Mie oon vasta vähä aikaa sitte ruvennu lukee tätä palstaa ja aattelin nyt sit ite kirjottaa vähä omista kummeista ja oman lapsen kummeista.
Oon huomannu että jotkuu täällä "valittaa" että kummit ei muista heitä lahjoilla tai muutekaa. Noh, miulla on sen verta iso suku että meillä on sellanen yleinen päätös että sen jälkee ko täyttää 18v ni kummeilla tai sen puolee kellää muullakaa ei oo lahjan osto velvollisuutta. Mie omilta kummeilta oon viel joululahjaaki toisinaan saanu, mut synttäreillä ja nimppareilla vaa textarin. Miu kummit on nyt sitte pojan syntymän myötä ostaneet sitte pojalle lahjoja. Mikä ei kyl miuta haittaa yhtään. Nii ja miulla ei oo ku kax kummia. Miu siskolla on kuitekii neljä. Yhteen aikaan tuli kauheesti kummeilla vierailtuu mut nyt mitä enemmä ikää tulee ni sitä enempi se on harventunu.
Pojan kummeja ko sillon kuus vuotta sitten exän kanssa valittii, ni miuta tavallaa kaduttaa että tuli valittuu sellaset 5 henkilöä, joista yhenkää kanssa en oo just lainkaa tekemisissä. Kummeista 3 on exän "puolelta" ELI hänen isoveli, pikkusisko ja paras kaveri. Ja kax muuta on sitte miun "puolelta" miu entinen bestis ja exän isoveljen exä ja sit miun serkku. En siis nää oikeestaa ketää noista. :(
Joku varmaa huomaskii että mainitsin siskon tossa aiemmi ja hää ei oo lapsen kummi. Siihekii oli hyvät syyt sillo. Sisko kyllä viime kesänä sitte KOSTI tään asian miulle kun sai oman pikku tyttösä ELI mie oon vaa täti. :/
Miulla ei itelläni oo yhtää kummilasta vaikka kuinka niitä oon aina toivonu. Toiveita on vielä ja on noita muutamia mahollisuuksiakin, ehkä.
Kummi juttuja
4
760
Vastaukset
- Kyseenalaistaja
Voi kiesus.. Onko se kostamista jos ei valitse jotakuta lapsensa kummiksi? En olekaan ajatellut näin. Itselleni on siunaantunut kaksi ihanaa kummilasta. Enempää en toivokaan, koska tahdon olla näille lapsille kunnon kummi, mutta toisaalta jos joku sen kunnian minulle suo, että pyytää lapsensa kummiksi niin toki suostun ja varastan jostakin aikaa uudellekin kummille. Itse otan kummiuden melko vakavasti. Haluan oikeasti tuntea kummilapseni, viettää heidän kanssaan aikaan jne. Kummipoikani kanssa olemme tähän asti viettäneet tuhannen kilometrin välimatkan takia melko vähän aikaa, mutta eiköhän se tästä korjaannu. Tähän mennessä olemme kokkailleet, lukeneet kirjoja, ulkoilleet ym. Kummityttöni kanssa olemme käyneet laivalla, syömässä, shoppailemassa, luontoretkellä, pomppineet tramboliinissa, katsoneet leffoja ja vain olleet ym. Molemmat lapset käyvät yökylässä. Enemmänkin tahtoisin viettää kummilapsieni kanssa aikaa. Se yhteinen aika minusta on kaikkein tärkeintä. Toki ostan jouluna ja synttärinä lahjat ja muistan nimpparina kortilla, mutta lahjat ovat toisarvoisia.
- Ninja26
Toi kummi asia todellakin oli kostamista, koska hää sen ite sano. Ja tiesin sen ennalta että koska ite en sillo häntä poikani kummix valinnu ni mieki saan tyytyy vaa tädin osaan. Mutta mie kuitekii nään siskon tyttöä varmasti useemmi ko muutama lapsen kummeista.
- ole hyvä
Ninja26 kirjoitti:
Toi kummi asia todellakin oli kostamista, koska hää sen ite sano. Ja tiesin sen ennalta että koska ite en sillo häntä poikani kummix valinnu ni mieki saan tyytyy vaa tädin osaan. Mutta mie kuitekii nään siskon tyttöä varmasti useemmi ko muutama lapsen kummeista.
Heip! Se on äidin (vanhempien) velvollisuus pitää yhteyttä kummeihin vielä siihen asti, kun lapsi itse ei pysty sitä tekemään! Ei voi odottaa että kummit olisivat läheisiä, jos et ikinä pyydä niitä käymään ja tapaamaan lastasi, tai lähetä lapsestasi kummeille kuvia ja kerro vaikka maililla miten on mennyt ja kuinka hän on kasvanut. Aktiivisesti pitää hoitaa kummisuhdetta!! Jos ystävyyssuhde väljähtyy tai "ette enää näe" useasti, niin Sinun tehtäväsi on silti ylläpitää lapsesi suhdetta kummeihin. Vaikka hyvä ystävyys muuttuisi pelkäksi "tuttuudeksi" niin silti voit pyytää tuttua kylään, lapsesi KUMMINA. Ja useasti, että oppii kummilapsensa tuntemaan! Siitä voi teidänkin ystävyys lähteä uuteen nousuun.
Älä siis ole niin että odotat vain laakereillasi että MUUT ihmiset tekevät sitä ja tätä, ja ihmettelet miksi tässä nyt näin kävi... VAAN, muista myös itse olla AKTIIVINEN. Kuten parisuhdetta, pitää myös ystävyyssuhteita ja kummisuhteita HOITAA! Älä mieti onko joku hyvä ystävä tai kummi, vaan keskity ITSE siihen kuinka hyvä ystävä itse voit toiselle olla! - Ninja26
ole hyvä kirjoitti:
Heip! Se on äidin (vanhempien) velvollisuus pitää yhteyttä kummeihin vielä siihen asti, kun lapsi itse ei pysty sitä tekemään! Ei voi odottaa että kummit olisivat läheisiä, jos et ikinä pyydä niitä käymään ja tapaamaan lastasi, tai lähetä lapsestasi kummeille kuvia ja kerro vaikka maililla miten on mennyt ja kuinka hän on kasvanut. Aktiivisesti pitää hoitaa kummisuhdetta!! Jos ystävyyssuhde väljähtyy tai "ette enää näe" useasti, niin Sinun tehtäväsi on silti ylläpitää lapsesi suhdetta kummeihin. Vaikka hyvä ystävyys muuttuisi pelkäksi "tuttuudeksi" niin silti voit pyytää tuttua kylään, lapsesi KUMMINA. Ja useasti, että oppii kummilapsensa tuntemaan! Siitä voi teidänkin ystävyys lähteä uuteen nousuun.
Älä siis ole niin että odotat vain laakereillasi että MUUT ihmiset tekevät sitä ja tätä, ja ihmettelet miksi tässä nyt näin kävi... VAAN, muista myös itse olla AKTIIVINEN. Kuten parisuhdetta, pitää myös ystävyyssuhteita ja kummisuhteita HOITAA! Älä mieti onko joku hyvä ystävä tai kummi, vaan keskity ITSE siihen kuinka hyvä ystävä itse voit toiselle olla!En usko että exän veli ja sisko paljo noteerais miun yhteyden ottoja heihin, että tuutteko miulle kylään kattomaan kummilastanne jota näkevät saletistki ko käyvät veljellään. Siellä kun se lapsi asuu, isäsä luona. Ja samoin on sen exän bestiksen kanssa.
Et siihe jää miun ex kaveri, joka ei ees puhu miulle. Sellaseen on tosi hyvä ruveta ottaa yhteyttä. Ja sit miun serkku, jota oon pyytäny kylään vaan ei herraa näy. Mie en rupee kenekään eessä aneleen. Poika näkee kummejaan, mut ei kaikkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614206Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653435Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541792Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251657Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971424Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132925Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235856en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115828Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17797