Hei! Jostain syystä yhtäkkiä innostuin tuosta viittomakielen tulkin koulutuksesta, ja ajattelin ehkä ensi keväänä sinne yrittää. Turkuun tai kuopioon varmaankin.
osaisiko joku kertoa millainen pääsykoe oli tänävuonna ja millainen oli ennakkotehtävä. (en netistä näitä tietoja löytänyt)
ja onko koulutukseen vaikea päästä?
kiitos:)
Viittomakielen tulkki
11
5768
Vastaukset
- marssi-
.. sattumalta Kalevan kisoja, ku siellä puhuttiin juuri kyseisestä ammatista naisten korkeushypyn yhteydessä? =) Hanna Mikkolahan sieltä just valmistu.
- tyttönen25
Jäi kisojen katsominen väliin.
Mutta tosiaan, olen tässä jo pitkään ammattia itselleni miettinyt ja tehnyt kaikenlaisia töitä. Mutta nyt jotenkin lähti sellainen innostuksen kipinä tuohon tulkki hommaan. Toivottavasti sinne ei ole kovin vaikea päästä, yo-todistus kun ei ole kovin kehuttava itsellä.. - Hennus
tyttönen25 kirjoitti:
Jäi kisojen katsominen väliin.
Mutta tosiaan, olen tässä jo pitkään ammattia itselleni miettinyt ja tehnyt kaikenlaisia töitä. Mutta nyt jotenkin lähti sellainen innostuksen kipinä tuohon tulkki hommaan. Toivottavasti sinne ei ole kovin vaikea päästä, yo-todistus kun ei ole kovin kehuttava itsellä..Ystäväni opiskelee viittomakielen tulkiksi. Lukiopaperit hänellä ei olleet mitkään maailman hehkeimmät, mutta niitä enemmän sisään pääsemisessä merkitsi motivaatio alalle. Hän ei päässyt ekalla yrittämällä, mutta meni vuodeksi kansanopistolle opiskelemaan viittomakielen alkeita. Seuraavana vuonna tärppäsikin jo.
Joten jos on aidosti motivaatiota alalle, pääsee varmasti kun tekee vaan töitä. Ja opiskelutahtikin on sitten päätä huimaava, ystäväni tuskastelee kotitehtävien määrän kanssa, joita joutuu tekemään tuntikausia koulupäivän olkopuolella...
Jep, mutta tsemppiä valitsemallasi tiellä!:) - tyttönen25
Hennus kirjoitti:
Ystäväni opiskelee viittomakielen tulkiksi. Lukiopaperit hänellä ei olleet mitkään maailman hehkeimmät, mutta niitä enemmän sisään pääsemisessä merkitsi motivaatio alalle. Hän ei päässyt ekalla yrittämällä, mutta meni vuodeksi kansanopistolle opiskelemaan viittomakielen alkeita. Seuraavana vuonna tärppäsikin jo.
Joten jos on aidosti motivaatiota alalle, pääsee varmasti kun tekee vaan töitä. Ja opiskelutahtikin on sitten päätä huimaava, ystäväni tuskastelee kotitehtävien määrän kanssa, joita joutuu tekemään tuntikausia koulupäivän olkopuolella...
Jep, mutta tsemppiä valitsemallasi tiellä!:)Kiitos vastauksesta:). Vielä kyselisin että jospa joku tietäisi että minkälaiset ne pääsykokeet on, että mitä siellä tehdään.
Ja myöskin kai ennakkotehtävä pitää myöskin tehdä. - onskimus
tyttönen25 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta:). Vielä kyselisin että jospa joku tietäisi että minkälaiset ne pääsykokeet on, että mitä siellä tehdään.
Ja myöskin kai ennakkotehtävä pitää myöskin tehdä.Moi!
Hain juuri kyseiseen koulutukseen tänä keväänä ja pääsin kun pääsinkin kuopioon. Asun itse helsingissä joten aika muutto edessä.
Mun paperit oli äikkä:M ussa:C ruotsi ja enkkuC
eli ihan peruspaperit varmaan.
Ennakkotehtävänä oli video jossa piti kertoa itsestään ja kuvailla miksi olisi hyvä tulkki. Sitten oli muutama viittomistehtävä.
Pääsykokeet ovat muistaakseni 8-16.00 siellä testataan motivaatiota, sitten on psykologisia testejä,psykologin haastattelu, paljon muistitehtäviä, ja sitten viittomakielen omaksumisen testi joka tuntu menevän ihan surkeesti mulla.Piti siis viittoa lehtoreille yhden tyypin perässä, joka tuli siis videolta..
Mitäs muuta..ihan kiva fiilis siellä pääsykokeissa oli, mutta aika paljon ilmeisesti helsinkiin on ainakin halukkaita, siellä oli muutama ennenkin hakenut toistamiseen yrittämässä. Itse ajattelin myös tota kansanopisto vaihtoehtoa jos en kouluun pääsisi, varmaan ihan fiksu idea! - tyttönen25
onskimus kirjoitti:
Moi!
Hain juuri kyseiseen koulutukseen tänä keväänä ja pääsin kun pääsinkin kuopioon. Asun itse helsingissä joten aika muutto edessä.
Mun paperit oli äikkä:M ussa:C ruotsi ja enkkuC
eli ihan peruspaperit varmaan.
Ennakkotehtävänä oli video jossa piti kertoa itsestään ja kuvailla miksi olisi hyvä tulkki. Sitten oli muutama viittomistehtävä.
Pääsykokeet ovat muistaakseni 8-16.00 siellä testataan motivaatiota, sitten on psykologisia testejä,psykologin haastattelu, paljon muistitehtäviä, ja sitten viittomakielen omaksumisen testi joka tuntu menevän ihan surkeesti mulla.Piti siis viittoa lehtoreille yhden tyypin perässä, joka tuli siis videolta..
Mitäs muuta..ihan kiva fiilis siellä pääsykokeissa oli, mutta aika paljon ilmeisesti helsinkiin on ainakin halukkaita, siellä oli muutama ennenkin hakenut toistamiseen yrittämässä. Itse ajattelin myös tota kansanopisto vaihtoehtoa jos en kouluun pääsisi, varmaan ihan fiksu idea!Kiitos vastauksesta!
Ajattelin nyt sitten ensi keväänä hakea turkuun ja kuopioon. voisin kuvitella että kuopioon on ehkä eniten mahiksia päästä.
Omat yo-paperini on vaan b:tä ja c:tä eli täytyy sitten yrittää panostaa siihen ennakkotehtävään ja yrittää vaikuttaa mahdollisimman motivoituneelta:) - onskimus
tyttönen25 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta!
Ajattelin nyt sitten ensi keväänä hakea turkuun ja kuopioon. voisin kuvitella että kuopioon on ehkä eniten mahiksia päästä.
Omat yo-paperini on vaan b:tä ja c:tä eli täytyy sitten yrittää panostaa siihen ennakkotehtävään ja yrittää vaikuttaa mahdollisimman motivoituneelta:)Juu, no mulla oli muistaakseni eniten mahiksia päästä turkuun , kun soittelin ni olin 5.varasijalla, kuopiossa varmaan 10. helsingissä 14.. kuopio tietysti ainut pohjosemmassa, empä tiä vaikuttaako.. siellä on kuitenkin pisimmät perinteet, joten varmaan paras koulu =)
- tyttönen25
onskimus kirjoitti:
Juu, no mulla oli muistaakseni eniten mahiksia päästä turkuun , kun soittelin ni olin 5.varasijalla, kuopiossa varmaan 10. helsingissä 14.. kuopio tietysti ainut pohjosemmassa, empä tiä vaikuttaako.. siellä on kuitenkin pisimmät perinteet, joten varmaan paras koulu =)
heips! pääsitkö kouluun siis varasijalta? vai käsitinkö väärin.
Helpottaa ainaki omaa oloa jos myös varasijalta on tuohon koulutukseen mahdollista päästä.
- pouki
Pääseekö viittomakielen tulkiksi opiskelemaan amiksen papereilla? Eikö sitä voi amiksesta mennä ammattikorkeaan? Tulevalla ammatilla ei siis ole mitään yhteistä viittomakielen tulkin kanssa:)
- -.-
ammattikoulu on nykyään verrattavissa lukiokoulutukseen ja kummastakin voi ponnistaa ammattikorkeaan tai yliopistoon.
- kokemusta on
Kannattaapi vielä miettiä tuota ammattia. Tosiseikka on, että kuurojen määrä on vähentynyt samaan aikaan kun koulutusryhmien koot on kasvatettu ihan mahdottomiksi. Neljä vuotta pirusti työtä ja kortistoon tai ammatin vaihdos. Jo nyt kaikille ei riitä töitä- väittivätpä koulut mitä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1245261Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303728No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452470Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv351715Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241624- 501588
- 411580
- 231501
- 141342
- 291333