Tätä aihetta on varmaan käyty täällä paljon läpi mutta itselle uusi ja ajankohtainen.
Mitä lääkityksiä tms tarvitsee matkalle Intiaan?
Rokotteita, malarialääkkeitä ?
Koska lääkitykset aloitettava / rokotteet otettava ja paljonko maksaa?
Kiitos!
Joulukuussa Goaan
5
1820
Vastaukset
- kansanterveyslaitoksen
sivuilla. Muutama ihan must rokote, pari harkinnanvaraista ja sitten malarialääkitys. Erityisesti hepatiitti rokotukset maksaa kyllä maltaita.
- erikoisia
rokotteita tarvita, hepatiitti A -piikkiä (Havrix) suositellaan lähes kaikkialle muuallekin, ja kahdella pistoksella saat todella pitkäaikaisen suojan. Eikä se nyt niin ihmeitä maksa. Intiaan pitää olla jäykkäkouristusrokote ja muut Suomessakin annettavat perusrokotukset voimassa. Malarialääkityksen ja rokotusten tarpeen voi tarkistaa esimerkiksi www.rokote.fi. Tällä hetkellä taidetaan Goaan suositella malarianestolääkitystä (itselläni ei ollut estolääkitystä vuonna 2005, eikä sitä suositeltukaan, mutta 2006 oli poikkeuksellisen sateista ja hyttysiä enemmän)
- malariaa
Soitin juuri kuntani terveyskeskuksen rokotushoitajalle ja kyselin tarvittavista rokotteista yms., kun olemme menossa lokakuun lopulla Goalle. Jäykkäkouristus, polio ja hepatiitti oltava voimassa. Hyvä olla kaikki Suomen normaalit rokotukset.
Lisäksi ehdottomasti malarianestolääkitystä, Lariamia tai Malaronea. Doksisykliiniä ei suositellut, koska sen kanssa kuulema iho palaa erittäin helposti. Kokeilemme ensin kaksi viikkoa ennen matkaa Lariamia, ja jos tulee liian pahoja sivuoireita, niin vaihdamme ennen lähtöä Malaroneen. Malarone on kallista, kun meitä on lähdössä monta, siksi yritämme ensin halvemmalla Lariamilla.
Koska olemme myös suunnitelleet parin päivän reissua viidakkoon ja vierailuja paikallisten luona, otamme lisäksi Japanin aivokuumerokotukset. Sitä ei tarvitse, jos vain pari viikkoa rantalomailee Goalla. Tuo aivokuumerokotus oli lääkärin harkittava asia, mutta malarian esto oli ehdoton tällä hetkellä. - hate
malariaa kirjoitti:
Soitin juuri kuntani terveyskeskuksen rokotushoitajalle ja kyselin tarvittavista rokotteista yms., kun olemme menossa lokakuun lopulla Goalle. Jäykkäkouristus, polio ja hepatiitti oltava voimassa. Hyvä olla kaikki Suomen normaalit rokotukset.
Lisäksi ehdottomasti malarianestolääkitystä, Lariamia tai Malaronea. Doksisykliiniä ei suositellut, koska sen kanssa kuulema iho palaa erittäin helposti. Kokeilemme ensin kaksi viikkoa ennen matkaa Lariamia, ja jos tulee liian pahoja sivuoireita, niin vaihdamme ennen lähtöä Malaroneen. Malarone on kallista, kun meitä on lähdössä monta, siksi yritämme ensin halvemmalla Lariamilla.
Koska olemme myös suunnitelleet parin päivän reissua viidakkoon ja vierailuja paikallisten luona, otamme lisäksi Japanin aivokuumerokotukset. Sitä ei tarvitse, jos vain pari viikkoa rantalomailee Goalla. Tuo aivokuumerokotus oli lääkärin harkittava asia, mutta malarian esto oli ehdoton tällä hetkellä.Olin lomalla Goassa marras/joulu 2005 4 viikkoa ja kyselin tuota Malaria lääkitystä virkalääkäriltä terveskeskuksen kaukomatkailijan rokotus paikasta.Ei pitänyt välttämättömänä kun en vietttäisi yli kuukautta maaseudulla,näin sanottiin.Eikä ongelmia tullut.Matkailijan perus rokotukset ovat kyllä kunnossa eli keltakuume,A-hepatiitti B-hepatiitti ,jäykkäkouristus/kurkkumätä,polio.Ja keltakuume piikistä saa Yellow fever todistuksen johon voi merkauttaa kaikki muutkin rokotukset kätevästi, että muisttaa mitkä ovat voimassa.
- muuttui..
hate kirjoitti:
Olin lomalla Goassa marras/joulu 2005 4 viikkoa ja kyselin tuota Malaria lääkitystä virkalääkäriltä terveskeskuksen kaukomatkailijan rokotus paikasta.Ei pitänyt välttämättömänä kun en vietttäisi yli kuukautta maaseudulla,näin sanottiin.Eikä ongelmia tullut.Matkailijan perus rokotukset ovat kyllä kunnossa eli keltakuume,A-hepatiitti B-hepatiitti ,jäykkäkouristus/kurkkumätä,polio.Ja keltakuume piikistä saa Yellow fever todistuksen johon voi merkauttaa kaikki muutkin rokotukset kätevästi, että muisttaa mitkä ovat voimassa.
Kansanterveyslaitoksen ohjeet malarialääkityksen suhteen Goalle matkustettaessa muuttuivat viime talvena eli 2007. Nyt suositellaan yksiselitteisesti käyttämään estolääkitystä. Viime talvena Goalla nimittäin sai useampi turisti juuri sen pahimmanlaatuisen malarian. Siksi näin nyt, toisin kuin 2005.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään19217975Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903825Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu351973Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2801540Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?681522Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1651442Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151334Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141314Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1151199- 811111