Missä kaupungissa, jossa on tietty yliopisto, on halvimmat vuokrat?
Olen vähään tyytyvä, joten missä on käytännössä mahdollisuus tehdä 200-300 euron kämppälöytöjä edes kaupungin laitamilta. Helsingissä ei taida onnistua kämpän vuokraaminen tuohon hintaan.
Olen vähään tyytyvä, joten missä on käytännössä mahdollisuus tehdä 200-300 euron kämppälöytöjä edes kaupungin laitamilta. Helsingissä ei taida onnistua kämpän vuokraaminen tuohon hintaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joka kaupungissa voi asua edullisesti, jos tyytyy vähään (opiskelija-asuntosäätiön solu/kaupungin vuokra-asunto kaupungin laidalla/asunto kaukana keskustasta/asunto huonolla alueella).
Tietysti keskimääräiset vuokrien erot yksityisillä markkinoilla ovat melkoiset esimerkiksi Helsinki vs. Turku. Mutta Helsingissäkin voi asua edullisesti mainitsemillani tavoilla. Toisaalta eivät hyvät, isot yksiöt Turun ydinkeskustassakaan nyt aivan ilmaisia ole, joskin nekin jäävät Helsingin yleisestä hintatasosta.
Terveisin Turun yliopistosta Helsingin yliopistoon vaihtava. Ei pitänyt edullinen vuokra Turussa...
Helsinki on toki vuokrien suhteen kallein. Mutta yleensä opiskelujen jälkeiseen työllistymiseen vaikuttaa huomattavan paljon se, onko saanut oman alan työkokemusta jo opiskeluaikana. Omalla alallani, oikeustieteellisessä, Helsinki on ykkönen työpaikkojen määrässä. Täällä vaan asennoidutaan eri tavalla elämään. Suurin osa opiskelijoista käy töissä koko opiskeluaikansa, asuu hyvin, bilettää. Opinnot voivat venyä vähän, mutta CV:ssä on jo hyvin työkokemusta.
Kuopio, Joensuu, Vaasa ja Rovaniemi on varmaankin halvimpia yliopistokaupunkeja. Ja Lappeenranta myös, jos teknilliset yliopistot lasketaan mukaan.
Että Joensuussa on syystä tai toisesta älyttömän kalliit vuokrat (siis verrattuna kaupungin kokoon). Keskiverto helposti yli 400e n. 30 m^2 yksiölle. Vedet monesti vielä mittarilla.
Rovaniemelläkin on itse asiassa aika kalliit vuokrat.
Esimerkiksi Oulusta löytyy todennäköisesti sijainti-hintasuhteeltaan huomattavasti edullisempia asuntoja.
Ja mää oon kans kuullu, et Joensuu on aika kallis
Täällä Jyväskyläässä maksan 189€uroa kuukaudessa asumisesta. Melko kohtuullinen hinta.
Mistä ihmeestä Jyväskylästä olet löytänyt noin edullisen asunnon? Etsinnässä on ensi keväänä edullinen yksiö... ei oikein tietoa mitä kautta kannattaisi hakea.
Kyllä Helsingistäkin löytyy halpoja kämppiä osakuntien ja HOAS:n kautta. Esimerkiksi osakuntien useimmat kämpät ovat alle 300 euron. Isoissa kaupungeissa on usein myös helpompaa löytää joku sivuduuni, parhaimmassa tapauksessa opintoja tukeva sivuduuni.