Musta tulee isona kirjailija, siitä oon varma. Mä vaan aina en keksi juonta. Joten, voisitteko keksiä juonen tarinaani? Siinä saisi olla lemmikkejä ja se olisi joku lasten/nuorten tarina. Ehdotuksia kiitos.
Ideoita?
MatildaSerena
6319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tulee kirjailija, niin annahan pieni näyte siitä:
Kirjoita vaikka murrosikäisen itsenäistymiseen liittyvistä ongelmista. Nuori voi suutuspäissään muuttaa kotoa, mutta on palattava takaisin kun hevosta ei voi viedä yksiöön tms., suunnitelmat muuttuvat, tunteet ovat myllerryksessä ja on vaikeaa.
Tämä aihe olisi kiinnostava mielestäni.
mikä sinusta tulee isona, älä ihmeessä meiltä, onnettomilta, elämän ruhjomilta, reppanoilta, kysy neuvoa.
Hyvä, kun itse pärjäämme ilman neuvontaa.
Mutta..
Kirjoita hyvin, kiinnostavasti, selkeästi ja omalla äidinkielelläsi.
Onnistut varmasti:)
kirjoittaa omalla äidinkielellä? Entä jos on asunut englantia puhuvassa maassa parikymmentä vuotta ja harvoin puhunut suomea? Onkohan mahdollista kirjoittaa vieraalla kielellä riittävän hyvin? Tai voikohan se oma suomalaisuus antaa kieleen viehättävän lisävärin? Minulle tämä asia on ollut kompastuskivi jo jonkin aikaa. Haluaisin aloittaa kirjoittamisen, mutten osaa päättää, millä kielellä kirjoittaisin.
onnetonta, elämän ruhjomaa, reppanaa täällä on?
Ilmoitelkaa itsestänne täällä!
olen!
Tiedän, että musta tulee isona keihäänheittäjä. Mulla ei vaan oo käsiä. Voisko joku heittää mun puolesta?