Tanska vai Iso-Britannia?

lähdössä, mutta minne?

Eli, eli... Olen tässä hieman ajatellut mahdollisuutta lähteä vaihto-oppilaaksi ensi syksynä peruskoulusta päästyäni. Jostakin syystä mieleni tekee lähteä Tanskaan, mutta en osaa kieltä lainkaan. AFS:n sivuilla sanotaan, että vaihto-oppilaaksi voi lähteä vaikka ei maan kieltä olisikaan opiskellut. Kuinka nopeasti kielen oppisi? Pitäisikö sitä teidän mielestänne opiskella jo Suomessa joltakin CD:ltä tai jotakin? Vai pitäisikö jättää Tanska haaveet sikseen ja lähteä Britteihin, joka myöskin kiinnostaa, koska osaan kieltä jo melko sujuvasti (kiitos ulkomaalaisten ystävien)? Kokemuksia täysin vieraaseen maahan lähtijöiltä?

2

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dejligt!

      Minä lähtisin sinuna Tanskaan! Olen viettänyt molemmissa maissa paljon aikaa, ja suosittelen Tanskaa, jos sinulla on rohkeutta tarttua uuteen kieleen.

      Nuorempana intoilin Briteistä, mutta en mä siellä enää viihdy. Kauhean kallista ja ruoka on epäterveellistä ja huonoa. Ja kaikki haluavat sinne.

      Tanska sen sijaan on iloinen, rakas pohjoismaa jossa voidaan suhteellisen hyvin ja opiskelijoilla on todella hyvät oltavat. Tanskalaiset ovat leppoisia, ystävällisiä, hallitsevat herkullisen ruoan, ja ilmasto on miellyttävä.

      Tanskan kieli on aivan ihana, ja ruotsin/saksan pohjalta siihen pääsee kiinni ihan kivasti. Ällistytät kaverisi palattuasi kun väännät kaikenmaailman ihmeellisiä yökkäysäänteitä. Voisi olla hyvä alkaa kuunnella tanskaa jo ennen maahan lähtöä. Lainaapa jotain tanskalaisia elokuvia tai sarjoja ensiksi.

      Lisäksi Tanska on kuitenkin lähellä, joten on mahdollista päästä pyrähtämään edullisesti Suomeen jos kova ikävä iskee kesken kaiken. Olethan kovin nuori vielä.

      • :):)

        Heips.

        Nyt menee aika lailla ot. joten pahoittelen :(.

        Vajaan kk päästä pitäisi aloittaa opinnot Kööpenhaminassa ja kämpästä ei tietoakaan. Kyse siis opiskelujavaihdosta 5 kk. Osaisiko alkuper. kirjoittajalle vastannut neuvoa jotain hyvää nettisivua, jossa olisi ilmoituksia kalustetuista, lyhytaikaisesti vuokrattavista kämpistä? Esim. tanskalaiset vaihtoon lähtijät voisivat vuokrata kämppiään tuoksi aikaa. En ole löytänyt hyvää sivustoa.

        Tarkoitan jotain hoas:n kirppispalstaa vastaavaa. Kiitos paljon jos joku osaa auttaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4303
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3506
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      155
      1829
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1714
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1447
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      957
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      865
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      864
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      855
    Aihe