Voiko pioneja siirtää?

Meillä on pionipenkki, jonka haluisin siirtää toiseen paikkaa pihassa. Voiko pioneja siirtää?
Jos voi niin milloin? Olen jostakin lukenut, että pionit eivät pidä siirtämisestä eli mitä tapahtuu jos ne siirtää. Lakkaavatko ne kukkimasta?
117711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Voi siirtää vaikkapa nyt syyskesällä/syksyllä.

Kukinta vähän kärsii; voi siis olla niin, etteivät kuki ensi kesänä, mutta kun ovat asettuneet uuteen paikkaansa, jatkavat elämäänsä normaalisti.

Äänestä
  • Minulla vihotteli pari vuotta enen kuin alkoi uudestaan kukkimaan, mutta nyt kyllä on hyvässä hapessa.

    Äänestä

siirto onnistuu melko vaivattomasti. Nuo jalostetut on asia erikseen.

Äänestä

ettei istuta yhtään alempaan tai ylempään, kuin on aiemmin ollut. Siis multapinta on samalla korkeudella. Kukkii heti ensi keväänä normaalisti, jos siirrät nyt.

Äänestä

tahdo kukkia muutamaan vuoteen kokemusta nimittäin on.

Äänestä

Tällainen ohje löytyy Googlesta "pionit"-linkillä:

Pionin siirtelystä varoitetaan. Se saattaa suuttua ja jättää kukkimisen vuosiksi. Mutta jos pioni tarvitsee siirron, tee se mieluummin elokuussa, ota riittävä juuripaakku ja istuta kasvi entiseen syvyyteen. Kasvu ja kukinta jatkuvat todennäköisesti seuraavana keväänä entisellään.

Pionin voi myös jakaa, mieluummin elokuussa. Jokaisessa jako-osassa on oltava juuria ja silmuja. Kastele lannoitevedellä seuraavana keväänä, kun kasvu on jo hyvässä vauhdissa.

Itse olen siirtänyt pioneja ihan hyvällä menestyksellä. Jopa irralliset juurenpätkät lähtevät hyvin kasvamaan. Siirretyt varrelliset juurakot kukkivat jo seuraavana kesänä.
Oma ohjeeni: siirrä nyt heti, ennen syyskuuta. Istutuskuopan pohjalle pieniä kiviä salaojaksi, kuoppaan n. 25 - 30 sm kaupan mustaa multaa, entinen syvyys, vaakajuurien päälle multaa korkeintaan muutama sentti, kastele muutamana päivänä.
Ensi keväänä kevätlannoitetta, elok. syyslannoitetta.

Äänestä
  • Siirrin viime kesänä muutamia ja hyvin ovat lähteneet nyt kasvamaan. Ne ovat jalopioneja, joten odotan, miten ne kukkivat tänä kesänä.

    Ennemmin siirtelin suuren pionin, jonka sain naapuriltani. Se kasvoi tosi suureksi ja näytti hyvältä, mutta ei kukkinut juuri ollenkaan, tai halla vei kukat.

    Sitten siirrin sen etelän puolelle kukkapenkin perälle aivan pation räystään ulkopuolelle. Mietin, mitä se mahtaa tykätä, kun lumi putoaa katolta sen päälle. Ei se välittänyt siirrosta eikä lumesta, vaan on kukkinut kuin hullu viimeiset vuodet, vaikka olen jakanut siitä uusia alkujakin samaan penkkiin.

    Tästä tulin siihen tulokseen, ettei pioni pidä kylmistä tuulista eikä varjoisasta paikasta. Se nauttii auringosta ja lämmöstä. Suosittelen etelän seinustaa, mutta ei liian lähellä seinää, vaan ulompana, että se saa kunnolla sateesta vettä.

    Äänestä

Itse siirsin pionin, joka kasvoi ystäväni pihalla vaahteran alla hentona pienenä, viime kesänä (olen pari vuotta vastauksessani myöhässä) kukkapenkkiin annoin sille uutta multaa ja juuret peittelin, tänä kesänä se kiitteli uutta paikkaansa seitsemällä nupulla, joista tuli seitsemän kauniin vaaleanpunaista kukkaa, jotka sitten hänen naapurinsa oli käynyt leikkaamassa maljakkoonsa ystäväni loman aikana.

Äänestä

Minä siirrin yhtenä kesänä, kun oli maailman kuivin aika. Pionikin lähti irti melkein käsin vetämällä. Minähän ihmettelin, miten ne voi olla niin löyhässä. Laitoin sen hyvään maahan ja aurinkoisempaan paikkaan, ja annas olla, sehän vasta alkoikin kasvaa. Ja seuraavana kesänä tuli kukkia niin valtavasti, ettei olisi uskonu, kun entisessä paikassa oli vain muutama kuivanut nuppu tuloksena.
Varmaan riippuu paikasta, mihin siirtää, juuripaakun koosta (minä otin todella suuren, vaikka sekin sitten melkein mureni) ja kunnon kastelusta siirron yhteydessä, sekä maan laadusta, mikä tulos on. aina voi kittaa, Ei se kukinta montaa vuotta ota missään tapauksessa, jos joku asia tulee paremmaksi kasvin kohdalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Epävarma puutarhuri kirjoitti:

Meillä on pionipenkki, jonka haluisin siirtää toiseen paikkaa pihassa. Voiko pioneja siirtää?
Jos voi niin milloin? Olen jostakin lukenut, että pionit eivät pidä siirtämisestä eli mitä tapahtuu jos ne siirtää. Lakkaavatko ne kukkimasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu