reitittimen salasanan luovutus ulkopuoliselle?

Annaleena

Olisi ehkä vähän tyhmäkin kyssäri kaverin puolesta, joka asuu ulkomailla. Hän on jotain tv-kanavaa tilaamassa internetistä jotta voisi koneen kautta katsoa. Kaveri kertoi että tämä taho mistä tilausta tehdään haluaa tietää hänen (langattoman) reitittimen käyttäjätunnuksen ja salasanan.

Minua alkoi vähän mietityttämään, siis kannattaako noita salasanoja antaa kellekään ulkopuoliselle? Siis eikö muka muuten tv-kanavan tilaus ja katselu onnistu..?

4

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ttt.

      Jos ohjelmaa on tarkoitus katsoa jollain client-ohjelmalla, sitä varten tarvitsee avata palomuuriin aukko (tai aukkoja). Jos asiakas ei tietotekniikasta mitään ymmärrä, on tasan kaksi vaihtoehtoa: kotikäynti tai reitittimen etähallinta.

      (Etähallintaa varten se pitää sallia wlan-purkin asetuksista. Yleensä hallitsijan ip-osoitekin pitää määritellä.)

      Tai sitten kyse on jostain epäilyttävästä...joskin epäilen.

      • Annaleena

        Ok, kiitoksia tiedosta!


    • duoda

      "Kaveri kertoi että tämä taho mistä tilausta tehdään haluaa tietää hänen (langattoman) reitittimen käyttäjätunnuksen ja salasanan."

      Älä helvetissä anna. Jos joku muu jotain muuta väittää, niin ei tiedä tietoturvasta yhtään mitään.

      • Hahhahah hahahah

        "Älä helvetissä anna." Miksi ei antaisi? Anna yksikin hyvä syy.

        Jos ei osaa säätää reititintä niin jääköön ilman palvelua?

        Ei paljoa yksityiskäytössä olevan reitittimen salasana paina, yleensähän noita ei ole edes defaulteista vaihdettu. Jos tämä "taho" haxoroi (31333337) reittimen asetukset päin honkia sen jälkeen kun salasana on annettu niin reittimeen reset -> oletusasetukset -> oletussalasana -> salasanan vaihto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe