MB C200 ajovaloista

eli 2001 vuoden malli ja vuotta vanhemmassa oli ainakin automaattisesti valot päällä kun lähti ajamaan.. Onko se mahdollista kun ohjekirjassa on siitä sekavasti monta kohtaa.. on kyllä mahdollisuus 'auto' asennossa mutta siinä on hämärätunnistin jolloin siis selkeällä säällä ne ei olis päällä..
115283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

sytyttää tulitikulla.

Äänestä
  • oli niin v***n arvattavissa että tännekin puskee idiootteja...

    Äänestä

  • azsdzas kirjoitti:

    oli niin v***n arvattavissa että tännekin puskee idiootteja...

    idiootti..

    Äänestä

Siel on valikossa mahdollisuus asentaa valot niin että on on automaattisesti päällä kun laitat virrat tai sitten siel on auto asento eli se kytkee valot valoisuuden mukaan ... se oli valikossa lighting ja asetus manual ja constant tms.. nistä se löytyy .. mie katon joku päivä ja laitan tietoa nyt en ehi... mersus on ajateltu kaikki viimmesen päälle.. vaik kaikki luulee et käytetää vanhaa tekniikkaa ... mut ne kaikki voidaan muuttaa sielt tietokoneelta ihan semmoiseksi kuin haluat... mei mb c 200 kompressor -02 ja 01:sessä on samat toiminnot

Äänestä
  • joo sen teinkin, 2000 mallissa olikin automaattisesti ne kun käynnisti auton. Mut kun haluttais sillain että ei valosuuden mukaan vaan et ne olis aina oli millainan valo tahansa... ?

    Äänestä

  • asdasdasf kirjoitti:

    joo sen teinkin, 2000 mallissa olikin automaattisesti ne kun käynnisti auton. Mut kun haluttais sillain että ei valosuuden mukaan vaan et ne olis aina oli millainan valo tahansa... ?

    "Mut kun haluttais sillain että ei valosuuden mukaan vaan et ne olis aina oli millaina.."

    No just sieltä se sama asetus tehdään, itelläni 2002 ja piti valikosta muuttaa asetukset et palaa kun laitetaan kone käyntiin... kun ei ne muuten "auto" asennossa palanut kuin hämärällä ... tutustu siihen tietokoneeseen... maahantuojalta saa myös suomenkielisen käyttäjän käsikirjan

    Äänestä

mersuforumiin.

Siel on asiantuntijoita joka lähtöön ja vastaukset asiallisia. Ja jos ei vastausta joku heti tiedä, niin se kaivetaan sitten vaikka kiven alta.

Äänestä

Itselläni on myös vm 02 MB C 200 T. Valokatkaisijan pitää olla 0-asennossa, niin silloin valot ovat automaattisesti aina päällä kun autossa on virrat päällä. Ja tietty myös sammuvat kun sammutat autosta virrat. Ainut "suunnitteluvirhe" Mesessä tässä suhteessa on se, että pitkät eivät toimi kun kytkin on 0-asennossa. Eli syksyn pimeillä maantieajoon lähtiessä valokytkin pitää muistaa laittaa lamppu-asentoon (äärimmäisenä oikealla valokytkimessä). Ja sit ajon päätteeksi takaisin 0-asentoon, ettei jää valot päälle.

Äänestä
  • kun ei mene niin nolla asennossa. aiemmassa eli 2000 mallissa oli... oli automaattisesti ja saattovalot ym.. ja nyt ei edes vaikka yrittää asentaa sen tietokoneen kautta... :(

    Äänestä

  • asdfasdfa kirjoitti:

    kun ei mene niin nolla asennossa. aiemmassa eli 2000 mallissa oli... oli automaattisesti ja saattovalot ym.. ja nyt ei edes vaikka yrittää asentaa sen tietokoneen kautta... :(

    Sinuna ottaisin yhteyttä huoltoon, jos ajotietokoneestakaan et pysty säätöä muuttamaan. Minun Mesessä em. asiat voi säätää ajotietokoneen kautta (miten pitkään saattovalot ovat päällä jne.). Jos sulla ei toimi (automaattiset ajovalot, saattovalot jne.), kyseessä on todennäköisesti jonkinlainen vika.

    Äänestä

  • nipsunipsu kirjoitti:

    Sinuna ottaisin yhteyttä huoltoon, jos ajotietokoneestakaan et pysty säätöä muuttamaan. Minun Mesessä em. asiat voi säätää ajotietokoneen kautta (miten pitkään saattovalot ovat päällä jne.). Jos sulla ei toimi (automaattiset ajovalot, saattovalot jne.), kyseessä on todennäköisesti jonkinlainen vika.

    Siis ne toimii kun sieltä tekee ne manuaaliset asetukset, MUTTA ne toimii hämärätunnistuksella. Eli päiväsaikaan esim ei valot päällä mutta hämärällä kylä jos antaa olla ne sillain. Entisessä toimi aina.... kiitos kuitenkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asdasdasdsedr kirjoitti:

eli 2001 vuoden malli ja vuotta vanhemmassa oli ainakin automaattisesti valot päällä kun lähti ajamaan.. Onko se mahdollista kun ohjekirjassa on siitä sekavasti monta kohtaa.. on kyllä mahdollisuus 'auto' asennossa mutta siinä on hämärätunnistin jolloin siis selkeällä säällä ne ei olis päällä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu