onko uskonnosta oikeasti apua masennukseen? Tuntuu että mikään ei auta !
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000199&posting=22000000028085372
auttaako uskonto masennukseen?
35
1070
Vastaukset 35
- on siitä apua.
Se sanoo, että saat olla paha, ja silti olet armahdettu. Rupea pahaksi, niin masennus häipyy! Liian kiltit masentuvat.
- lest.nainen
Hei ! Olen kokenut masennuksen kun mieheni kuoli. En tiennyt ollenkaan, että sairastin masennusta. Vasta luettuani lehdestä oireista tunnistin asian. Sitä kesti useita kuukausia ja linnoittauduin yksin kotiin ja nukuin suunnattomasti. Vuoden kuluttua se oli ohi ja aloin seurustelun.
Uskonto esti minulta itsemurhan, tiedostin että Jumala on sen kieltänyt.
En ole syönyt mitään lääkkeitä, olen lääkekielteinen. Otan kyllä antibioottia ja särkylääkettä yms jos tarvii. Siis en syönyt psyykenlääkkeitä. Niihin jä koukkuun, ne lihottaa kuten olen nähnyt tuttavistani.
Uskonto auttaa selkiyttämään maailmankuvaa. Ei maailma romahdakaan, vaikka rahat loppuu. Rakkaan menetys oli kova paikka, ei siihen ole lääkettä.
Keino hoitaa ajoittain tulevaa masennusta minulla on, että keksin kivaa, kuten matkailu ja mökkeily.
Tsemppiä !- Anonyymi00018
Ei minua ainakaan uskonto lohduta eikä vahvista, vaan paremminkin ärsyttää ja kyllästyttää. Esim. joka sunnuntaiset jumalanpalvelus menot kirjossa. Samat jorinat joka kerta ja mitä tulee lestadiolaisiin saarnoihin, ne vasta kyllästyttävää kuultavaa. Samat jorinat ja toistot joka ikisessä saarnassa. Kuvitelkaa esim. suviseuroja! Koko päivä samat jatinat ja samat laahaavat molli voittoiset virret. Kyllä ne ahdistaa, mutta kaikki eivät tajua oman ahdistuksensa syitä, jotka johtuvat juuri painostavista saarnoista ja ilottomista virsistä.
- tuli
meitä varten, jotka tarvitsemme häntä. Terveet eivät tarvitse parantajaa, vaan sairaat ja siksi saat luottaa siihen, että hän todella auttaa sairaita ja masentuneita.
Synti tuo sairauden ja siksi maailma on täynnä vaivaa ja sairautta. En tarkoita tällä, että masentunut on sen syntisempi, kuin kukaan muukaan, mutta tarkoitan tällä, että yhtään synnitöntä ei ole olemassakaan.
Masennus lähtee omista rikkonaisista ajatuksista, jotka ovat rikkoutuneet oman itsen tähden, eli vaikkapa itsekkyyden tai omahyväisyyden tai pyrkydyyden tähden tai ovat rikkoutuneet huonojen ympäristötekijöiden takia.
Jeesus on luvannut tehdä omansa terveeksi ja hän luvannut ajaa masennuksenhengenkin omistaan poissa ja siihen meidän on luotettava.
Hän on luvannut auttaa meitä siinä, että emme jää vangiksi syntiin ja siksi hän antaa omilleen voiman sisimpään, eli Pyhän Hengen. Usko siis riittää tekemään kaiken uudeksi ja siksi on tärkeää rukoilla uskonlahjaa, eli taivuttaa tahtoaan siihen, että tahtoo antaa kaiken vallan itsestään Jeesukselle.
Minäkin olen kokenut vakavan masennuksen, vaikka siitä on nyt kulunut aikaa todella kauan, muistan miten vaikeaa oli olla masentunut ja miten se vei kaiken voiman. En siksi ihmettele laisinkaan, että et halua etsiytyä työelämään, vaan haluat elää omalla tavallasi.
Minut pelasti masennuksesta, jonka olin itse itselleni hankkinut väärällä ja totutulla ajatusmallilla, Jeesus Kristus. Hän todella paransi minut siitä täydellisesti ja siitä ei jäänyt jäljelle, kuin muisto vain ja se valtava opetus, minkä siitä sain.
Nöyrryin sen masennuksen aikana näkemään, että meillä ihmisillä ei juurikaan ole valtaa edes itseemme ja emme pysty edes parhaalla tahdollammekaan itseämme parantamaan, eli nöyrryin antamaan itseni kokonaan, kaikkineni suuren Parantajan käsiin ja hän todella teki minusta terveen ja paransi kaikki elämäni alueet ja antoi rauhan.
Rukoilen, että hän tekee sinulle samoin ja saat vielä todistaa siitä.
Haluan muistuttaa sinua siitä, että sinun ei tarvitse uskoa mihinkään huonoihin ajatuksiin, sillä ne pohjautuvat vain tunteisiisi, vaan sinä saat uskoa Jumalan Sanaan, joka on totuus. - ei auta
lykkää vaan parantumista ja pahentaa oireita
- metaskeema
Tarkemmin sanottuna oikeanlaisista uskomuksista on apua, kun haluaa irti masennuksesta. Suosittelen kirjoja Kognitiivinen psykoterapia, Optimistin käsikirja ja Parempia tunteita, jos haluat päästä irti masennuksesta. Kaikki nämä mainitut kirjat käsittelevät jonkin verran masennusta ja sisältävät osittain samoja tietoja.
- Tyyneli
Usko antaa luottamusta ja turvaa kaikkiin elämänvaiheisiin; niin sairauteen kuin myös iloihin ja suruihin. Usko itsessään ei masennusta poista, koska masennus on sairaus, joka on hoidettava asianmukaisesti psykoterapialla, lääkityksellä ym. Mutta usko antaa näköaloja elämään ja tätä kautta voi olla tukena masennuksesta toipumisessa.
- neiti.h
Suosittelen sinulle Viktor E. Franklin kirjaa Tarkoituksellinen elämä. Kirjan luettuani epätoivo on poissa. Kirjassa sanotaan, ettei tarkoituksen kokemiseen tarvita välttämättä uskoa, tosin se voi tukea elämää.
Itse olin vuosia masentunut, mutta nyt se alkaa hellittää. Tarvitsin kolmen vuoden terapian päästäkseni edes jotenkin jaloilleni. Masennuslääkkeitä en ole syönyt koskaan pidempiä aikoja, ainoastaan kokeillut. Mielestäni ne vain turruttavat.
Voimia sulle. Selviät kyllä! - Varmaan...
Riippuu varmaan tilanteesta. Uskonto itsessään ei auta masennukseen,mutta jos löydät oikean uskon ja saat sydämellesi Jumalan rauhan, sinulla on varmuus tulevasta ja rauha sydämessä. Sellainen rauha,joka voittaa kaikki pelot ja murheetkin.
Se herättää rakkauden ja onnen tunteen.
Silloin on luja luottamus siihen,että Jumala ohjaa sinunkin elämääsi ja antaa onnen ja murheen hetkiä jalostaakseen ja "tulessa polttaakseen" sinut valmiiksi sitä kalleinta päämäärää varten. - Anonyymi00016
Rukoilen puolestasi että Isä Jumala auttaisi sinua pois masennuksesta
- Anonyymi00017
Masennukseen auttaa terapia, masennukseen johtaneet asiat käsitellään terapiassa.
- Anonyymi00019
Joitakin auttaa ja joitakin ei.
- Anonyymi00020
Kun usko ei saa olla tunteita, ei rakkautta eikä iloa, kun se ei ole sitä, niin silloin ei ole masennustakaan uskossa. Ei tietenkään, koska miksi vain hyvät tunteet, ilo, riemu ja rakkaus olisi kiellettyjä mutta masennus ja viha menettelisi.
Harhaoppisestikin uskoo siihen ettei usko ole tunteita, niin silloin ei ole masennustakaan. - Anonyymi00021
Ei ole auttanut usko masennukseen. Seurakunnat läpi maan rukoilleet minulle apua mutta ei ole herunut. kumma juttu.
- Anonyymi00023
pitää mennä seuroihin
- Anonyymi00024
ryyppää pään täyteen ja alkaa herjaamaan myita niin kyllä se masennus häviää
- Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
ryyppää pään täyteen ja alkaa herjaamaan myita niin kyllä se masennus häviää
käuttää huumeita ja tekee rikoksia ja aina jos masennus meinaa iskeä alkaa hakkaamaan mummoja
- Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
käuttää huumeita ja tekee rikoksia ja aina jos masennus meinaa iskeä alkaa hakkaamaan mummoja
kieltää jumalan ja jeesuksen ja pitää muita väärä uskosina ja jos menettää järkensä aina parempi sitä on sitten autuas olo ei synti paina
- Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
kieltää jumalan ja jeesuksen ja pitää muita väärä uskosina ja jos menettää järkensä aina parempi sitä on sitten autuas olo ei synti paina
moraaliton elukka ei tunne tekevänsä väärin niin ei ole masennustakaan
- Anonyymi00029
jos puhtaasti puhutaan masennuksesta sen keskus pn vatsassa
- Anonyymi00022
Ei usko ole tunteita eikä tuntemuksia. Tai jos on niitä pitää herjata olivat sitten mitä tahansa. Vain Raamatulla päähän paukuttaminen on tärkeää ja oikeaa.
- Anonyymi00030
niin mitä kovempaa lyö sen varmempi olo tulee
- Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
niin mitä kovempaa lyö sen varmempi olo tulee
sitten muistaa välillä tuomita
- Anonyymi00032
Itse olen vahvasti kristinuskossa. Olen liikuntavammainen ja siksi yksinäinen. En aina muista pyytää Jeesukselta piristystä, mutta Hän huomaa kyllä pyytämttäkin usein tilanteeni. Hän lähettää yllättäen jonkun ihmisen luokseni tai joku satunnainen ohikulkija sanoo jotain sopivaa iloisesti. Myös naisen hymy, voi pelastaa koko päivän. Kun olen yksin kammiossani, Jeesuksen kanssa, en ole masentunut, tuo yhteys Herraani Jeesukseen Kristukseen, tuo tullessaan Pyhyyden raikkaan tuoksun. joka johtaa ylistykseen ja näkyihin menneistä, nykyisistä ja tulevista tapahtumista, jotka kirkastavat Jeesuksen vaikutuksia elämässäni. En osaa kyllin kiittää Raamatun ilmoittamaa Jumalaani, sillä Hänen on kaikki. Voin vain kiittää, ylistää, palvoa ja kunnioittaa Hänen tahtoaan ja tekojaan. Hän on rakkaasti näyttänyt, miksei paranna minua kokonaan. Hyväksyn sen kiittäen, sillä näin on hyvä.
- Anonyymi00034
siellä on maailmalla yksi tyyppi se parantaa vammaisia ihmisiä kyllä näitä parantajia löytyy
- Anonyymi00035
Anonyymi00034 kirjoitti:
siellä on maailmalla yksi tyyppi se parantaa vammaisia ihmisiä kyllä näitä parantajia löytyy
profeetta dr oweor
- Anonyymi00033
Kun näkee vähemmän ihmisiä, niin tietenkin on pienempi vaara siinä, että joku tulee ja paukauttaa Raamatulla päähän tai sättii muutoin jotain älytöntä kuten maan tapa on.
- Anonyymi00036
muistaa pysyävaan kristin uskosta kaukana niin sitä vaaraa ei ole
- Anonyymi00037
Anonyymi00036 kirjoitti:
muistaa pysyävaan kristin uskosta kaukana niin sitä vaaraa ei ole
oulun rylle kun erehtyy kosolan timo alkaa saarnaamaan raamatusta saastaisista ei sinne kukaan halua mennä kun ei ole twrve tullut
- Anonyymi00038
Anonyymi00037 kirjoitti:
oulun rylle kun erehtyy kosolan timo alkaa saarnaamaan raamatusta saastaisista ei sinne kukaan halua mennä kun ei ole twrve tullut
muutenkaan ei kannata kristittyjen kokouksissa käydä kun ne eivät osaa puhua miellyttävästi ne eivät ole oppineet palvelemaan ihmisiä
- Anonyymi00039
Anonyymi00038 kirjoitti:
muutenkaan ei kannata kristittyjen kokouksissa käydä kun ne eivät osaa puhua miellyttävästi ne eivät ole oppineet palvelemaan ihmisiä
olen sitä mieltä että kristityistä täytyy tehdä orjia
- Anonyymi00040
Anonyymi00039 kirjoitti:
olen sitä mieltä että kristityistä täytyy tehdä orjia
uskon että se on jumalan tahto
- Anonyymi00041
Anonyymi00040 kirjoitti:
uskon että se on jumalan tahto
orjan muodon otti jeesus ja niin täytyy joka kristitynkin olla
- Anonyymi00042
Anonyymi00041 kirjoitti:
orjan muodon otti jeesus ja niin täytyy joka kristitynkin olla
jos ei halua olla orja sit pitää kieltää usko
- Anonyymi00043
Anonyymi00042 kirjoitti:
jos ei halua olla orja sit pitää kieltää usko
se tietysti voi olla niin että vellut täytyy orjuuttaa ja muut kristityt saa olla vapaasti
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3941580Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä26510302 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk78880Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28855- 54803
- 40789
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa74745- 65726
- 59725
- 57722