Pureva poikakoira

Leikkausko auttaa?

Auttaako jotain 5v vanhan seropi-poikakoiran leikkaaminen siihen että se puree rajusti ihmisiä ja toisia koiria?

Omistajat ei suostu koiraa kymmenistä vaaratilanteista (ja useista oikeasti pahoista haavoista) huolimatta lopettamaan. Puhuvat sen leikkauttamisesta jolloin se kuulemma rauhoittuu.

Rauhoittuuko? Koira on iso ja pitelemätön rotikan sukua oleva peto. Luonnevikainen, sillä saattaa hypätä kimppuun täysin tyhjästä. Ja tehnyt sitä pennusta saakka.

Olen lopettanut vierailut tuossa talossa koska pelkään sitä koiraa. Mutta olen todella huolissani talossa asuvista ja vielä enemmän siellä vierailevista ihmisistä ennenkaikkea lapsista ja varhaisnuorista joille se oikeasti on vaaraksi. Olen siitä omistajille puhunut mutta ei ole auttanut vaikka itsekin ovat nähneet ja kokeneet itsekin että tikkejä ja laastareita on tarvittu.

Söpö lemmikki, ihana perheenjäsen? Missä menee tuollaisen koiran pitämisen raja? Ja sen että tilanteen korjaamista ei edes viedä ajattelua pidemmälle?

Itse en ole koiraihmisiä siksikö minua ei kuunnella kun sanon että se on vaaraksi? Normaalia lemmikkitoimintaa? Mistäs minä tiedän en ole koskaan koiraa omistanut, vaikka olisinkin tässä asiassa nyt väärässä.

3

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • calmato

      KOiralla on luonnollinen suojelu- ja puolustusvaisto, joka näyttää menevän liiallisuuksiin. Kuten aina, on vika tässäkin isäntäväessä, sillä heidän pitäisi toimia laumanjohtajina ja ilmoittaa koiralle, koska on tosi kysymyksessä ja syytä puolustaa laumaa. Nythän koira näyttää toimivan täysin omin päin. Tilanne on koiralle äärimmäisen stressaava, koska se kokee olevansa vastuussa laumasta ja sen alueesta.

      Koira on oikeasti vaarallinen, eikä leikkaus vaikuta kuin sen sukupuoliviettiin ja siitä johtuviin rähinöinteihin toisten urosten kanssa. Parasta olisi, jos koiran omistajat lähtisivät sen kanssa asiantuntijan ohjaamaan koulutukseen. Toiseksi paras vaihtoehto on ilmoittaa koirasta viranomaisille, jotka sitten harkitsevat mitä tehdään.

      Koiran täytyy olla aina hallinnassa, oli se sitten hihnassa tai vapaana.

    • koiran omistaja

      Kastrointi ei auta kyllä ihmisten yms puremiseen... ongelma koiran kouluttajalle!!!! ja kuonokoppa päähän aluksi... Toi on kyllä tosi surullista ja noita ihmisiä on paljon, jotka ei ymmärrä tilanteen vakavuutta.... ja koira joudutaan lopettamaan vain, koska ihminen ei ole osannut kouluttaa... tietysti jos koira on sairas, kasvain tai paha kipu saattaa myös aiheuttaa tuollaista käytöstä..

      • Heiku86

        Tuskin on kyse kasvaimesta tai muusta sairaudesta jos tällainen käyttäytyminen on ollut pennusta asti ominaista.. Todella surullista kun koiraa pidetään, vaikkei sitä osata kouluttaa.. On tosi homma, että koiralla on mieletön stressi tuollaisessa tilanteessa jossa sen on annettu uskoa olevansa lauman johtaja ja suojelija.. Äkkiä omistajat johonkin käyttäytymiskouluun koiran kanssa.. Jos tällaiseen toimintaan omistajat on vastahakoisia, niin kaikille parasta olisi koira saada sellaiseen kotiin jossa sitä osataan käsitellä oikealla tavalla..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      265
      4364
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3546
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1869
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1746
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1462
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      995
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      909
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      869
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      867
    Aihe