Moi,
Nyt tartteis kipeästi vinkkejä, minulla on edellisestä parisuhteesta kaksi lasta ja avovaimollani yksi. Olemme juuri muuttaneet yhteen ja on tullut ilmi että avovaimoni ei tule toimeen lasteni kanssa. Lapsemme on kasvatettu eri tavalla, tyttäreni ovat varsin eloisia, ehkäpä kasvatettu hieman vapaammin, jopa liiankin...Kun taas puolisoni poika on rauhallinen ja viihtyy omissa oloissaan.Avovaimoni ei oikein jaksa kuunnella huisketta ja hälinää koska hän ei ole siihen tottunut.Meidän suhteemme toimii hyvin mutta ilmapiiri aina hieman kiristyy kun tyttäreni tulevat meidän luo. Olemme asiasta keskustelleet ja puhuttu erilleen muuttamisesta, toisaalta muutto erilleen tuntuu hölmöltä koska aikuisten suhde toimii. Rakastan puolisoani tosi paljon ja hän rakastaa minua, mutta...Kannattaisko käydä perheneuvojalla tai jollain vai pitäiskö asia vaan hyväksyä ja muuttaa erilleen. Puolisoni haluaisi enemmän erilleen muuttoa, en syytä häntä siitä onhan kyseessä oma hyvä olo, ei kotona saisi ahdistaa...
Apuja kaivataan...
12
1356
Vastaukset
- koska tyttäresi
ovat malliin sopimattomia avovaimosi puolesta. ovathan vaan sinulla toisinaan. kyllä aikuisten ihmisten kuitenkin pitäisi sopeutua olosuhteisiin jotka ovat lasten kannalta myönteisiä. jospa yhdessä miettisitte ennen josko olisi jotain tehtävissä. jos lapset ovat vaan eloisia ja vilkkaita niin sillehhän on pahempi mitään tehdä. toinen asia on jos lapset ovat tottelemattomia eivätkä usko kieltoja jne.
siinä tapauksessa voisitte keskenään neuvotella rajoista ja kasvatuksesta. lapsia ei kuitenkaan voi laittaa "raameihin" ja kieltää heidän luonnollista eloavaisuutta.- Murheellinen
kyllä tyttäreni ovat jonkinverran kurittomia, aika paljon heitä joutuu kieltämään sellaisista asioista jotka ovat päivänselviä. Ennen yhteenmuuttoamme tyttäreni olivat aikalailla erilaisia, eivät he tehneet mitää älyttömyyksiä. Toki aina jotain pientä mutta ei sellaisessa mittakaavassa kun nyt. Olen päivisin töissä ja puolisoni kotona joten ymmärrän hänen ajatuksensa täysin koska hän joutuu päivisin minun töissä ollessani pitämään tyttäreni aisoissa, olisiko tyttärilläni jotain rajojen testaamista mitä saavat ja mitä eivät saa tehdä minun poissa ollessani...Kun ei haluaisi luovuttaa millään!!
- surullinen...
Murheellinen kirjoitti:
kyllä tyttäreni ovat jonkinverran kurittomia, aika paljon heitä joutuu kieltämään sellaisista asioista jotka ovat päivänselviä. Ennen yhteenmuuttoamme tyttäreni olivat aikalailla erilaisia, eivät he tehneet mitää älyttömyyksiä. Toki aina jotain pientä mutta ei sellaisessa mittakaavassa kun nyt. Olen päivisin töissä ja puolisoni kotona joten ymmärrän hänen ajatuksensa täysin koska hän joutuu päivisin minun töissä ollessani pitämään tyttäreni aisoissa, olisiko tyttärilläni jotain rajojen testaamista mitä saavat ja mitä eivät saa tehdä minun poissa ollessani...Kun ei haluaisi luovuttaa millään!!
annat aika vapaat kädet kieltää lapsia ja rajoittaa heitä. jos puolisosi tuntee epävarmuutta siitä uskaltaako hän lapsia kieltää nii tietty vaistoavat sen ja käyttävät sitä hyväkseen. koskaan ei kannata mennä väliin sellaisissa tilanteissa.
aikuiset voi etukäteen ja jälkikäteen keskustella asioista. mutta jos laittaa kyseenalaiseksi toisen aikuisen arvovallan niin siitä ei hyvää seuraa. tietenkin jos on kysymys lapsen lyömisestä taikka muuten lapsen nolaamsesta taikka muulla tavalla lapseen suhtautuvasta aliarvioimisesta niin siihen pitää heti puuttua.
pitäisi kuitenkin myös luottaa omaan elämänkumppaniinkin. ja luottaa ja uskoa siihen että hän myös omalta osaltaan osaa käsitellä lapsia. ihan pikkujuttuihin ei kannata puuttua. - ......................
Murheellinen kirjoitti:
kyllä tyttäreni ovat jonkinverran kurittomia, aika paljon heitä joutuu kieltämään sellaisista asioista jotka ovat päivänselviä. Ennen yhteenmuuttoamme tyttäreni olivat aikalailla erilaisia, eivät he tehneet mitää älyttömyyksiä. Toki aina jotain pientä mutta ei sellaisessa mittakaavassa kun nyt. Olen päivisin töissä ja puolisoni kotona joten ymmärrän hänen ajatuksensa täysin koska hän joutuu päivisin minun töissä ollessani pitämään tyttäreni aisoissa, olisiko tyttärilläni jotain rajojen testaamista mitä saavat ja mitä eivät saa tehdä minun poissa ollessani...Kun ei haluaisi luovuttaa millään!!
Miksi järjestätte tapaamisajat niin, että olet itse silloin päivät töissä? Eikö sinun vapaapäivät olisi parempia aikoja? Jos et asuisi kenenkään kanssa, et voisi työpäivinäsi pitää tyttäriäsi muutenkaan.
- oman persoonansa
takia kenenkään mielivaltaan.
Jos lapsesi on luonnostaan eloisia ja touhuavia, niin sitä ei saa alkaa muuttamaan toisten tahtojen mukaan. Jos sitä ei toinen puoliso ymmärrä, niin varmasti tulee olemaan vaikeeta.
Eihän varmaan hänekään lapsiaan aleta pakottamaan olemaan rokhkeempia ja vilkkaita, vain siksi kun muut niin tahtovat. Me jokainen ollaan omanlaisiamme. - sen verta komentaa
ettei tytöt älyttömyyksiä tee mutta siten ettei ihan eloisuus kumminkaan jää pois:)
ja yhteisistä säännöistä olisi aika puhua!! hopi hopi niin meilläkin kävi suhde toimimaan kun sovittiin tiettyjä sääntöjä:) - Heleena68
Minä olen henkilökohtaisesti sitä mieltä, että vapaa kasvatus on vanhempien piittaamattomuutta!Näkeehän tuo,millaisia nämä ns."vapaat lapset" ovat! Ei minkäänlaisia tapoja ja eletään kuin pellossa! Vaikka vanhemmilla on vastuu, niin lapsesihan voi ja saa olla niin eloisa kuin haluaa, sehän on ihana piirre, mutta silti hänelläkin täytyy olla rajat ja säännöt, joita totella. Joku järki "eloisuuteen",jos se tarkoittaa teillä sitä, että tyttäresi saavat tehdä mitä ja milloin haluaa. Ymmärrän täysin avovaimoasi, että häntä korpee kurittomat kakarat ja varsinkin, jos hän ei tottele yhtään avovaimoasi.
Tee tyttärillesi selväksi, että avopuolisoasi on myös toteltava, niinkuin sinua. Ja suosittelen silti keskustelua koko perheen kesken jossain kivassa ympäristössä.Menkää vaikka koko poppoo piknikille, että olette jossain rauhallisessa paikassa ja keskustelkaa asiat selviksi. Jos joku meinaa hikeentyä, niin heti kauemmaksi jäähylle.
Ei se auta, että te kaksisteen puitte asioita,koska välttämättä lapsenne ei tuota tilannetta ymmärrä/tajua.
Toivon teille vaan kaikkea hyvää ja toivottavasti saatte asianne selvitettyä!
Mutta tosiaan, kaikkia täytyy kuunnella&ymmärtää ja päätös oltava tasapuolinen kaikkia kohtaan! ;)- Jos sulla ei toiminut
vapaa kasvatus omiisn lapsiisi, se ei tarkoita ettei muilla toimi. Ihmiset ovat erilaisia, ei kaikkiin voi soveltaa samoja asioita. Joten jätäppä yleistys ja toisten lasten ja heidän vanhempien kasvatus periaatteet heille itselleen. He tietävät itse mitä haluavat.
Joten puhu vain omasta puolestasi! - minä vaan
Jos sulla ei toiminut kirjoitti:
vapaa kasvatus omiisn lapsiisi, se ei tarkoita ettei muilla toimi. Ihmiset ovat erilaisia, ei kaikkiin voi soveltaa samoja asioita. Joten jätäppä yleistys ja toisten lasten ja heidän vanhempien kasvatus periaatteet heille itselleen. He tietävät itse mitä haluavat.
Joten puhu vain omasta puolestasi!Tarviisko ottaa joku rauhoittava tabletti?!Jos sulla ei todellakaan ole antaa neuvoja tälle alkuperäselle kirjoittajalle, nii älä tuu ees hönkimään tänne naurettavia mielipiteitäs. Kuullostat juuri tällaselta "vapaan kasvatuksen" saaneelta tökeröltä moppitukalta ;)
Joten mene kotias kasvamaan, ennenkuin aikuisten palstalle tuut leikkimään!
- Äiti ja äitipuoli
Oma neuvoni on, ettei missään nimessä kannata luovuttaa heti, jos keskinäinen suhteenne on ok. Et kertonut lasten ikää tai sitä, kauanko olette olleet yhdessä, mutta sain käsityksen että omat lapsesi ovat nuorempia eikä suhteennekaan vielä kovin vanha.
Uusperheeseen sopeutuminen kestää tutkimusten mukaan 2-4 vuotta, jonka aikana jokainen hakee oman paikkansa ja roolinsa perheessä. Lapsesi ovat selvästi vielä sopeutumisvaiheessa, jos ovat ns. vilkastuneet yhteenmuuton jälkeen. Avovaimosikaan ei ole vielä ehtinyt muodostaa kiintymyssuhdetta lapsiin tai tottua muuttuneeseen tilanteeseen, koska kokee hälinän stressaavana.
Sopikaa kumppanisi kanssa yhteiset säännöt ja tehkää ne selväksi myös lapsillesi. Vetoa myös puolisoosi, että hän antaa lapsillesi aikaa sopeutua uuteen tilanteeseen ja tapoihin sekä yrittää katsoa asioita myös heidän vinkkelistään.
Omasta puolestani voin sanoa, ettei uusperheeseen sopeutuminen ollut alussa kovin helppoa. Stressaannuin itsekin siitä hälinästä ja menosta, jota neljä lasta sai saman katon alla yhtäkkiä aikaan. Tässä oli siis mukana myös omat lapseni ja tuntui, että koko porukan ollessa koolla nuoriso ikään kuin riehaannutti toinen toisiaan (lapsista kylläkin positiivisessa mielessä):) Ajan myötä, kun tilanne asettui uomiinsa, lapsetkin rauhoittuivat.
Meillä myös sovittiin jo melko alkuvaiheessa mieheni kanssa yhteiset pelisäännöt lasten suhteen. Ei se aina helppoa ollut, kun näkemykset saattoivat poiketa toisistaan, mutta pitkällisillä (joskus loputtoman tuntuisilla) keskusteluilla päästiin aina yhteisymmärrykseen. Sovittiin myös, että jos toinen kieltää, ei toinen vedä mattoa alta myöntymällä. Pelisäännöistä keskusteltiin myös yhdessä kaikkien lasten kanssa ja koko porukka "allekirjoitti" sopimuksen yhteisesti.
Mutta mutta: aikaa tarvitsette sekä pitkämielisyyttä ja kykyä kompromisseihin. Onni ja sopu ei tule uusperheissä kuin Manulle illallinen, kuten ei yleensä ydinperheissäkään. Tärkeintä on, että ette ryhdy toistenne ettekä lastenne vihollisiksi.
Voimia! - rakastat
lastasi mieti kaksi kertaa. Vastenmielisyys lasta kohtaan vain lisääntyy vuosi vuodelta ja onko se sitä mitä haluat..?
- UO ja lähiäitipuoli
Rauhaa rakastavalle ihmiselle on takuulla järkytys, kun yhtäkkiä samassa taloudessa onkin pari kiljuvaa pikkuneitiä. Ja vieraat, samassa taloudessa asuvat ihmisetkin rasittavat. Tottuminen ja sopeutuminen ei käy kaikilta ihan sormia napsauttaen.
Jos neitien volyymiä ei saa pienemmäksi, niin saisiko ne jonnekin muualle säännöllisesti huutamaan ja riehumaan ylimääräisen energiansa pois? Vaikka johonkin kerhoon tai harrastukseen, ellei pihaleikit käy.
Ja muistathan, että aikuisten parisuhde on lasten koti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849