Eli, eli... Olen tässä hieman ajatellut mahdollisuutta lähteä vaihto-oppilaaksi ensi syksynä peruskoulusta päästyäni. Jostakin syystä mieleni tekee lähteä Tanskaan, mutta en osaa kieltä lainkaan. AFS:n sivuilla sanotaan, että vaihto-oppilaaksi voi lähteä vaikka ei maan kieltä olisikaan opiskellut. Kuinka nopeasti kielen oppisi? Pitäisikö sitä teidän mielestänne opiskella jo Suomessa joltakin CD:ltä tai jotakin? Vai pitäisikö jättää Tanska haaveet sikseen ja lähteä Britteihin, joka myöskin kiinnostaa, koska osaan kieltä jo melko sujuvasti (kiitos ulkomaalaisten ystävien)? Kokemuksia täysin vieraaseen maahan lähtijöiltä?
Tanska vai Iso-Britannia?
2
570
Vastaukset
- Dejligt!
Minä lähtisin sinuna Tanskaan! Olen viettänyt molemmissa maissa paljon aikaa, ja suosittelen Tanskaa, jos sinulla on rohkeutta tarttua uuteen kieleen.
Nuorempana intoilin Briteistä, mutta en mä siellä enää viihdy. Kauhean kallista ja ruoka on epäterveellistä ja huonoa. Ja kaikki haluavat sinne.
Tanska sen sijaan on iloinen, rakas pohjoismaa jossa voidaan suhteellisen hyvin ja opiskelijoilla on todella hyvät oltavat. Tanskalaiset ovat leppoisia, ystävällisiä, hallitsevat herkullisen ruoan, ja ilmasto on miellyttävä.
Tanskan kieli on aivan ihana, ja ruotsin/saksan pohjalta siihen pääsee kiinni ihan kivasti. Ällistytät kaverisi palattuasi kun väännät kaikenmaailman ihmeellisiä yökkäysäänteitä. Voisi olla hyvä alkaa kuunnella tanskaa jo ennen maahan lähtöä. Lainaapa jotain tanskalaisia elokuvia tai sarjoja ensiksi.
Lisäksi Tanska on kuitenkin lähellä, joten on mahdollista päästä pyrähtämään edullisesti Suomeen jos kova ikävä iskee kesken kaiken. Olethan kovin nuori vielä.- :):)
Heips.
Nyt menee aika lailla ot. joten pahoittelen :(.
Vajaan kk päästä pitäisi aloittaa opinnot Kööpenhaminassa ja kämpästä ei tietoakaan. Kyse siis opiskelujavaihdosta 5 kk. Osaisiko alkuper. kirjoittajalle vastannut neuvoa jotain hyvää nettisivua, jossa olisi ilmoituksia kalustetuista, lyhytaikaisesti vuokrattavista kämpistä? Esim. tanskalaiset vaihtoon lähtijät voisivat vuokrata kämppiään tuoksi aikaa. En ole löytänyt hyvää sivustoa.
Tarkoitan jotain hoas:n kirppispalstaa vastaavaa. Kiitos paljon jos joku osaa auttaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242391Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3442007Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä251866Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101673Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581488Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121022Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 55870
- 63865
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2808