Heipparallaa.
Taas ja jälleen kerran olin ostoksilla teillä siellä Turussa.
Kivat kaupat, hyvät valikoimat ja kivat ihmiset.
Missä te olitte tänään, kaupunkikuva oli hiljainen ja tukevan oloinen?
Kyllä nyt minäkin huomaan että suomi-ihminen on paksuuntunut kun teitäkin tänään katselin torin reunamilla.
Tukevampaa sakki olette kun muistelen miltä näytitte vaikka viisivuotta sitten!
Kyllä teillä on hieno kirjasto.
Kamalalta tuntuu mennä tänne kotikirjastoon selailemaan vanhoja hapertuneita kirjoja, määrärahat on niin vähissä.
Täällä meillä ei tuo ilmavaihto pelaa, käynti rajoituu 45 minuuttiin sitten on pakko poistua tai tukehtuu kuoliaaksi.
Miksi olette niin paksuja?
Vyötiäiset Turun katukuvassa
11
1191
Vastaukset
- naurut
Tämän päivän nauruhymähdykset tuli tässä :D
- pintavedenlitkijä
Minä ainakin olen hoikka.. toistaseks. Mihinköhän ihmismassaan olet tottunut, noin niinq koollisesti ja määrällisesti, kun ei kaupunkikuva tänään kovin hiljainen ollut. Ei Suomessa missään niin paljon vilise, että Turku tänään olisi vaikuttanut kovin hiljaiselta. Olet kyllä oikeassa, että suomalaiset voisivat jo rajoittaa syömistään, emme enää elä pula-aikaa tai näe nälkää, vaikka nälkä näyttääkin olevan aina läsnä, burgerien ja kebuloiden määrästä päätellen. Ehkä tarkoitit hiljaisella rauhallista.. rauhallista kyllä oli.
- vai mikä?
Oletko laihialta?
Varsinaissuomalaiset ovat kuitenkin tilastojen mukaan vähemmän ylipainoisia, kun muut suomalaiset, joten lienet kotoisin jostain nälkäalueelta? - sinäkin
Partasen Hanna.
- tarkkailijatar~
Tarvitse olla Partasen Hanna huomioidakseen valtavat rasvakerrokset. Kun kerran teistä tulee Kulttuuripääkaupunki, niin kaikki näkee kun paksut siellä lyllertää!
- pötsi1
tarkkailijatar~ kirjoitti:
Tarvitse olla Partasen Hanna huomioidakseen valtavat rasvakerrokset. Kun kerran teistä tulee Kulttuuripääkaupunki, niin kaikki näkee kun paksut siellä lyllertää!
Se on sitä rasvamahojen ja hampurilaisparatiisien kulttuuria. Keskiluokka syödä mässyttää roskaruokaloissa.
- käymässä
kaupungissa isoinen vyötäröineen ;) Ei Turussa asu kuin hoikkia ja laihoja ihmisiä. Maalta ne paksut tulee kattelemaan Turun IHMEITÄ ja ovat sitten suu auki kun on niin ihmeellistä että:D
IHAN TOSI ! - Search//
Mitä mahdoit tarkoittaa? Sitäkö, että miksi Turkulaiset ovat lihavia?
Jos tätä tarkoitit niin miksi kirjoitit noin pitkän ja epäselvän viestin? Mikset vain kysynyt miksi Turkulaiset ovat niin lihavia?
Tuskin Turkulaiset sen lihavampia sitä paitsi ovat kuin muut Suomalaiset.- niin, näin on meinaan
Siis mikä tuossa nyt oli epäselvää?
Kehaisin nyt vain teidän tosi hienoa kirjastoa joka hakkaa monen kirjaston mennentullen.
Mitä vikaa siinä oli?
En väitä että te juuri olisitte lihavia kaikki, mutta silmääni pisti nyt vaan lauantaina että lylleröisiä oli runsaasti liikkeellä.
Outoa, sillä muuten oli kamalan hiljaista.
Enhän tohtinut kysyä mistä sitä ollaan läskit torille raahattu.
Meinaan vaan kyllä, niin, niin se on, että moni siinä odotteli torin reunamilla kotibussia tulevaksi, jotta oman kaupungit läskit siellä odotteli kyytiä.
Zori.
- läski
täällä voidaan hyvin ei nähdä nälkää,syötetään vielä muutama sata maahanmuuttajaa itsemme lisäksi,kiva että tykkäsit kirjastosta sentään.ikävää että siellä päin menee huonosti,ette kai ihan nälkää näe?ps.toivottavasti sinne kirjastoon saadaan ilmanvaihto asennettua
- samannäköisiä on stadissa
Turku ei ole kesällä hiljainen. Täällä on paljon TURISTEJA kesällä. Oletko varma ettei nämä vyötiäiset ole olleet turisteja...
Samanpaksuisia näkee joka puolella Suomea ja varsinkin maaseutukunnissa on yleisesti ottaen vyötiäisiä enemmän, siellä kun ei ole niin nokonuukaa se ulkonäkö, kun lehmät ja porsaat ei välitä, eikä niiden takia tarvi ihmenkään välittää miltä näyttää.
Toiseks jokainen kantaa omat lihansa ja läskinsä, mitä se muille kuuluu. Taidat olla vaan kateellinen näille vyötiäisille ;)
Niin, että oliko tämäkään viestiketju kovinkaan tarpeellinen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855