Kipsilevyn päällä on 0,25 mm paksu (ohut) tapetti, jonka tehtävänä on pitää vesi poissa seinä- ja lattiarakenteista. No huh-huh. Maalaisjärjellä ajatellen eipä tarvi kummoista esinettä pudota käsistä tämän pierun kuoren päällä kun tapetissa on reikä. Tanskassa 0,25 mm märkätapetti on rakennusmääräysten vastainen ja älväritehdas ei korjaa rakennussääntöjen vastaiosia rakenteita.
http://ekstrabladet.dk/forbrug/forbrug_nyheder/article246328.ece
Rakennusneuvonantaja kehottaa Extra Bladetissa välttämään Älvsbytaloja.
http://ekstrabladet.dk/forbrug/forbrug_nyheder/article246326.ece
Älvärin märkätapetti 0,25 mm !!!
11
3818
Vastaukset
- ei kai
ne Suomessa käytä tuota samaa paksuutta, vai pitäisikö sanoa ohuutta. Uskomaton juttu.
- kertoo
Kyllähän se pitää tajuta jo noista talopakettien hinnoista, että sutta ja sekundaa on ostamassa. Säälittää ihan ihmiset, jotka talon toivossa lankeavat halpaa ratkaisuun.
- Talopaketista pitkä matka
kertoo kirjoitti:
Kyllähän se pitää tajuta jo noista talopakettien hinnoista, että sutta ja sekundaa on ostamassa. Säälittää ihan ihmiset, jotka talon toivossa lankeavat halpaa ratkaisuun.
valmiiseen taloon, niin ajallisesti kuin rahallisesti. Talopaketissa jokainen pinnoittaa seinänsä niin kuin haluaa, eivätkä materiaalit kuulu talopaketin toimitukseen. Valmistaloissa rajallisesti vaihtoehtoja.
- Puolustus
kertoo kirjoitti:
Kyllähän se pitää tajuta jo noista talopakettien hinnoista, että sutta ja sekundaa on ostamassa. Säälittää ihan ihmiset, jotka talon toivossa lankeavat halpaa ratkaisuun.
Koska eka älsbyläinen puolustaa, ettei vesieristekkään paksumpaa ole!!
Tiedoksi etukäteen, että se on laatan alla suojassa BUAABUAAA - on yleensä
Puolustus kirjoitti:
Koska eka älsbyläinen puolustaa, ettei vesieristekkään paksumpaa ole!!
Tiedoksi etukäteen, että se on laatan alla suojassa BUAABUAAAseinissä 0,6mm ja lattiassa 0,8mm vähintään
- minäkään...
Meillä 07 rakennetussa seinällä noin 2,0 mm paksua amstrongin kamaa. Tanskassa saattaapi olla toisin?
Joojoo paska mikä paska ja piitkästä olis saanu paremman ja halvemmalla :)
"Etisk er det ikke særlig pænt at køre de mange sager så langt ud. Det kan ikke være rigtigt, at forbrugerne skal slæbes igennem hele retssystemet for at få ret og samtidig være stavnsbundet til huset i alle de år, siger hun. "
elikkä " Sanotaan että se ei ole mies eikä mikään joka ei taloa itse rakenna. Itseasiassa koko rakennussysteemi on niin että talon voisi tehdä joka vuosi, laulaa hän" Aika hyvin peruskoulupohjalta tanskaa ymmärretty!- Paskan möivät ja minä sen o...
Tätä ei kerrottu toimitussopimuksessa. Meillä kuviteltiin että rakentamisen laadunvalvonta olisi toiminut virkamiestasolla ja materiaaleja olisi määritelty hyväksytyiksi. No eipä kuitenkaan ollut. Tämä 0,25 millin tapetti on Suomessa hyväksytty vesieriste.
- Niilo Vahvakäsi
on Dungens Svenska kök. för kök och tvättstuga. Klass VT (vesitiivis). Art. nr. 44136. Ei liene enää vähittäismyynnissä - edes Ruotsissa. Tanskassahan tämä ei ole hyväksytty luokkaan vesitiivis.
- Taneli-A
Miten seinille voi pudota tavaroita ?
- En älsby uskovainen
Kai siihen laatat voi päälle sentään laittaa :-). Ei sun pakko ole pelkkää tapettia katsella. Nuo "hienot" siveltävät vesieristeetkään kummosia paksuuksia tarvitse 0,3,,,0,8 muistaakseni ja monikohan raksarepe niitä mittailee, joutuisi käyttämään jo monimutkaista mittalaitetta.
- Himovemppaaja
On siinä että älvärin tapetti on myös kulutuspinta. Kaakeliratkaisussa abrasiivinen kulutus kohdistuu kaakkeliin ja saumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874188Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293163No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10929
- 134921
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770