Hei! Kertokaa kokemuksia polven puhdistusleikkauksesta. Onko helpottanut ja millainen oli toipuminen? Miulla on tauti monen terveen vuoden jälkeen nyt ollut pari vuotta akuuttina taas, eikä jaksaisi enää juota punkteerattavana koko aikaa. Tehdäänkö leikkaus siis tähystyksessä? Ajattelin seuraavan kerran lääkärille toimenpidettä ehdottaa, lisäksi vaivaa bakerin kysta, joten polvi (onneksi vain *koputtaa puuta* yksi nivel oireilee)vaivaa kovasti. Lisäksi alkaa vauvahaaveet olla siinä vaiheessa, että trexan pitäisi päästä lopettamaan. Missä vaiheessa teille on puhdistus tehty / tai miksi jätetty tekemättä? Miun lukeman mukaan monella on oireet helpottaneet kokonaan operaation jälkeen - miksi siis syödä auttamattomia lääkkeitä pitkään? Vastauksesta kiitollinen...
Polvinivelen puhdistus
katrina.s
31089
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
polvinivel putsattiin viime joulukuun alussa, toimenpide tehdään tähystyksellä. Itse en hyötynyt puhdistusoperaatiosta mitään, polvi vain pahemmassa kunnossa ollut sen jälkeen, nyt seuraavana operaationa bakerin kystan poisto polven takaosasta leikkaamalla. Kannattaa harkita tuota puhdistusta, jos bakeri sinulla pahana niin ei se puhdistus auta, jollei muuta vikaa polvessa ole ja reumahan sen bakerin aiheuttaa, eli usein polvensisäistä vammaa ei reumaatikoilta löydy bakerin syytä selvitettäessä.
tervehdys! mulla oli joskus nuorempana tuo bakerin kysta ja se saatiin pois ihan kuntouttamalla, eli leikkaus on viimeinen mahdollisuus mitä kannattaa käyttää, yrittäkää saada se pois muilla kostein.
polvi on myös puhdistettu mutta lääkkeitä on sen jälkeen joutunut syömään entistä enemmän, eli sitäkin kannattaa lykätä nin pitkälle kuin mahdollista.
tietenkin se on ihan yksilöllistä miten kroppa siihen suhtautuu mutta usein olen kuullut että puhdistus vain ärsyttää niveltä joten ei kauheaa hyötyä ole monellekaan siitä tullut.
itse olen taas talvella menossa tähystykseen jossa ilmeisesti puhdistus tehdään, mutta syy tähän tähystykseen on repeytynyt kierukka, kannattaa siis kaatuilla rappusissa jos ei muuten ole harmia polven kanssa :)
Sairaushistoria sai alkunsa v. -84 angiinan jälkitautina, pysynyt lähes oireettomana kautta aikain muutamia tulehdusaikoja lukuunottamatta, vuosien varrella on synnytettykin isokokoisia poikasia. Hoitona on vain pistoskulta.
Ensimmäisen Bakerin kystan podin v. -94 jolloin se ehti revetä(POTTUMAINEN kokemus). Toistamiseen kysta tuli v. -96 jolloin se punkteeraamalla kolmesti saatiin asettumaan, ei ehtinyt siis revetä.
Syksyllä -98 polvi puhdistusleikattiin Heinolassa. Alustavasti toimenpide oli tarkoitus hoitaa tähystäen mutta iäkäs herra kirurgi totesi polven tilan olevan sen verran massiivisen jotta päädyttiin avomalliin. Lokakuun alussa tulee kuluneeksi 9 vuotta keikasta eikä minkäänlaisia oireita ole sen koommin ollut. Harrastan tanssia jne. eikä leikattua erota leikkaamattomasta.
Vaan kuten täällä on jo todettukin, jokainen kokee ja saa avut tavallaan.