hyvä peli ekaluokkalaiselle?

ei splätteriä pliis

mikä olisi hyvä peli ekaluokkalaiselle. Mielellään sellainen jota voisi pelata kahdestaan ja jossa ei ole ihan silmitöntä mätkimistä tai verta ja suolenpätkiä.

onko super mario tai vastaava oikea vaihtoehto?

4

708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Vanha Pelaaja

        Meinaan en mä ihan heti jotain Super Paper Mariota suosittelis kuusivuotiaalle vaikka se onkin 3 ikärajaltaan. Sen verran vaikea peli on kyseessä ja paljon englantia ja motoriikkaa vaativa.

        Mä ehkä lähtisin näille Pixar-animaatioiden pohjalta julkastujen lisenssipelien linjalle tai hommaisin jonkun excite truckin tai jonkun. Chicken Shoot voi olla tosi hauska kun se ilmestyy.


      • St. Stephen
        Vanha Pelaaja kirjoitti:

        Meinaan en mä ihan heti jotain Super Paper Mariota suosittelis kuusivuotiaalle vaikka se onkin 3 ikärajaltaan. Sen verran vaikea peli on kyseessä ja paljon englantia ja motoriikkaa vaativa.

        Mä ehkä lähtisin näille Pixar-animaatioiden pohjalta julkastujen lisenssipelien linjalle tai hommaisin jonkun excite truckin tai jonkun. Chicken Shoot voi olla tosi hauska kun se ilmestyy.

        Tossa olis vähän arviota kyseisestä pelistä. http://wii.ign.com/articles/805/805771p1.html
        IGN ei ainakaan suosittele sitä kenellekään ja aikamoiselta rahastukselta se vaikuttaakin.


      • Vanha Pelaaja
        St. Stephen kirjoitti:

        Tossa olis vähän arviota kyseisestä pelistä. http://wii.ign.com/articles/805/805771p1.html
        IGN ei ainakaan suosittele sitä kenellekään ja aikamoiselta rahastukselta se vaikuttaakin.

        Perun kyllä sanomani Chicken Shootin osalta. Vaikutti konseptiltaan mielenkiintoiselta aluksi, mutta kun näin graffat ja lukaisin artikkelin niin eipä voi sanoo kuin että hohhoijaa. Odotin jotain polygonikanoja ja randomisti pöllyäviä höyheniä kunnon fysiikkasimuloinnin saattelemana. Oh well... ei tuosta kyllä viittä kymppiä VOI maksaa. ´Voipi olla että jopa warettajillekin voi olla harkinnan paikka että haluaako tuhlata tuohon yhden DVD:n :D.

        Joka tapauksessa lisenssipelit piirretyistä miellyttänee nuorempaa sälliä. Niiden kanssa pitää kuitenkin olla tarkkana sillä usein elokuvien nimissä julkaistaan luokatonta skeidaa. Eivät nuo pelit koskaan ole mitään loistoteoksia, mutta nuoremmalle varmasti menevät

        Ai niin... suosittelisin ehkä Teenage Mutant Ninja Turtlesia. Pitäähän poikaa sivistää näistä 80-luvun mutanteista. Vaikka TMNT ei ole loistopeli niin on se kuitenkin mukiin menevä ja ainakin konsepti varmasti menee ekaluokkalaiseen kuin häkä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe