inferno 28 vs 29

infernaaliset_erot

Terve

Kaipaisin tietoa eroavaisuuksista inferno 28 ja 29:n välillä.
Onko näin että 29 on vanhempi malli?

Voisi olla kelpo perhevene jolla pärjäisi LYS kisoissakin.

Mitäs muita vastaavia perheveneitä on samassa kokoluokassa ja mielellään halvempia jos n 30 000 euroa on budjetti.

15

5064

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosi on

      Inferno 29 on todella kapea ja sen takia reivikynnys on alhaalla. Inferno 28 kantaa purjeensa selvästi paremmin, ei kyllä hyvin sekään. Reivikyynnyksen alhaisuuden takia Inferno 29:llä on vaikea pärjätä kovemman tuulen kilpailuissa. Ihan kevyellä tuulella voi kyllä menestystä tulla.

      Kilpaveneeksi suosittelen esim Siesta 32:a, jolla kilpaillaan ja myös pärjätään edelleen hyvin. Kölipaino ja merikelpoisuus ovat toista luokkaa kuin em Infernoilla.

      • sun_windare

        mahtaiskos sitten sunwindiläinen olla hinnaltaan ja tiloiltaan parempi vaihtoehto perhekäyttöön.
        joitain sw 31 näytti liikkuvan alle 30 ke hinnoissa.


      • Vaan
        sun_windare kirjoitti:

        mahtaiskos sitten sunwindiläinen olla hinnaltaan ja tiloiltaan parempi vaihtoehto perhekäyttöön.
        joitain sw 31 näytti liikkuvan alle 30 ke hinnoissa.

        Tämä on venepalsta.


    • kelpoisuudesta.

      Tiesithän, että Inferno 29:llä on kierretty maapalloakin (vai oliskohan vieläkin jossain Tyynellämerellä). Perheveneenä 28 on ilman muuta mukavampi.

      • infernaalisen_tietämätön

        hyvä tietää


    • -Mika-

      Vaikka molempien nimi on Inferno, niin silti kyseessä on täysin erilaiset veneet.
      28 on todellakin perhevenemäisempi, sekä sisätiloiltaan että purjehdusominaisuuksiltaan. Silti en kyllä täysin ymmärrä niiden hintaeroa.... (kaksaysit 22- 29 tuhatta ja kakskasit neljänkympin pintaan)

      29 on selkeäsati "raaserimaisempi", mutta toimii silti myös perheveneenä!
      Kipparilta tarvitaan tosin malttia ja hyvää veneensä tuntemusta, jotta myös mukana olevalla perheella olisi mukavaa.

      Minulla on nyt toinen kesä menosaa 29:n kanssa, ja olen siihen varsin tyytyväinen. Vaikka purjeet on vanhat ja venyneet, niin silti viime viikonlopun kisassa vain Panasonic oli nopeampi kuin me.

      Ja kuitenkin samalla veneellä kuljimme perheen (minä, vaimo ja 5 lasta) pari viikkoa pitkin saaristomerta.

      Jos olet tosissasi ostamassa jompaa kumpaa, niin käy molemmissa sisällä (minunkin venettä saa käydä ihmettelemässä, jos ajasta sovitaan), analysoi sisätilojen riittävyys.

      Usein myös valitellaan, että "joutuu" reivaamaan jo pienessä tuulessa. Tuo on mielestäni jotenkin outo ilmaisu.
      Olen varsin tyytyväinen siihen, että veneeni kulkee jo muutaman metrin tuulessa viitisen solmua.
      Ei siinä paljoa haittaa, jos jo 6-7 metrin tuulessa saa ottaa yhden reivin sisään ja vaihtaa ykkösen tilalle ST-fokan tai kakkosen.
      Ei reivaaminen ole vaikeata.

      Usein lähen rannasta jo ekan reivin kanssa ja ST-fokalla ainakin perheen kanssa liikuessa. ST-fokka kun mahdollistaa sen, että ajan venettä täysin yksin vaikka kryssissä. Jos keli näyttää sitten merellä hyvältä, saaatan ottaa reivin pois ja vaihtaa keulalle isomman purjeen.

      No big deal.

      Sitten kevyessä kelissä (jossa purjehtiminen on kaikille perheessä mukavinta) veneet, jotka "kantaa purjeensa hyvin" ei liiku mihinkään ja joutuvat ajelemaan koneella. Me mennään silti purjeilla ja hyvää vauhtia!

      Valinta on sinun, tässä vähän valinnan pohjaksi omakohtaisia kokemuksia.

      • Asiatietoa

        Paljon on jo tullut asiallista tietoa molemmista veneistä. Kysymykseen "mikä on hyvä vene" on edelleen mahdoton vastata ellei tiedä mihin ja miten sitä aiotaan käyttää. Omistin Inferno 28n kuusi vuotta ja pidin sitä hyvänä. Paitsi sisätilojen määrää pidimme oleellisena erillistä ovellista vessaa ja peräkajuuttaa; joku toinen joka purjehtii vain oman perheen kanssa tai reippaassa poikajengissä ei anna näille juurikaan arvoa. Suuren rikinsä ansiosta vene on kokoonsa nähden nopea (kuten Håkan Södergrenin suunnittelemat veneet yleensä) ja itsejalustavalla fokalla helppo purjehtia. Näistä komponenteista se jälleenmyyntihintakin koostuu eli malli on suosittu.


    • wars arssen

      kaksysistä löydät tietoa
      www.inferno29.org

      Pääsääntöisesti tuulet ovat Suomessa heikkoja ja suurempana ongelmana pitäisin riittämätöntä purjepinta-alaa, kuin reivaamista.

      H-323 voisi mahtua myös budjettiisi, kelpo vene sekin. 28 menee yli budjettisi.

    • with apples

      On aika ymmärrettävää, että 29 ja 28 menevät sekaisin. Kaksi eri venettä, vähän niin kuin velipuolet. Hinnan, ikäluokan ja muiden erojen tähden onkin hedelmällisempää verrata näitä veneitä aikansa kilpaileviin venemalleihin kuin toisiinsa (ks. esim. vanhat Vene-lehden vertailut.)Molemmat pärjäävät hyvin näissä vertailuissa. Valitettavasti 28 menee nyt yli budjetin.

      Kiinnostuin itse aikanaan 28:sta, koska purjehdusominaisuudet vaikuttivat riittävän haasteellisilta, ja vene oli samalla kuitenkin mainio matka- ja perhevene.

      Minusta 28:n "perhevenemäisyys" on pelkkää plussaa, koska se merkitsee soveltuvuutta matkapurjehdukseen ja useamman päivän poissaoloon maista ja vierassatamista. Kunnon (erillinen) wc, pentteri ja veneen kokoon nähden hyvät makuutilat.

    • Inferno 28 omistaja

      Meillä on Inferno 28 neljättä vuotta, haluttiin hieman isompi entisen tilalle. Ollaan oltu tyytyväisiä veneen kokoon, käyttömukavuuteen ja kulkuun. Ehdottomia vaatimuksia veneemme valintaan oli seisomakorkeus ja erillinen WC, plussana takakajuutta. Venehän on kevyt ja erinomainen saaristo-olosuhteisiin (johon se on kai tehtykin), joten se kulkee kevyillä tuulilla todella mallikkaasti, ollaan "voitettu" isompiakin veneitä kooltaan 37-42 jalkaa, siis inside-kilpailuna :-) Toki vene on ylirikattu ja siihen on ollut totuttelemista. Kyllä mekin se eka, ns. trimmireivi, laitetaan usein jo rannassa, jos tiedetään tuulevan yli 7 m/s. Mutta matkanteko on sillä reivillä huomattavasti mukavampaa veneen vauhdin siitä kärsimättä. Ja jos haluaa todella helppoa purjehtimista, laittaa ST-fokan keulaan ja se on siinä. Me ollaan oltu pari kesää todella laiskoja ja menty ST-fokalla ja täydellä isolla/1-reivi isossa, tuulella kuin tuulella. Viime kesänä käytiin Ruotsin puolellakin ym. purjekokonaisuuksilla... Saatiin veneemme kohtuuhintaan, kun ajattelee, että vene on Inferno 28.

      Olen kuullut, että Inferno 29 olisi jokin tietty "tyyppivika", vaan en tiedä missä, olisko ollut kölissä tai jotain. Mutta joku 29-omistaja osannee tähän paremmin vastata...

      • -Mika-

        ... on liian pieni peräsin.
        Vene broachaa jo 8-9 metrin tuulessa tietyissä tilanteissa.
        Pinnamieheltä vaaditaan taitoa ja samalla myös malttia reivata ajoissa, jos haluaa matkan teon olevan "perheystävällistä".


      • Inferno 28 omistaja
        -Mika- kirjoitti:

        ... on liian pieni peräsin.
        Vene broachaa jo 8-9 metrin tuulessa tietyissä tilanteissa.
        Pinnamieheltä vaaditaan taitoa ja samalla myös malttia reivata ajoissa, jos haluaa matkan teon olevan "perheystävällistä".

        Niinkö se olikin: pieni peräsin. Meidänkin vene broutsaa aika helpolla, kun on iso täysillä ja genua keulassa jo noin 7-8 metrin tuulessa. Ainakin tietyissä tuulikulmissa. Ja kallistuskulma on tällöin aikamoinen, tuleepa varpaatkin pestyä ;-)


    • osta ja osta
      • infernaalistavalintaa

        voiko näitä verrata mitenkään toisiinsa:
        Senorita helmsman ja Inferno29
        eli onko samankaltaisia alkuunkaan,
        31 jalkaista senorita saa jo 20 kiloeuroon mutta
        tilat hieman arvelluttaa vaikka onkin kaunis ja purjehtii hyvin, sitä tilaa kuitenkin tarvitaan
        kun perheen kanssa liikkuu.

        kiitokset todella paljon antamistanne tiedoista koskien infernoita.


      • Joakim
        infernaalistavalintaa kirjoitti:

        voiko näitä verrata mitenkään toisiinsa:
        Senorita helmsman ja Inferno29
        eli onko samankaltaisia alkuunkaan,
        31 jalkaista senorita saa jo 20 kiloeuroon mutta
        tilat hieman arvelluttaa vaikka onkin kaunis ja purjehtii hyvin, sitä tilaa kuitenkin tarvitaan
        kun perheen kanssa liikkuu.

        kiitokset todella paljon antamistanne tiedoista koskien infernoita.

        Senorita on peräti 32-jalkainen, mutta tiloiltaan se ei ole ainakaan suurempi kuin Inferno 29. Senoritan sisustus on yleensä varsin muovinen laajojen ja näkyvien sisustusmoduleiden takia. Tosin jotkut niistä on sisustukseltaan "perinteisempiä".

        "Purjehtii hyvin" on tietysti vaikeasti määriteltävä käsite, mutta Infernot ovat kyllä merkittävästi nopeampia ja ainakin 29 myös merkittävästi "ärhäkkäämpi". Suunnittelijahan on sama, mutta Infernot ovat selvästi uudempaa polvea.

        Senoritoja oli ainakin 1-2 vuotta sitten paljon myynnissä ja myyntihinnat (siis ei pyynti) olivat selvästi alle 20 k€.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      180
      13608
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4940
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      154
      3726
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2853
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1801
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1697
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe