Oulun seudulla on runsaasti jäniksiä ja niissä esiintyy jänisruttotautia.
Pitäkää nyt koirat ja kissat kiinni, sekä kertokaa lapsille, ettei jänikseen saa koskea, eikä mennä lähellekkään.
Tuollainen ruttotautinen jänis hakeutuu asutuksen lähelle hyvin hoidettuista pihanurmikoista ruokaileen, kun sen kunto ei riitä ruuan etsimiseen luonnosta.
Sairas jänis vaikuttaa kesyltä, sen saa kissat ja koirat helposti kiinni, samoin lapset luulevat sen olevan kesyn ja lähestyvät haromaan sitä.
Sairaskin jänis voi purra.
Jänisrutto on ihmiselle melko raju tauti.
Sairas / kuollut jänis tulis hävittää hautaamalla maahan riittävän syvälle, ettei irtokoirat kaiva sitä uudelleen esille.
Jos omat resulssit ei riitä jäniksen hävittämiseen ota viranomaisiin yhteyttä.
Jänisruttoa
seudulla
2
743
Vastaukset
- oululainen,
koska näin tärkeästä asiasta huomasit tulla tänne keskustelupalstalle kertomaan.
Kiitos paljon, sinunlaisiasi ihmisiä saisi olla enemmänkin! - hyttysistä
Jänisruton voi saada myös hyttysenpistosta. Tuttavalle kävi näin, joten vaaraa vaanii myös niissä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1047324
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985243Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163496Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333422Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352534Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411465Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?501298