Tätä aihetta on varmaan käyty täällä paljon läpi mutta itselle uusi ja ajankohtainen.
Mitä lääkityksiä tms tarvitsee matkalle Intiaan?
Rokotteita, malarialääkkeitä ?
Koska lääkitykset aloitettava / rokotteet otettava ja paljonko maksaa?
Kiitos!
Joulukuussa Goaan
5
1814
Vastaukset
- kansanterveyslaitoksen
sivuilla. Muutama ihan must rokote, pari harkinnanvaraista ja sitten malarialääkitys. Erityisesti hepatiitti rokotukset maksaa kyllä maltaita.
- erikoisia
rokotteita tarvita, hepatiitti A -piikkiä (Havrix) suositellaan lähes kaikkialle muuallekin, ja kahdella pistoksella saat todella pitkäaikaisen suojan. Eikä se nyt niin ihmeitä maksa. Intiaan pitää olla jäykkäkouristusrokote ja muut Suomessakin annettavat perusrokotukset voimassa. Malarialääkityksen ja rokotusten tarpeen voi tarkistaa esimerkiksi www.rokote.fi. Tällä hetkellä taidetaan Goaan suositella malarianestolääkitystä (itselläni ei ollut estolääkitystä vuonna 2005, eikä sitä suositeltukaan, mutta 2006 oli poikkeuksellisen sateista ja hyttysiä enemmän)
- malariaa
Soitin juuri kuntani terveyskeskuksen rokotushoitajalle ja kyselin tarvittavista rokotteista yms., kun olemme menossa lokakuun lopulla Goalle. Jäykkäkouristus, polio ja hepatiitti oltava voimassa. Hyvä olla kaikki Suomen normaalit rokotukset.
Lisäksi ehdottomasti malarianestolääkitystä, Lariamia tai Malaronea. Doksisykliiniä ei suositellut, koska sen kanssa kuulema iho palaa erittäin helposti. Kokeilemme ensin kaksi viikkoa ennen matkaa Lariamia, ja jos tulee liian pahoja sivuoireita, niin vaihdamme ennen lähtöä Malaroneen. Malarone on kallista, kun meitä on lähdössä monta, siksi yritämme ensin halvemmalla Lariamilla.
Koska olemme myös suunnitelleet parin päivän reissua viidakkoon ja vierailuja paikallisten luona, otamme lisäksi Japanin aivokuumerokotukset. Sitä ei tarvitse, jos vain pari viikkoa rantalomailee Goalla. Tuo aivokuumerokotus oli lääkärin harkittava asia, mutta malarian esto oli ehdoton tällä hetkellä. - hate
malariaa kirjoitti:
Soitin juuri kuntani terveyskeskuksen rokotushoitajalle ja kyselin tarvittavista rokotteista yms., kun olemme menossa lokakuun lopulla Goalle. Jäykkäkouristus, polio ja hepatiitti oltava voimassa. Hyvä olla kaikki Suomen normaalit rokotukset.
Lisäksi ehdottomasti malarianestolääkitystä, Lariamia tai Malaronea. Doksisykliiniä ei suositellut, koska sen kanssa kuulema iho palaa erittäin helposti. Kokeilemme ensin kaksi viikkoa ennen matkaa Lariamia, ja jos tulee liian pahoja sivuoireita, niin vaihdamme ennen lähtöä Malaroneen. Malarone on kallista, kun meitä on lähdössä monta, siksi yritämme ensin halvemmalla Lariamilla.
Koska olemme myös suunnitelleet parin päivän reissua viidakkoon ja vierailuja paikallisten luona, otamme lisäksi Japanin aivokuumerokotukset. Sitä ei tarvitse, jos vain pari viikkoa rantalomailee Goalla. Tuo aivokuumerokotus oli lääkärin harkittava asia, mutta malarian esto oli ehdoton tällä hetkellä.Olin lomalla Goassa marras/joulu 2005 4 viikkoa ja kyselin tuota Malaria lääkitystä virkalääkäriltä terveskeskuksen kaukomatkailijan rokotus paikasta.Ei pitänyt välttämättömänä kun en vietttäisi yli kuukautta maaseudulla,näin sanottiin.Eikä ongelmia tullut.Matkailijan perus rokotukset ovat kyllä kunnossa eli keltakuume,A-hepatiitti B-hepatiitti ,jäykkäkouristus/kurkkumätä,polio.Ja keltakuume piikistä saa Yellow fever todistuksen johon voi merkauttaa kaikki muutkin rokotukset kätevästi, että muisttaa mitkä ovat voimassa.
- muuttui..
hate kirjoitti:
Olin lomalla Goassa marras/joulu 2005 4 viikkoa ja kyselin tuota Malaria lääkitystä virkalääkäriltä terveskeskuksen kaukomatkailijan rokotus paikasta.Ei pitänyt välttämättömänä kun en vietttäisi yli kuukautta maaseudulla,näin sanottiin.Eikä ongelmia tullut.Matkailijan perus rokotukset ovat kyllä kunnossa eli keltakuume,A-hepatiitti B-hepatiitti ,jäykkäkouristus/kurkkumätä,polio.Ja keltakuume piikistä saa Yellow fever todistuksen johon voi merkauttaa kaikki muutkin rokotukset kätevästi, että muisttaa mitkä ovat voimassa.
Kansanterveyslaitoksen ohjeet malarialääkityksen suhteen Goalle matkustettaessa muuttuivat viime talvena eli 2007. Nyt suositellaan yksiselitteisesti käyttämään estolääkitystä. Viime talvena Goalla nimittäin sai useampi turisti juuri sen pahimmanlaatuisen malarian. Siksi näin nyt, toisin kuin 2005.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4410619Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12710159- 227937
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776354Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.324983- 564763
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1204103Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253439- 633155
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2273104