laktoosi-intoleranssi

mahdollista?

olen miettinyt että kun pojallani ilmeni laktoosi-intoleranssi myöhemmin ja hänellä myös oli "koliikkia" vauvana ja lapsena. voisikohan hän ollut jo saanut oireita äidinmaidosta koska itse join maitoa ja söin maitotuotteita. yhteen aikaan ei oireita ollut koska silloin söi maissivelliä ja imettämisen olin lopettanut.
oireet palasivat taas takaisin pojan tultua siihen ikään että maitotuotteita käytettiin.

siis kokeilpaaka te joilla on koliikkivauvoja syömästä maitotuotteita.

myöskin te joilla olisi samoja kokemuksia voisitte kirjoittaa.

laktoosi-intoleranssin oireina on juuri ilmavaivat ja vatsakivut ja joskus ripuli.

6

1572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö tuollainen

      Tavallisin ruoansulatushäiriö meidän maassamme ja useimmissa muissa maissa on laktoosi-intoleranssi - se, ettei suoli pysty sulattamaan maitosokeria ja imemään siitä ravintoa.
      Laktoosi-intoleranssi ei ole sama kuin maitoallergia. Itse asiassa kyseessä ei ole lainkaan allerginen vaiva. Tauti johtuu siitä, että suolistosta puuttuu entsyymi, jonka tehtävänä on sulattaa maitosokeri. Tauti on varsin tavallinen, todennäköisesti tavallisin ilmavaivojen ja ripulin syy. Onneksi tauti on täysin vaaraton.

      Oireet ja diagnoosi
      Laktoosi-intoleranssia potevalla ihmisellä suolisto ei pysty sulattamaan maitosokeria. Näin ollen varsinkin paksunsuolen bakteereille jää huomattavan paljon ravintoa, syntyy käymistila, muodostuu paljon suolikaasua - ja potilaalle tulee ilmavaivoja, ripulia ja vatsakipua, joskus jopa pahoinvointia.

      On helppo itse todeta, onko laktoosi-intoleranssi. Jos on yllämainittuja oireita, ja parin viikon laktoositon ruokavalio parantaa oireiston, silloin diagnoosi on todennäköisesti oikea. Saattaa olla, että tämä kokeilu itse asiassa on kaikkein paras "tutkimus".

      Älä lopeta maitotuotteiden käyttöä
      Maito ei ole potilaalle pahasta, ainoastaan maitosokeri. Näin ollen voi käyttää monia maitotuotteita, vaikka sairastaakin laktoosi-intoleranssia. Kypsä juusto, yoghurtti, viili ja monet maitosokerittomat tuotteet sopivat hyvin. Sen sijaan tavallisessa jäätelössä ja eräissä makeisissa on paljon maito- sokeria. Vaikka ei voi käyttää tavallista maitoa, on syytä käyttää muita maitotuotteita - me kaikki tarvitsemme maidon antamaa ravintoa, mm kalkkia. Voidaan epäillä, että ihminen, joka välttää kaikkia maitotuotteita, vuosien mittaan muita herkemmin saa luuston kalkkikatoa vanhemmalla iällä.

      LAKTOOSI-INTOLERANSSI
      Jos ihminen selvästi aistii, että maidon juonti aiheuttaa vatsavaivoja (vatsan turvotus, ilmavaivoja, ripulia) on syytä epäillä laktoosi-intoleranssia.
      Suomessa kärsii noin 17% väestöstä laktaasi-entsyymin puutostila (Suomen ruotskinkielisistä noin 8%). Vain joka toisella laktaasi-entsyymin puutosta poteva on oireinen laktoosi-intoleranssi.

      Perinteinen laktoosi-rasitus on tavallisin diagnostisin menetelmä ja on helposti läpivietävissä.

      Uusi DNA-testi tarjoaa uuden helpon ja luotettavan tavan selvittää laktoosi-intoleranssin olemassaoloa.

      Laktoosi-intoleranssi on peritytyvä ja pysyvä tila, mutta oireet häiviävät vähentämällä ravinnossa olevan laktoosin määrää.

      Suomessa laktoosiköyhän ruokavalion läpivieminen on helppo runsaan laktoosiköyhän tuotevalikoiman ansiosta.

      Tuo maitosokeri ei tule äidinmaidon kautta lapseesi....

      • Kunhan haastelen

        Myos maitoproteiiniallergiassa on hyvin samankaltaisia oireita kuin laktoosi-intoleranssissa.


      • on kyllä
        Kunhan haastelen kirjoitti:

        Myos maitoproteiiniallergiassa on hyvin samankaltaisia oireita kuin laktoosi-intoleranssissa.

        tuo. Oireet voivat olla samoja, mutta sairauden syntymekanismi on eri.


      • Fiilari, ei höyläri

        Äidinmaito sisältää myös laktoosia, mutta se valmistuu maitorauhasessa, eikä siis ole sitä äidin syömää laktoosia, joka hajoaa glukoosiksi ja galaktoosiksi äidin ohutsuolessa (jos äidillä on hajottavaa entsyymiä eli laktaasia).

        Vastasyntyneen synnynnäinen laktaasientsyymin puute on mahdollista, mutta erittäin harvinaista. Äidin nauttima laktoosi ei kuitenkaan vaikuta lapsen oireisiin siinäkään tapauksessa.


    • Hyvä apu moneen vaivaan!

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&subcat=707

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4197
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3429
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1788
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1647
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1422
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      924
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      855
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      824
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      791
    Aihe