Lukekaa

Galatalaiskirje

järjestyksessä alusta loppuun ja pyytäkää Pyhää Henkeä kirkastamaan se kirje, jotta pääsisitte yhdestä vakavasta harhautumisesta eroon.

Paavali kehoittaa kaikkia hyviin tekoihin, aivan samoin, kuin Jeesus kehoittaa, mutta lahkoissa on käsitys, että Paavali varoittaa kaikista teoista, vaikka hän varoittaa vain juutalaisille annetuista teoista, jotka eivät koskaan ole kuuluneet meille toisen lauman uskovaisille.

Paavali joutui aivan yksin ihmisistä nähden, mutta suurin apu, Jeesus auttajanaan, taistelemaan pakanakristityille vapauden ympärileikkauksista ja muista juutalaisille annetuista teoista.
Jopa Pietari lankesi ulkokultaisuuteen ja kävi tässä asiassa Paavalia vastaan, mutta Paavali ei antanut periksi, eikä olisi voinut antaakkaan, sillä hänet oli valjastettu pakanain apostoliksi ja Jeesus vahvisti häntä tässä tehtävässä.

Jeesus vapautti myös juutalaiset Vanhan Liiton aikaisista teoista, mutta hyvin harva heistä otti sitä vapautusta vastaan.

Tehkää hyvää, sanoo Jumalan Sana.

3

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanana

      tuolla nettiraamatussa on seuraava:

      Galatalaiskirje 6

      7 Älkää eksykö, Jumala ei salli itseänsä pilkata; sillä mitä ihminen kylvää, sitä hän myös niittää.
      8 Joka lihaansa kylvää, se lihasta turmeluksen niittää; mutta joka Henkeen kylvää, se Hengestä iankaikkisen elämän niittää.
      9 Ja kun hyvää teemme, älkäämme lannistuko, sillä me saamme ajan tullen niittää, jos emme väsy.

    • tietää,

      että saatana on tulkinnut kirjeitä galatalaisille ja roomalaisille, omalla tulkinnallaan ja saanut sen tulkintansa syötettyä valtavalle ihmisjoukolle ja tänäänkin se tulkinta on voimassa lukemattomien joukossa.

      Siinä tulkinnassa luodaan väärää rauhaa ja armoa, eli vastahenki ottaa siinä Paavalin asekseen ja sanoo, että katsokaapa, miten Paavalikin ehdottomasti kieltää tekemästä mitään, sillä teot ovat saastainen vaate ja omavanhurskauttaminen Jumalan silmissä ja katsokaapa, miten Paavalikin kertoo rehellisesti olevansa syntisistä syntisin ja silti hän on kelvollinen Jumalalle.

      Meneppä kirjoittamaan mille tahansa lahkolle totuutta näistä kahdesta kirjeesta, alkaa hyökkäykset ja leimaamiset omavanhurskaaksi.

      Mutta jälleen kerron sitä totuutta näistä kirjeistä, jotka Jeesus on minulle kerrottavaksi antanut.
      Näissä kirjeissä Paavali varoittaa ketään menemästä tekoihin, joissa ympärileikkaus lihaan tekee merkityksettömäksi sydämen ympärileikkauksen ja joissa usko perustetaan uhreihin, aikoihin, ruokiin ja jos mihin, ennen juutalaisille kuuluneisiin tekoihin.

      Paavali sanoo itseään syntisistä suurimmaksi, vaikka hän ahkeroi köyhien auttamiseksi, vaikka hän kestää vilua ja nälkää Jumalan Sanan viemisen tähdän, vaikka hän havaitsee itsessään pienimmänkin Jumalan Sanaa vastustavan ajatuksen ja aivan itkien katuu ja tekee parannusta. Ja tästä Paavalista saatana on tehnyt syntisen, niin syntisen, että jokainen ihminen on vähemmän syntinen, eli miten eli.

      Paavali oli kuten me jokainen vaarassa langeta syntiin ja häntä saatana kiusasi kaikin voimin ja tällä vastavoimalla oli suuret joukot pilkkaamassa, sylkemässä ja syrjimässä Paavalia ja nämä joukot olivat juuri heitä "hyviä uskovaisia, ainoita oikeassa olevia uskovaisia."

      Mutta Paavali ei lannnistunut, sillä itse Jumala, Jeesus Kristus oli hänet valjastanut työhönsä ja siksi hän kesti puhtaan evankeliumin eteen kaikki vaivat, vilun, nälän, pieksämiset. Sisällä hän tunsi voiman, joka antoi hänelle kyvyn kesää kaiken ja välillä hän sai levätä vihreillä niityillä.

      Älkää siis kuvitelko, että Paavali kieltää tekemästä hyvää tai, että hän elää synnissä.

      Hän ahkeroitsi koko sen elämän ajan, jossa hän eli uudesti syntyneen mielenlaadussa, parannuksentekoa ja hyviä tekoja. Hän havaitsi, kuten jokainen uudesti syntynyt havaitsee, herkästi itsessään synnin ja hän kääntyi suuren opettajan ja auttajan puoleen sen havainnon tehtyään ja sai avun.
      Hän oli jopa yliherkkä sille houkutukselle, minkä milloinkin itsessään havaitsi ja hän itki ja pyysi armahdusta, jotta ei lankeemusta tulisi.

    • Nilla O

      Mielestäni galatalaiskirjeen huomattavin anti vanhoillislestadiolaisille on se, että Paavali kertoo, ettei ole saanut evankeliumia ihmisiltä, vaan hän sai sen kun Jeesus ilmestyi hänelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4197
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3429
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1788
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1647
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1422
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      924
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      855
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      824
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      791
    Aihe