En jaksa enää

Vittumainen äiti

Poikani on 34v.Omaa elämää ei ole.Riippuu meissä,kuin kivi.Masentunut,syö lääkkeitä.Päivittäin saa kuulla olevansa,vittumainen akka.Todettu hahmotushäiriö.Ei pääse töihin,vaikka on merkonomi.Rahankäyttö on holtitonta.Vetelys syö,syö ja nukkuu.Avuton aatu on.Kyllä olen epäonnistunut kasvatuksessa.

6

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toisen elämää

      ..olkoonkin kyseessä oma poikasi. Hän on aikuinen, omansa, etkä voi muuttaa häntä. Jokaisella ihmisellä on omat polkunsa; tämä näyttää olevan hänen. Tunnet avuttomuutta, mutta muista: Syy ei ole sinun!

    • syytä.

      Syy ei sinun ole missään tapauksessa. Onko hänellä yhtään ystäviä?

    • v-mäinen äiti

      Pojallani on yksi hyvä ystävä.Valittaa minulle,kun ei ole tyttöystävää.Ei kukaan tule kotoa hakemaan.Kauhulla ajatellaan aikaa,kun meitä ei ole.Poika tulee perimään paljon.Ei osaa pitää puoliaan.Huono,huono äiti.Pojaltani puuttuu siivet,millä lentää.Itkettää,itkettää.Kaikkeni olen tehnyt.

      • kun olet

        ..parhaasi tehnyt: kukaan ei vaadi, eikä voi vaatia, enempää. Älä murehdi pojastasi, hän ottaa vastuun, ja kantaa sen tavallaan, kun on pakko


    • .............

      Niin on pakko opetella vastuuta kun ei enään ole täysi jääkaappi valmiina.

    • noinkin päin

      itse tunnen, että olen ajautumassa poikasi tilanteeseen, jollen kohta ryhdy käymään lääkärillä. Pelkään kaikkea, joka päivä tuntuu valuvan syvemmälle.

      Tuntuu, että teillä on keskusteluyhteys tiltannut. Kokeile keskustella ihan mistä tahansa roskasta poikasi kanssa niin, ettei se teidän ainoa puhe ole sitä, että sinä sanot ryhdistäydy ja poikasi vastaa jollain herjalla, koska kokee sanomasi vittuiluksi.

      Ja kokeile sanoa ihan suoraan, mitä ajattelet. Siis ei tiuskien tai mollaten vaan niin kuin todeten, esim. että itsestäsi tuntuu pahalta, että oletko huono äiti, kun hänellä menee niin huonosti. Ehkä siitä pääsisitte eteenpäin. Ehkä poikasi jostain syystä vaan kokee, ettet sinä tue häntä, kun hänellä on paha olo tms. Ja saattaapi olla, että hänen vetelyytensä vituttaa häntä itseäänkin, eikä hän keksi ulospääsyä jostain syystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      130
      2671
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      70
      2077
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      134
      1780
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      20
      1659
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      118
      1607
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      139
      1306
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      1074
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1025
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      48
      982
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      917
    Aihe