melko työlästä. Johtuuko veneestä vain miehistöstä. Miehistön luulisi vaihtelevan ja vene on kuitenkin sama.
Se on sellaista kun isotellaan eikä kuitenkaan pystytä ostamaan kunnon venettä.
Se on sellaista kun isotellaan eikä kuitenkaan pystytä ostamaan kunnon venettä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
noin vaikeaselkoista / vailla logiikkkaa? Ajatuksesi vaikuttavat pulppuavan kateuden ja huonon itsetunnon myllerryksestä.
Siis millä tavalla meno on työlästä? Jos tarkoitat sitä, ettei Bavariat kulje riittävän lujaa, onko sulla kenties tullut mieleen, ettei kaikkia kiinnostaa purjehtia mahdollisimman lujaa. Itselläni ei ole purjehtiessa mihinkään kiire. Nautin ulkoilmasta, maisemista, merestä, veneilystä jne.
Jos haluan kulkea tuulen voimalla kovaa, otan esiin purjelautani. Sillä mennään kovaa, ei purjeveneellä. Jos haluaisin liikkua vieläkin lujemmin hankkisin moottoriveneen tai vesijetin.
Bavarioiden mollaaminen tällä palstalla muistuttaa leikkikoululaisten keskinäistä kisaamista. Mikä on sun mielestä sitten kunnon vene? Bavaria ei taatusi ole yhtään sen huonompi kuin sun vene tai kenenkään muun vene. Mikäli et ole ennen tajunnut, niin veneitä on tehty eri tarkoituksiin. Joku pitää kisaamisesta, toinen taas mukavuudesta, kolmas jostain ihan toisesta ominaisuudesta.
Eiköhän toisten veneiden haukkuminen ole ihan yhtä tyhmää kuin toisten puolisoiden haukkuminen. Aloitetaanko vaikka sun rumasta ja tyhmästä eukosta, tai sorry, sulla todennäköisesti onkin kundikaveri ;)
Itselläni ei ole Bavariaa. En vaan käsitä mitä järkeä on haukkua toisten veneitä.
Itsellänikin ei ole bavariaa, ei edes aktiivikäytössä olevaa purjevenettä. Purjehdin kuitenkin satunnaisesti ja veneilen sitäkin enemmän.
Bavarioiden näyttämä tietä soisi kuitenkin muidenkin merkkien seuraavan. Laadukkaita veneitä "puristettuun" hintaan. Jos toisetkin seuraisivat perässä niin veneiden hintataso ehkä saavuttaisi hieman järkevämmän tason kuin tänä päivänä.
Bavarioiden ostajista voidaan todeta:
1) ovat ainakin hintatietoisia ja sitä myöden uskoisi olevan järkiporukkaa
2) joukkoon mahtuu uusia veneilijöitä joiden uusi harrastus ei vielä ole hioutunut loppuun asti. Ovat todennäköisesti kuitenkin halukkaita oppimaan, ja se heille suotakoon.
varmaan aloittaja ei itse edes purjehdi.tosiasia on kuitenkin,että bavariat eivät kulje "mihinkään".esimerkiksi 37 jalkainen bavaria häviää vanhoille 30 jalkaisille.sinällään bavarian ostajat saavat "halvalla" paljon tilaa.tietysti purjehdustaidotkin vaikuttavat nopeuteen,mutta syy on pääosallisesti veneessä.
Bavaria 37:n LYS-tasoitus on 1,19. Vanhoja 30-jalkaisia edustaa esim. Antilla 30 (LYS 1,09) ja Jon 30 (LYS 1,05). LYS-tasoitus ei tule tyhjästä.
kesällä useaan otteeseen havaintoihin perustuen.nuo lys-luvut eivät tule tyhjästä,mutta eivät todellakaan imperatiivisesti määrää tulosta,kun ajellaan airistolla.eli kyllä bavaria 37 on aivan sureka purjehtimaan.muuten voi olla hyväkin.
Uudehko Bavaria 37 cr. Ja kokemusta on myös muiden veneiden (ns. suorituskykyisempien suomalaisvalmisteisten) omistamisesta. B37Cr on alirikattu eikä kulje kevyellä tuulella parhaalla tavallaan. Mutta ihan kohtalaisesti liikkuu jo 5 -6 m/s tuulilla (jossei nyt ihan plattista). Vene herää eloon kun tuulee yli 7 m/s, ja silloin kyllä ei vanhat 30-jalkaiset taatusti ohi mene. Eilen Airiston läheisyydessä FG 36 pääsi ohi vain vaivoin pitkän ja sitkeän yrittämisen jälkeen, kun tuuli sivusta tuon 6-7 m/s. Itsellä tältä kesältä huiput melkein 10 knts. Vene on näin suunniteltu ja se on sen filosofia. Muuten veneen ominaisuudet ja hallinta hyvää luokkaa. Olen varsin tyyväinen veneeseen, enkä kuuna päivänä vaihtaisi 20v. vanhaan suomalaiseen 36-jalkaiseen, ahtaaseen, pimeään ja tunkkaiseen veneeseen. Mutta se onkin oma valintani.
Ja sinun "kesällä useaan otteeseen havaintoihin perustuen" tekemä arvio on oikeampi kuin LYS-taulukko? Sinulla on aika suuret luulot kyvyistäsi.
palasin juuri viisi viikkoiselta purjehdukselta ja kyllä noita Bavarioita on liikkeellä kieltämättä todella paljon...mutta miksi ihmeessä ne kaikki ajelivat koneella vaikka oli hemmetin hyviä tuulia? onko kukaan nähnyt purjehtivaa (tarkoitan tässä yhteydessä purjeilla etevää) Bavariaa? löytyykö selitys mooriajon suosimiseen miehistöstä vai veneestä?
purjeet ja kiitää aallonharjoilla kuin mieletön kun ei ole mihinkään kiire.
Olimme ulkosaaressa satamassa, tuuli oli makea 15 m/s ja monet sieltä ei sinä päivänä es lähteneet minnekkään.
Me tulimme tuossa klo 18 sisään.
Yöllä klo 01 tuuli oli edelleen kova, ja sillon tuli purjein ihan satama-aukolle asti bavaria.
Pimeässä en erottanut mistään mallia, mutta vaikutti n. 40 tai isommalta.
olivat hyvin edustettuina saaristomerellä ja niitä näkyi purjein että koneella liikkuvan samassa suhteessa kuin saman kokoluokan muitakin veneitä. Neljä viikkoa tuli oltua merellä enkä ole bavan omistaja. Sitä näkee mitä haluaa.
myöhään tiistaiyönä 31.7. Olivat tulleet Saimaan kanavalta koko päivän ulkokautta kun eivät arvanneet myrskyn takia tulla sisäreittiä Santioon. Kippari sanoi, että päätös lähteä oli virhe, mutta eivät saaneet venäjän puolella lupaa jäädä odottamaan kelien parantumista.
Merivartioasema mittasi samana päivänä tuulen huiput 24 m/s etelästä. Kipparin kommentti oli että kyllä vene tuntuu kestävän selvästi enemmän kuin miehet.
ei montaa venettä näkynyt purjeilla tuulta 18ms saldo: yksi saksalainen myötäiseen kaksi suomalaista samaan suuntaan ja minä bavarialla vastaiseen. yhtään moottorivenettä en nähnyt, mikä lie heille tullut...
Kuka nyt airistolla haluaa lillua?
Miksi purjeveneitä ei näe enää parin viikon päästä edes viikonloppuisin ulkosaaristossa?