Nyt kaikki romanit Lahteen

siellä teitä ymmärretään

Lahti alkaa tukea romaneja

Viranomaiset ovat heränneet huomaamaan, että romaniväestökin kaipaa apua ja tukea sopeutumisessaan yhteiskuntaan. Lahdessa kootaan paraikaa eri tahojen toimijoista neuvottelukuntaa, johon tulee myös romaniedustus.
- Päijät-Hämeessä on kolmisensataa romania, joista puolet asuu Lahdessa. Heitä ruvetaan nyt auttamaan kiinnittymisessä valtaväestöön samalla, kun tuetaan romanien oman kielen ja kulttuurin säilyttämistä, sosiaalijohtaja Risto Kajaste kertoo.
Romanikieltä osaa enää kymmenisen prosenttia Suomen romaneista. Valtakunnallisen elvyttämisprojektin puitteissa Lahdessa ja Nastolassa toimii romanikerho, myös kielikylpyä viritellään pienemmille lapsille.
Romanien suurimmat ongelmat liittyvät asunnon ja työn saantiin sekä koulutuksen puutteeseen. Syrjintää ilmenee edelleen, eivätkä ennakkoluuloiset työnantajat uskalla palkata romania.
Lapset syrjäytyvät helposti jo ala-asteella. 2000-luvun alun valtakunnallisen tutkimuksen mukaan puolet romanilapsista oli erityisopetuksessa, osa liiankin heppoisin perustein. Vain kaksi prosenttia romanilapsista oli esikoulussa.

7

1347

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mä vaan

      hyvä että alkaa tapahtuun jottain eikös uusi halitus luvannukkin puuttua tohon työhommaan

      • niin sitä pitää

        kyllähän Lahdenkin pitää pysyä mukana kehityksessä.
        Kunhan vain ottavat oikeat ihmiset työntekijöiksi hankkeeseen, meinaan, että romanimekko/suorat housut ja romanikurssi/pikakurssi eivät riitä romanitöihin Lahdessakaan, kun ei se tulosten mukaan ole riittänyt Helsingissäkään koskaan eikä edelleenkään.
        Toivottavasti virkaihmiset siellä Lahdessa tajuavat sen vaikka puhuttajia olisi kuinka toiseen suuntaan.


      • lupasivat

        kerrankin alkaa jokku näitä asioita hoitaa hyvä Kokoomus


    • tsigaan

      hyviäkin uutisia löytyy kiitos

    • Työnantaja

      Vai syy on työnantajissa että romanit ovat työttömiä? Oman kokemukseni perusteella en enää koskaan ota yhtään romania töihin. Uskokaa huviksenne, olen kokeillut mutta olen nykyään "ennakkoluuloinen".

      • ollut tyytymätön

        valtaväestöstä tulevaan työntekijään?

        Minulla on ollut tasan kaksi työntekijää. Toistaiseksi molemmat valtaväestöstä ja molempiin olen ollut oikein tyytyväinen. Mikäli joskus tarvitsen lisää työntekijöitä, mielelläni ottaisin töihin romaninkin.

        T. Yrittäjä


      • Työnantaja
        ollut tyytymätön kirjoitti:

        valtaväestöstä tulevaan työntekijään?

        Minulla on ollut tasan kaksi työntekijää. Toistaiseksi molemmat valtaväestöstä ja molempiin olen ollut oikein tyytyväinen. Mikäli joskus tarvitsen lisää työntekijöitä, mielelläni ottaisin töihin romaninkin.

        T. Yrittäjä

        En ole ollut kertaakaan tyytymätön valtaväestöön kuuluviin työntekijöihin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4206
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3435
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1792
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1657
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1424
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      925
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      856
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      828
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      797
    Aihe