Huonekalujen maalaus

nulla

Saako pensselillä maalaten mitenkään tasaista jälkeä? Vai jääkö siitä aina pensselin vedon jäljet?
Kokeilin maalata Ikean isomman Lack sohvapöydän (eli ei mikään valtava mööpeli) spraymaalilla, mutta yksi pullo riitti vain pääliosaan. Ja työ on hidasta kun pitää monta kerrosta vetää että tulee hyvä.
Mitä jos maalaa pensselillä ja pistää vielä spraylla kerroksen tai pari päälle, minkälainen on lopputulos, taisoittaako spray yhtään maalipintaa?
Tai onko jollain muita ideoita, kuin ostaa suosiolla uusi pöytä :D

2

3215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .................

      Hyvillä välineillä, oikeilla maaleilla ja taidolla saa. Pensselit pitää olla hyviä luonnonkarva siveltimiä ja maalit hyvintasoittuvia (öljymaalit on hyviä) ja mikä tärkeää: oikein ohennettu. Työlästä kyllä on jos vertaa ruiskuttamiseen. Maalissa olevia virheitä ei voi päälle maalaamalla korjata vaan pinta pitää hioa ensin täysin sileäksi ja ruiskuttaa sitten pinta uudestaa.

    • vaihtoehto...

      Toinen varma vaihtoehto on ruiskumaalaus. Eli välineinä ruisku yläsäiliöllä ja ilmakompressori. Ihan pieneen projektiin välineitä ei kannata hommata, mutta jos maalattavaa on enemmänkin ja kompuralla on muutakin käyttöä, kannattaa laitteet ostaa itselle tai vuokrata kompura. Kalustemaalaukseen riittää edullinen kompura jossa ilmantuotto on noin 190-200 litraa. Maalauspaine on 2,5-3,5. Se löytyy kaikista kompuroista. Mm. Biltema myy kelpo ruiskua, joka käy kaikkeen kalustemaalaukseen. Maalaus kestää päiviä ruiskullakin, koska maalaus, paklaus ja hiontakertoja tarvitaan useita. Epätasaisuudet näkyy parhaiten vasta parin maalikerroksen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2921
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe