sellaisessa maailmassa,
jossa nuoret joutuvat nyt kasvamaan.
Aikuiseksi kasvava näkee maailman, katujen vieretkin täynnään alastomia alusvaatemainoksia.
Viinaksissa öykkäröiviä vanhempiaan hän katselee hämmentyneenä.
Nyt hänen pitäisi tulla mukaan tähän?
Me emme olleet nuoria koskaan
6
813
Vastaukset
- lavi
On tosi,että minä pian 70 vuotias sain elää ihanan lapsuuden ja nuoruuden.Koti oli köyhä,mutta vanhempamme pitivät meistä hyvää huolta.Ei ollut viinoista ja huumeista puhettakaan ja vanhempamme olivat esimerkillisiä ihmisiä.Koko kyläyhteisö huolehti jokaisen lapsista.Kun rippikoulu oli käytynä sai luvan mennä tanssimaan.Saatolle ei huolittu,jos joku edes haiskahti viinalle.Työelämään piti tarttua jo lapsena,vaan ei siitä mielestäni haittaa ollut.
- ullamirjami
Olin aamukävelyllä Jerryn kanssa .
Meillä on ihanat rannat ja kunnan juuri laittamat pöydät ja penkit. Ne ovat tosi raskaat siirrellä ,ja kuitenkin yksi oli järvessä . Onneksi paikalla oli myös yksi riskimies joka kääri housunpunttinsa ja sai sen kuivalle maalle,hän on kanssa koirantaluttaja .Luulisin että nämä hulikaanit eivät ole tästä meidän läheltä.
Minä asuin n3vuotta sitten, ihan siinä vieressä. Ja näin kesäaikaan nuorisolla oli taamiset siinä rannassa.Viikonloppuisin se oli yhtä hulinaa.
Nyt asun korkeassa kerrostalossa ,jossa on myös hissi ,joka rupeaa olemaan tarpeen. Ja sen verran kauenpana rannasta, ettei se ääni kuulu minulle.
Kyllä nuorilla on nyt kaikenlaisia vapaa ajan vietto mahdollisuuksia ,mutta ,kaikki maksaa .
Asusteet ja välineet pitää olla viimesenpäälle merkkitavaraa.
Ja vanhemmat maksaa. He eivät välitä nykyään mistään ,kun kaikki tulee monelle liian helpolla. - jjoutava5
ullamirjami kirjoitti:
Olin aamukävelyllä Jerryn kanssa .
Meillä on ihanat rannat ja kunnan juuri laittamat pöydät ja penkit. Ne ovat tosi raskaat siirrellä ,ja kuitenkin yksi oli järvessä . Onneksi paikalla oli myös yksi riskimies joka kääri housunpunttinsa ja sai sen kuivalle maalle,hän on kanssa koirantaluttaja .Luulisin että nämä hulikaanit eivät ole tästä meidän läheltä.
Minä asuin n3vuotta sitten, ihan siinä vieressä. Ja näin kesäaikaan nuorisolla oli taamiset siinä rannassa.Viikonloppuisin se oli yhtä hulinaa.
Nyt asun korkeassa kerrostalossa ,jossa on myös hissi ,joka rupeaa olemaan tarpeen. Ja sen verran kauenpana rannasta, ettei se ääni kuulu minulle.
Kyllä nuorilla on nyt kaikenlaisia vapaa ajan vietto mahdollisuuksia ,mutta ,kaikki maksaa .
Asusteet ja välineet pitää olla viimesenpäälle merkkitavaraa.
Ja vanhemmat maksaa. He eivät välitä nykyään mistään ,kun kaikki tulee monelle liian helpolla.kävi ottamassa aurinkoa tutuilla penkeillä
kartanon puistossa, tosiraskaat penkit oli hilattu renkaaksi laatotukselle.
Aikani istuin ja minua häiritsi niin paljon epäjärjestys että hilasin penkit entisille paikoille.
Eikö ne tajua että penkit poistetaan jos eivät pysy paikallaan, eikähän ne piittaa mistään.
Muuten puistossa on siistit nurmikot ja kukkaistutukset, melkein joka päivä käyn satoja vuosia vanhojen puiden varjossa tai auringon puolella istumassa.
- mutta totta
Olen sodankäyneen miehen poika. Ja käyn sotaa kaiken aikaa. Se kaikki on vaan siirtynyt minun harteilleni, enkä toki väitä, että se kuva ammutusta veljestä,jo matojen syömästä,olisi mielesäni kaiken aikaa, mutta aistin sen mukanani.Suvun kaunein ja fiksuin mies, nuorin ja vahvin, ammuttu ja peruuttamattomasti vainaa.Kauan sitten.
- ovat täynnä
korvaamattomia ihmisiä.
Ymmärrän hyvin tuon edellisen viestin kertojan taakan. Suvussamme on aivan vastaava tapaus, mutta itsetuhoisin seurauksin. - äidin mieliala
ei varmaan ollut silloin muu kuin apea, itkevä,
samoin isäsikin.
Nuo mielialat olet tuntenut ominasi silloin,
ja ne ovat jääneet kipeinä muistoina mieleesi.
Työtä oli kuitenkin niin paljon,
että se "piti tiellä" niin sanotusti.
Silloin vihollinen oli vihollinen, vielä nykyisinkään en sinne halua matkustaa, vaikka olen ymmärtänyt heidän olevan samanlaisia ihmisiä kuin mekin. Ylempää tulleiden määräysten pakottamia.
Mutta jokin vain jarruttaa sinne matkustamista.
Nykylasten ongelmat ovat vielä pahemmat: kodin sisään on tullut paha, viinan käyttö, porno, kaikenlainen pahuus.
Siihen maailmaan pitäisi mennä mukaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855