Olen 27-vuotias ja aloittanut juuri finasteridi lääkityksen, sillä hiukset ovat alkaneet hieman ohentumaan etualalta. Koska haluan minimoida mahdolliset sivuvaikutukset, olen puolittanut tabletin viiteen osaan (n. 1mg/päivä). Näin puoliskoista tulee kuitenkin hieman eri kokoisia ja kyllä siinä joku murunenkin menee hukkaan. Voiko tämä, että päivittäinen annostus hieman vaihtelee olla tehottomampaa kuin se, että jakaisi pillerin neljään osaan (1,25mg/päivä)? Kiitän jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Finasteridi annostus
leadbelly
21351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuskin vaikuttaa ainakaan negatiivisesti - saattaa jopa olla, että vaihtelevat annokset ehkäisevät elimistön "tottumista" tiettyyn finasteridi-annokseen.
http://www.hairlosstalk.com/faq/#10
Jos oletetaan, että päivittäinen finasteridi-annos vaihtelee vaikkapa 1,15 ja 1,35 mg välillä, se tarkoittaa, että DHT-hormonin määrä veressä on eri päivinä pikkuisen, ehkä 1-2 ng/dl, suurempi tai pienempi
http://img204.echo.cx/img204/4097/graph84xa.gif
Mun mielestäni on hyvä idea aloittaa lääkitys suht' pienellä annostuksella ja siitä sitten tarvittaessa lisätä myöhemmin.
Sinuna söisin mieluummin nyt toistaiseksi niitä ~1 mg murusia, ja ehkä sitten joskus myöhemmin neljännesosia.
Vaikea sanoa onko sillä mitään merkitystä, ettei annostus ole joka päivä tarkalleen sama. Todennäköisesti ei, mutta tämä on pelkkää arvailua. Tuskin kukaan tietää varmasti. Sitä paitsi lääkkeen vaikutus on muutenkin hyvin yksilöllistä.
Itse syön nykyään hyvin suurpiirteisesti noin neljännesosan per päivä, mutta joskus jää päiviä väliinkin ja joskus syön vähän suuremman siivun. Mun hiustenlähtö on edennyt hyvin hitaasti jo monta vuotta, oikeastaan pysynyt lähes paikallaan.
Ei se varmaan niin tarkkaa ole tuon annostuksen kanssa. Mutta ihan jo potentiaalisten sivuvaikutusten vuoksi kannattaa mieluummin syödä mahdollisimman pientä annosta.
Jos haluaa ottaa "järeät aseet" käyttöön, niin sitten kannattaa ehkä mieluummin suunnata katse dutasteridin suuntaan kuin alkaa popsia finasteridia hirveitä määriä.