilystä, vaan vasta kun kävi vieraaseen kiinni. Taitaa koira laukata niillä paremmilla metsästysmailla tänä päivänä.)