kysymyksiä hiiristä.

tunturisopuli

- hiiret ovat ilta/yö aktiivisia. häiritsevätkö ne yöunia, jos terra on makuu huoneessa?
-kelpaako kuivaruuaksi altrominin rotta/hiiri pelletti?
-Haisevatko naaras hiiret, terraarion ulkopuolelelle? (esim. dunasta?)
-vai voiko hiiriä pitää dunassa?
-riittääkö 2 kertaa viikossa purujen vaihto?
-voiko hiirille laittaa muovisia hamstereille tarkoitettuja putkia terraan?

3

776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiiristä...

      "hiiret ovat ilta/yö aktiivisia. häiritsevätkö ne yöunia, jos terra on makuu huoneessa?"

      -Minua on häirinnyt vain paperin repiminen, siitä lähtee ääntä kun kaveri silpuaa sanomalehteä ihan pieneksi silpuksi. Kaikki eivät anna sanomalehteä työstettäväksi, eihän se sitten häiritse...

      "kelpaako kuivaruuaksi altrominin rotta/hiiri pelletti?"

      -en ruokaa tunne, mutta annan itse rotan supaa.

      "Haisevatko naaras hiiret, terraarion ulkopuolelelle? (esim. dunasta?)"

      -tyttöhiiret eivät käsittääkseni haise paljonkaan.
      urokset haisevat, dunan ulkopuolellekkin.

      "vai voiko hiiriä pitää dunassa?"

      -voi.

      "riittääkö 2 kertaa viikossa purujen vaihto"

      -varsinkin tytöille, riittää todellakin.

      "voiko hiirille laittaa muovisia hamstereille tarkoitettuja putkia terraan?"

      -olen saanut sen käsityksen että natalit ja seeprat jyrsivät muovia, joten niitä ei voi pitää edes dunassa vaan terrassa ja ne voivat jyrsiä myös muoviset "kalusteet"
      Mutta tavalliselle kesyhiirelle voi kyllä laittaa muovista tavaraa.

      Toivottavasti autoin.
      hiirifoorumilla on paljon tietoa,
      kipaiseppa siellä.
      http://www.hiirifoorumi.net/

    • 1. Meillä kolistelee yksiössä kaksi häkillistä rottia (yht. 8 häntää), kuusi laaria hiiriä ja kissa. Minä nukun yöni erittäin hyvin, kun on elämisen ääniin tottunut. Toki alkuun voi hieman valvottaa, mutta äkkiä siihen tottuu. Ei pari hiirtä kovin paljon meteliä saa aikaan ;)

      2. Kyllä kelpaa. Ruoki hiiret kerran päivässä, noin ruokalusikallinen/hiiri on on sopiva määrä.

      3. Riippuu hiemn kuivikkeestakin. Meillä on jyrsimillä käytössä mörtti röpö (ja toki pesämateriaalina heinä & wc-paperi); hiirilaarit siivoan tätä nykyä kahden viikon välein. Hajua ei ole tullut uroskämpistäkään. Kyllä hajua on jonkin verran olemassa mutta eipä sitä huomaa paitsi jos haistelee ihan nenä dunan katossa kiinni. Poikkeuksena tästä hajuttomuudesta on kahden läskigeenisen lemmikkityttösen duna; niillä on muovinen juoksupyörä (että saisivat vähän enemmän liikuntaa...) ja se alkaa suht nopeasti haista. Pesu kerran viikossa on tarpeen.

      4. Riittää. Tosin suosittelen edelleen sitä mörtsää, se imee paremmin hajut ja ennen kaikkea se ei pölise kuten useimmat purut. Purupöly ärsyttää hiirten herkkiä hengitysteitä ja altistaa tulehduksille.

      5. En laittaisi kovin paljon muovisia sisusteita. Hiiret saattavat jyrsiä niitä, mutta ehkä suurin haitta liittyy em. hajuihin. Hiiret kun pissivät suunnilleen kaiken päälle, joten muoviputket alkavat haista nopeasti. Meillä suositaan sisustuksessa wc- ja talouspaperirullien hylsyjä, kananmunakennoja ja kaikenlaisia pieniä pahvirasioita. Nämä sitten vaihdetaan aina siivouksen yhteydessä.

    • liero

      -Häiritsevät, mikäli olet herkkäuninen
      -Kelpaa, mutta suosittelen ehdottomasti Rapunzelin hiirimixiä http://koti.mbnet.fi/rapunzel/
      -Haisevat, jos menet nuuhkimaan. Paras pohjamateriaali on mielestäni turve, sillä se sitoo paremmin hajua verrattuna pellettiin, mörttiin tai puruun.
      -voi, naaraita dunaan mahtuu 2-4 tai vaihtoehtoisesti 1 uros.
      -Purut ei kannata vaihtaa kuin kerran viikossa, sillä muuten hiiret rupeavat merkkailemaan ja terra haisee nopeasti ja kamalalta.
      -voi, mutta ne haisevat pian, sillä ne merkataan äkkiä. Pahvi on paras, sillä sen saa vaihdettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe