Betonilaatan vesieristys??

Meillä betonista valettu parveke osin taivasalla. Miten vesieristän sen parhaiten, jotta vesi ei menisi laatan ja seinän väliin?

Terassi/parveke on tarkoitus laudoittaa. Pitäisikö koko terassi vesieristää jollain bitumi-tyyppisellä aineella?

Kysy tätä toki alan ammattilaisiltakin, mutta jattelinpa ensin täältäkin udella.

Joh.
21387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

suunnittelija on asian jotenkin piirtänyt, tee niin.

Äänestä

tulisi olla ulospäin laskeva jolloin vesi ei valu seinän viereen vaan seinästä pois.

Mutta jos se ei riitä niin sitten pintaan vaikka bitumikermit ja päälle sitten terassilaudoitus jotta kermi pysyy paremmin ehjänä ja on mukavampi kävellä tai sitten maalaat betonipinnan esim. tuollaisella
http://www.sika.fi/con_te_sikagard_550w_elastic_m.pdf

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bitumiako? kirjoitti:

Meillä betonista valettu parveke osin taivasalla. Miten vesieristän sen parhaiten, jotta vesi ei menisi laatan ja seinän väliin?

Terassi/parveke on tarkoitus laudoittaa. Pitäisikö koko terassi vesieristää jollain bitumi-tyyppisellä aineella?

Kysy tätä toki alan ammattilaisiltakin, mutta jattelinpa ensin täältäkin udella.

Joh.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu