Haluan kiittää porvoota loistavasta terveydenhuollosta: Olin pari päivää sitten leirillä porvoon seudulla johtamassa lapsiporukkaa, kun sattumoisin hippaleikissä kaaduin ja löin jalkani. Verta tuli, eikä jalkaa voinut taivuttaa. Lepäsin siinä yhden yön yli, sitten lähdin kohti porvoon sairaalaan katsastamassa jalkaa. Tulin sairaalaan, tiskillä sanottiin että älä tuu tänne, vaan mene terveyskeskukseen. No siinä sitten mentiin. Tultiin terkkarille, mutta ihmeteltiin että kuinka hiljaista oli. Odotettiin siinä n.10min (onneksi), kunnes eräs siivooja tuli ja ilmoitti että paikka on kiinni vaikka ovi olikin auki. Siinä lähdettiin etsimään seuraavaa terkkaria. Sellainen löydettiin , pääsin tiskille ja näytin kela-kortin jne., kunnes: "Olet näköjään Helsingistä?". Vastasin myöntävästi, johon hoitaja vastasi: "Koska haavasi ei kuulosta pahalta, etkä ole porvoon asukas, emme voi auttaa sinua". Jumalauta! Olisivat edes voinut katsoa millainen haava on kyseessä! Vaikka olisikin ollut pieni pipi, ei siinä olisi menny kuin enintään vartti. Ja koska en maksa porvoolle veroja, en voi saada samaa hoitoa kuin kaupungin asukkaat. Nyt kotiin päästyäni kävin lääkärissä, antoivat antibioottikuurin ja enkä saa taivuttaa jalkaa paljon muutamaan kuukauteen. Kiitos vielä kerran.
Kiitos Porvoo!
7
1485
Vastaukset
- Siwan muovikassi
Veikkaa, että muillakin paikkakunnilla terveyskeskuksissa käännytetään jos ei ole paikallisia ja ei ole muutenkaan kiireellinen tapaus ! Tälläinen on tietääkseni käytäntö...sad but true!!
- kuskina ollut
Onhan se varmaan niinkin, mutta olen aloittajan kanssa samaa mieltä, kyllä täällä terveydenhuolto on syvältä. Vein kaverini sairaalaan, kun meni remonttihommissa jotain paskaa silmään ja silmä meni hurjan näköiseksi. Ei otettu vastaan, piti ensin mennä terveyskeskukseen. Mentiin terveyskeskukseen, mutta siellä ei ollut oma lekuri paikalla, olisi joutunut odottamaan 3-4 tuntia. Pitkän tappeluun jälkeen toinen lekuri katsoi...ja lähete sairaalaanhan siinä sitten kuitenkin tuli.
- tollanen nyyhky
päästetään "johtamaan" lapsilaumaa. Olisit hakenut apua Lapinjärven sivarikeskuksesta, sieltä olisi löytynyt sinullekin ymmärtäjiä ja hengenheimolaisia.
- ErkkiPeliMerkki
Olisiko pitäny mediheli sulle hommaa?? häh! "Terkkari..." Tää kaveri tais olla itse leiriläinen...
- Holmborg
Oliko sinulla vakuutus ?
- sama juttu
kyllä se niin on että muutkin sitä tekeee... itse olin helsingissä, kun sain hirveen kurkku kivun, oli sitten angiina niin mut käännytettiin pois ja sanottiin mee sitten kotona uudestaan.
- Kasper998
Ihan samalla tavalla käännytetään koko maassa ne joiden vaiva ei ole kovin vakava ts. välitön hoito ei ole tarpeen. Johtuu resurssi-pulasta ja kustannuksista.
Esim. Mikkelissä pitää olla lähes pää kainalossa jos meinaa saada apua. Siellä on niin paljon mökkeilijöitä ettei mitenkään hoitajat riitä.
Turha siis Porvoota mollata, syy on suomen terveydenhuollon rakenteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637