Rikoin ilmeisesti tänään vahingossa lakia. Nimittäin tieliikennelakia.
Kävin tänään muijan kanssa pyöräajelulla tuolla yliopistojen ja Niuvan uimarannan suunnalla. Ajeltiin siitä Kanttian ohi uimarannan suuntaan niin siinä oli kielletyn ajosuunnan -liikennemerkki ja alhaalla lisäkilpi, jossa luki, että huoltoajo sallittu. Onkohan kaupungin työntekijöille, vai ketkä niitä liikennemerkkejä asettelloopi, sattunu pienehkö kömmähdys? Sehän merkki tarkottaa, että ei saisi pyöräillä sinne suuntaan vaan olisi pitänyt kiertää harjulan mäen kautta. Onpa hölmöä sanon minä. Olisikohan kaupungin pojjilla ollut tarkoitus laittaa sinne liikennemerkki, joka kieltää moottorikäyttöisellä ajoneuvolla ajamisen?
Mietin vain tämmöistä, vai olenko väärässä ja väärästä syystä myös huolestunut?
kielletty ajosuunta
5
1201
Vastaukset
- luopio
Kuopiohan on tunnetusti hölmöläisten kaupunki, niin liikennesuunnittelussa kuin hammashuollossa, myös festareiden järjestäminen ontuu.
- lisäisin vielä
kun Kuopiossa tehdään silta, sitä ei sitten saa käyttää, (Rutilus rutilus) kuin harvat ja valitut! Katuosoitteisiinkin pitää joissain paikoissa kiertää toisen kadun tai pihan kautta? Hyviin tasaisiin katuihin rakennellaan hyppyreitä? Minkähän takia? Ennen oli kuoppia jotka tasoiteltiin ja tilalle piti rakentaa ihme töyssyjä? Pyörätiet saattavat loppua yks kaks kerrostalon seinään? Katu on muutettu korttelin matkalta jalankulkukäytäväksi? Onhan täällä Kuopiossa paljonkin näitä ihmeellisyyksiä, joita ei kyllä tavallinen kadun kulkija jaksa ymmärtää?
- kiellettyä on
En osaa nimenomaiseen tapaukseen sen kummemmin kommentoida, mutta olenpa tainnut rikkoa lakia minäkin. KYSin pihassa ei nimittäin saa ajaa yhtään mihinkään suuntaan.
- meikäläisellekkin
aikoinaan kun jouduin ko. paikassa liikkumaan. No, oikaisin lopulta nurmikoitten ja korokkeiden yli.. Oli tosiaan isketty pihalle liikennemerkkejä kuin liikennepuistossa konsanaan?
- kaapunnipoeka
meikäläisellekkin kirjoitti:
aikoinaan kun jouduin ko. paikassa liikkumaan. No, oikaisin lopulta nurmikoitten ja korokkeiden yli.. Oli tosiaan isketty pihalle liikennemerkkejä kuin liikennepuistossa konsanaan?
Merkistä puhheen ollen; taluttakkee sitä pyöreenne jos otta nuin herkkähipiäisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996114
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804802Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983055Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351077Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861039Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774