Tähtäimessä Oikeustieteellinen....

Moi! Oon vielä lukiossa, ja haaveenani olisi pyrkiä sen jälkeen oikikseen. Varavaihtoehtona valtiotieteellinen, mutta unelmana silti oikis.

Ja sitten siihen ongelmaan, eli minulla on hirveästi aineita, jotka tahtoisin kirjoittaa: Tietenkin äidinkieli ja englanti, ja sitten vielä historia, yhteiskuntaoppi, psykologia, ruotsi ja matikka. Tuossa on kyllä aivan liikaa jo, eli mikä noista pitäisi jättää pois, ehdotuksia? Ruotsi ja matikka menee heikommin kuin muut, mutta eikö ruotsi täytyisi kuitenkin hallita, jos aikoo päästä (ja opiskella) oikiksessa? Lisäksi olen kuullut, että jos jättää matikan kirjoittamatta, niin se on todella huono juttu, ainakin yliopistojen osalta...Näin ovat ainakin kaverit sanoneet.

Mutta joo, kiitos jo etukäteen ehdotuksista! :)
83799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Terve !
Katso sivulta www.helsinki.fi/ot/tdk
josta voinet ammentaa mitkä olisi paras ainevalinnat ajatellen pisteiden maksimaalista kalastusta joten tchek tuo opinto vihko tuolta sivulta josta löydät aineiden pisteytyksen kirjoitetuista aineista.

T:Marko

Äänestä

Matikalla ei ainakaan oikikseen pääsyssä ole mitään erityista roolia, itse en kirjottanut matikkaa lainkaan. Yhteiskuntaoppi vois olla hyödyllinen, sisältäähän se lakitietoakin, vaikkei ne valintakoelautakunnassa mitään erityispisteitä sen kirjoittamisesta anna. Pitkistä kielistä on hyötyä,pitkän kielen L:stä saa 8 lähtöpistettä ja periaatteessa kai pitkästä matikastakin, joskaan se ei siis ole mikään edellytys.

Ja vielä, hyvistä lähtöpisteistä saa pääsykokeisiin sellasta henkistä turvaa, mutta tiedän monia oikikseen päässeitä, joiden yo-todistukset ovat alle keskitason. Pääsykoe ratkaisee!

Äänestä

paitsi jos kirjoitat L/E-tasoa JA kaksi pitkää kieltä. Matikalla ei mitään merkitystä eikä huomioon oteta kuin neljä arvosanaa (kaksi kieltä, äidinkieli ja matikka tai reaali).

Muuten lähtöpisteet jollain C-M-E-tasolla ovat sellaisia, että ei niillä saa mitään etua sisäänpääsyn kannalta. Valintajärjestelmä on nimittäin sellainen, että puolet sisäänotettavista otetaan pelkkien koepisteiden perusteella ja yhteispistekiintiö täytetään ensin, jolloin sen alaraja verrattuna koepistekiintiöön on niin korkea, että vasta yli E:n papereilla siitä voi päästä sisään koepistekiintiötä alemmilla koepisteillä.

Abipisteistä sen sijaan on hyötyä eli kannattaa taktikoida ja ottaa paperit ulos vasta kun on hakemassa oikikseen. Kolme abipistettä lasketaan koepisteisiin ja ne vaikuttavat erittäin selvästi sisäänpääsyyn.

Äänestä
  • ...haet Turkuun, jossa uudet ylioppilaat eivät saa mitään lisäpisteitä! ite pääsin huonoilla papereilla sisään, ihme kyllä yhteispistekiintiöstä, koska koe meni sitten kai sen verran hyvin...Turussa muuten ainakin tänä vuonna otettiin yhteispisteillä sisään 85 ja kokeen perusteella 35..tai siis se oli se lähtökohta, kyllähän noi vähän muuttuu aina..

    Äänestä

  • tyttö_nen_ kirjoitti:

    ...haet Turkuun, jossa uudet ylioppilaat eivät saa mitään lisäpisteitä! ite pääsin huonoilla papereilla sisään, ihme kyllä yhteispistekiintiöstä, koska koe meni sitten kai sen verran hyvin...Turussa muuten ainakin tänä vuonna otettiin yhteispisteillä sisään 85 ja kokeen perusteella 35..tai siis se oli se lähtökohta, kyllähän noi vähän muuttuu aina..

    Mäkin pääsin turkkuseen yhteispistekiintiössä, vaikka yo-todistus oli keskitasoa. Pärjäsin pääsykokeessa ilmeisesti sen verran hyvin. =)

    Äänestä

  • poikanen kirjoitti:

    Mäkin pääsin turkkuseen yhteispistekiintiössä, vaikka yo-todistus oli keskitasoa. Pärjäsin pääsykokeessa ilmeisesti sen verran hyvin. =)

    Kiitos kovasti vastauksista!:) Tällä hetkellä pätökseni kallistuu siis tuon matematiikan puolelle...:)

    Äänestä

  • "Muuten lähtöpisteet jollain C-M-E-tasolla ovat sellaisia, että ei niillä saa mitään etua sisäänpääsyn kannalta. Valintajärjestelmä on nimittäin sellainen, että puolet sisäänotettavista otetaan pelkkien koepisteiden perusteella ja yhteispistekiintiö täytetään ensin, jolloin sen alaraja verrattuna koepistekiintiöön on niin korkea, että vasta yli E:n papereilla siitä voi päästä sisään koepistekiintiötä alemmilla koepisteillä."

    En ihan komppaa tätä viestiä. Siskoni pääsi tänä keväänä Turun oikeustieteelliseen yhteispistekiintiössä. Yo-arvosanoista esim. englanti ja äidinkieli olivat B. Tosin historia ja yhteiskuntaoppi olivat L, mutta kuitenkin. "Abi pisteitäkään" hän ei saanut.

    Äänestä

Hienon valinnan olet tehnyt, onnittelut siitä! :) Elikkä tosiaan: jos unelmasi on opiskelu oikiksessa, sittenhän luonnollisesti tulet sinne. Onhan sen pääsykokeiden maine unelmien (ja mielenterveyksien) murskaajana aika hurja, mutta todellisuus ei kuitenkaan ole ehkä aivan niin lohduton. Itse opiskelen ensimmäistä vuottani Helsingissä päästyäni viime keväänä ensimmäisellä yrityksellä sisään. Luota minuun, se ei todellakaan ole mahdotonta.

Ja sitten noista kirjoitettavista aineista. Jos et ajatellut tähdätä ihan L:n keskiarvoon, niistä on turha murehtia. Itselläni oli keskiarvona tasan E, ja koepisteillä menin sisään suhteellisen reippaasti, kun yhteispisteillä ylsin juuri ja juuri sisäänpääsyrajaan. Joten unohda yo-kokeet - riittää, että pääset niistä läpi. Tämä on aivan totta. Sillä, mitä aineita kirjoitat ja millä arvosanoilla, ei ole MITÄÄN merkitystä. Elikkä keskity vapaasti siihen mikä sinua eniten kiinnostaa. Sitäpaitsi jos otat yo:t kohtuullisen kevyesti, olet huomattavasti mukavammassa kunnossa, kun pitää aikanaan alkaa päntätä pääsykokeisiin. :)

Todella paljon onnea lukemiseen ja pääsykokeeseen! Toivottavasti näemme ensi syksynä akateemisissa merkeissä. Ja vielä kullanarvoinen sisäpiirin vinkki: jos valmennuskurssille haluat (ja kannattaa haluta), ainoat varteenotettavat vaihtoehdot ovat tiedekuntajärjestöjen omat kurssit. Eli jos Helsinkiin haet niin suuntanasi on Pykälä! Ahkeralla (muttei ylilyövällä) työpanoksella ja hyvällä itseluottamuksella onnistut varmasti!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pöööööööööööööö kirjoitti:

Moi! Oon vielä lukiossa, ja haaveenani olisi pyrkiä sen jälkeen oikikseen. Varavaihtoehtona valtiotieteellinen, mutta unelmana silti oikis.

Ja sitten siihen ongelmaan, eli minulla on hirveästi aineita, jotka tahtoisin kirjoittaa: Tietenkin äidinkieli ja englanti, ja sitten vielä historia, yhteiskuntaoppi, psykologia, ruotsi ja matikka. Tuossa on kyllä aivan liikaa jo, eli mikä noista pitäisi jättää pois, ehdotuksia? Ruotsi ja matikka menee heikommin kuin muut, mutta eikö ruotsi täytyisi kuitenkin hallita, jos aikoo päästä (ja opiskella) oikiksessa? Lisäksi olen kuullut, että jos jättää matikan kirjoittamatta, niin se on todella huono juttu, ainakin yliopistojen osalta...Näin ovat ainakin kaverit sanoneet.

Mutta joo, kiitos jo etukäteen ehdotuksista! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu