oisko kellään karttaa koneella karhunlenkistä ja ympäristöstä? tietäs mistä lähtee ja mihin päättyy ku pitäis lähtä loma alussa kiertämää.. jos on nii voikko laittaa tulee liitetiedostona osotteeseen [email protected]
karhunkierroksesta
henkka
5527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hakukoneella löytyy helposti useita linkkejä aiheeseen. Tässä on yksi sivu, jossa on tietoa kierroksesta sekä jonkinlainen kartta http://www.ruka.fi/aktiviteetit/?file=content_exec&id=113&submenu=42 . Hakutulosjoukosta saattaa löytyä parempiakin.
Eli pane esim. osoitteessa www.google.fi hakusanaksi joko kuusamo tai karhunkierros , niin aiheeseen liittyvää aineistoa löytyy.
Toivottavasti löysist kartan. Reitin pohjoispäässähän voi valita, lähteekö Hautajärveltä vai Ristikalliolta. Itse oon kulkenu molempien kautta ja suosittelen ehkä Ristikalliota lähtöpaikaksi. Ei Hautajärvikään toki huono ole, mutta sieltä etelään tullessa on aluksi 5-10km vähän heikkoja maisemia.
Ja www.genimap.fi skulaa kans. Siellä näkyy näitä ihan oikeiuta paperikarttoja, mitä kk:sta on painettu. Retkeilijäversio irtoaa hyvin varustetusta kirjakaupasta varmaan 12 eukalla.
Joo mulla on retkeilykartta tuolta alueelta. Muistaakseni 1:40000. Karhunkierros tosin on niin hyvin merkitty, että melkein hukkaostos oli tuo kartta.
Entä jos tekee omia reittivalintojaan? Itse poikkeilin reitiltä aika useinkin, jos en muusta syystä, niin siksi, etten törmäisi kaikkiin gorepelleihin. Jos lähtee omille poluilleen, on kartta paikallaan. Ainakin se antaa tällaiseen kustomoituun reittikokonaisuuteen mahdollisuuden