Onko kukaan teistä tehnyt saarekkeen taustaa tiilestä? Tuli ajatus, että muuraisi saarekkeen korotetun taustan samanlaisesta tiilestä kuin mistä takka-leivinuni tulee ja nyt kaipaisi vähän kuvia ja ajatuksia. Jos jollakin on kokemusta, kuva tai linkkejä, niin olisin niistä hyvin kiitollinen.
Tiiltä saarekkeessa?
kikkuraka
3609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ajatus, mutta luovuttiin siitä käytännöllisyyssyystä. Nimittäin ajateltiin että useinkin saarekkeen ääressä istutaan aamiaisella yms. ja sukathan siinä hajoaa jos ne karheata tiilipintaa vasten hinkkaa.
Varsinkin ruotsalaisissa sisustuslehdissä on näitä muurattuja saarekkeita näkynyt - sisustustrendi taitaa olla amerikkalaista alkuperää. Meilläkin pohdittiin pitkään asiaa, mutta kun on pieniä lapsia, niin tuo tiilipinta tuntui turhan kovalta materiaalilta.
Lisäksi käsinlyödyt tiilet, jotka ulkonäöllisesti olisivat olleet sopivat tähän käyttöön, ovat erittäin karheita. Sukkahousut ja muut ohuet materiaalit ovat kyllä vaarassa saarekkeen lähistöllä puuhatessa.
Uusimmassa Talo ja Koti lehdessä oli esimerkki muuratusta keittiösaarekkeesta.