Yritän tässä selvittää omituisten oireiden syytä, jotka ovat jatkuneet jo jonkin aikaa.
Pahin oire on ollut jo pitkään kova huimaus.
Nyt on tullut kuvaan mukaan jonkinlainen hapennälkä, etenkin liikunnan yhteydessä/jälkeen. Tuntuu siltä kuin ei saisi vedettyä keuhkoja täyteen. Haukotuttaa ja tuntuu siltä kuin ei saisi kunnolla ilmaa.
Kurkussa on usein myös paljon limaa.
Se on ollut usein myös kuin kipeäksi tulossa, mutta ei ole mitään flunssaa tullutkaan (voi liittyä tietysti kyllä myös närästykseen).
Välillä yskittää.
Nyt on myös toisinaan syvään sisäänhengittäessä alkanut tulemaan sellaisia satunnaisia vinkumisääniä, yksittäisiä ja vain silloin tällöin, mutta huomattavasti lisääntyneet tässä viikon sisällä.
Mitähän kokeita pitäis otattaa?
Pääsen lääkäriin varmaan parin viikon sisällä.
Keuhkot on kuvattu pari vuotta sitten, jolloin niissä ei näkynyt mitään poikkeavaa.
En tupakoi, kylläkin joskus nuorena tein sitäkin, mutta vain lyhyen ajan ja siitäkin on jo aikaa parikymmentä vuotta.
Heinien homepölylle olen altistunut viimeisen 12 vuoden aikana.
Asuntokaan ei ole kyllä täysin varmuudella kunnossa. Pari kosteusvauriota on ollut, vanha hirsitalo, rakennettu 1923 (elintasosiipi -70-luvulla, jota on itse remontoitu myöhemmin, eikä ainakaan näkyvää hometta löytynyt, välikatto vielä tutkimatta ja laittamatta).
Kuumeilua ei ole ollut, enkä ole koskaan sairastanut mitään keuhkoputken- tai poskiontelontulehduksia.
Flunssiakin on ollut talvisin harvinaisen vähän.
Silmät oireilee kyllä myös jonkin verran, kutinaa ja sen sellaista.
Lemmikkieläimiä on paljon, mutta testien mukaan en ole niille allerginen, enkä millekään muullekaan.
Jotain pientä yliherkkyyttä kuitenkin ilmeisesti on, koska pahimpaan siitepölyaikaan saan usein silmä- ja nenäoireita (ja joskus myös metsässä ollessa), samoin eläinten karvoja käsitellessä.
Kuuluuko alkavaan astmaan aina yskä?
Keuhkoissako vikaa?
mahdollisesti?
1
520
Vastaukset
- tietää
"Mitähän kokeita pitäis otattaa? "
Kyllä se tohtori tietää itse mitä kokeita oireisesi perusteella kannattaa ottaa. Ja et kyllä nykyisin ttk:ssa pääse "otattamaankaan" listaa jonka esität :-).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855