Päätinpä antaa trooppiset kalat kaverini akvaarioon, ja tein akvaariosta uuden kodin järvikaloille (akvaario muuten 170l).Pesin kaikki akvaarion hiekat,ja ostin lisäksi muutamia uusia kasveja ja juurakoita, luolia sun muita.Laskin, että suodattimen teho riittää hyvin vaikkapa ahvenelle.
Menin sitten lähi rannasta pyydistämään pieniä, luultavasti särjen poikasia.Laiton kalaset ihan suoraan kraana veteen, ja tottuivat siihen nopeasti.Ruuaksi kaurahiutaleita ja joskus hyttysentoukkia.Kaikki kelpaavat :) Vesi noin 21-19 asteista.
Kun lueskelin tuolla edellisiä keskusteluja tuolla oli nimimerkki "Moona" siellä maininnut että "Ei onnistu".Kyllä minulla vain onnistui!
särjet ovat olleet siellä noin viikon, ja voivat todella hyvin.Akvaario on noin pienille vielä hyvän kokoinen, mutta jos tila käy ahtaaksi, hommataan isonpi!
Onko muilla jonkinlaisia kokemuksia kotimaisista kaloista?
Särjet...
7
654
Vastaukset
- oino
tuskin kauan viihtyy, mieti vähä!!!
- Kalastaja98
Olen tarkkaillut omia särkiäni, voin todeta että voivat hyvin. Lämpätilahan on se ainoa ongelma,mutta olen pyrkinyt pitämään sen jääkuutioilla ja usealla veden vaihdolla lähelle 15:ista astettetta.Vaikkakin särjet ovat vasta poikasia, eivätkä "tarvitse" noin alhaista läp
ötilaa, ne voivat silloin nähtävästi paremmin!
Ps. ¤&%¤%%&! - jukuvaa
Kalastaja98 kirjoitti:
Olen tarkkaillut omia särkiäni, voin todeta että voivat hyvin. Lämpätilahan on se ainoa ongelma,mutta olen pyrkinyt pitämään sen jääkuutioilla ja usealla veden vaihdolla lähelle 15:ista astettetta.Vaikkakin särjet ovat vasta poikasia, eivätkä "tarvitse" noin alhaista läp
ötilaa, ne voivat silloin nähtävästi paremmin!
Ps. ¤&%¤%%&!Uskon, että pari pientä särkeä menee vielä tuollaisessa "perus purkissakin". Kerroit "ostaneesi" kasveja, joten ilmeisesti trooppisia kasveja ovat.. Vettä kannattaakin vaihtaakkin tarpeeksi usein, ainakin kun minulla oli salakka akvaariossa kylmenpää vettä piti vaihtaa päivittäin.Onnea kuitenkin kalojen pitoon!
- oino
sanon että olisit sitte ottanu järven pohjasta muutaki mukaan ko kyseiset kalat, tuskin paljonkaan perustaa trooppisista kasveista, meinaan kokemusta on.
- Kalastaja98
Kyllä aavistuksen hiekkaa ja muutaman kiven. Eipä sillä enää paljon väliä, kun kalat totuttelivat veteen n. vuorokauden ovat siellä kuin kotonaan. Minuakin kieltämättä pelotti, että eivät selviä.
Lisää vastauksia! - hoitaja
Kalastaja98 kirjoitti:
Kyllä aavistuksen hiekkaa ja muutaman kiven. Eipä sillä enää paljon väliä, kun kalat totuttelivat veteen n. vuorokauden ovat siellä kuin kotonaan. Minuakin kieltämättä pelotti, että eivät selviä.
Lisää vastauksia!Mutta viileenä pitämisestä voi tulla ongelma, varsinkin talvella. Pitää varmaan kehitellä tuulettimia tai jotain styroksia ympärillä, joka ei päästä huoneenlämpöä altaaseen. Ilkka Koivistolla (se Korkeasaaren ex-pomo)on/oli kotimaisten kalojen allas osittain autotallin puolella, seinään upotettu, eli jäähdytys järjestyi niin. Tosin mielenkiintoinen projekti sulla, ilmoittele väliin miten menee.
- varalle
Voisit suunnitella kesän varalle sellaista jäähdytintä, mikäli aiot kaloja niin pitkään pitää. Mutu tai kiiski olisi varmaan kokonsa puolesta ollut parempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858