Oletteko kärsineet pienestä lämpöilystä kun olette säännöllisesti olleet vauriorakennuksessa (esim. työpaikka, asunto)? Jos niin, kauan kesti, että lämpöily lähti pois, kun pääsitte sieltä kokonaan pois?
Kauan lämpöily jatkuu
altistuksen loputtua?
8821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lämpöily liittyy useimmiten homealtistukseen. Kotini on todettu homeettomaksi. Jos lämpöilen kotonani, niin mietin:
1) mitä olen viimeksi hankkinut eli minkä tavaran mukana on voinut tulla homeita kotiin
2) missä kävin ennen lämpöilyä ja sopiiko lämpöilyn alku tuohon käyntiin eli voiko rakennus olla homeessa (tai missä perheenjäsenet ovat käyneet)
3) kuka kävi meillä ennen lämpöilyn alkamista eli onko vieras tuonut homeita vaatteissaan ja hiuksissaan
4) onko varastosta tuotu jotain homekodin tavaroita puhdistettuna => onko puhdistus ollut riittämätön
Näistä yleensä joku tärppää. Sitten vaan siivousta, siivousta ja siivousta sekä pyykinpesua, vaikkei yhtään huvittaisi tai jaksaisi. Näillä konstein on yleensä helpottanut. Ennen siivoamista lämpöily voi kestää päiväkausia.
Minulla oli kaksi vuotta lämpöilyä - koko ajan. Se alkoi töissä, jossa sairastuin, ja jatkui vielä pitkään sen jälkeen kun olin päässyt sieltä pois. Vielä kolmen vuoden jälkeen minulle tulee helposti niitä, ja minulle on annettu "febris residivans"-diagnosia (tistuva kuumeilu).
Nykyään ne liittyvät taas yhä selkeämmin tiettyihin altistus-tilanteisiin, mutta jos olen todella sairas ne vaan jatkuvat niinkuin itsestään. Saan niitä myös todella helposti, esim. postista (koska oman kaupungin Postissa on hometta).
Se riippuu siitä, mitä home on ehtinyt kehossasi aiheuttaa. Jos on jäänyt jokin sairaus, sitä lämpöilyä voi jatkua vuosia. Itse sain muun muassa keuhkoihin jonkin limakalvotulehduksen - ei astma - ja jollen käyttäisi säännöllisesti sisäänhengitettävää lääkettä - flixotide discuss - lämpöilisin yhä, vaikka altistumisestani on aikaa jo lähes 10 vuotta.
Toivottavasti sinulle ei ole tullut mitään sairautta. Jollei ole, niin eiköhän se lämpöily lopu jossain vaiheessa.
on ollut jo yli vuoden nk.homeeton. Sitä ennen lämpöily oli jatkuvaa. Nyt saan lämpöilyoireet jos haistan homeen esim. vanhoja papereita. Kesälomalla kävin metsässä ja oli oikein mukavaa mutta ihoon iski mustelmia ja yleistila tuttu flunssaisuus. Minulla ei todettu työterveyslaitoksella ammattitautia,tosin tutkimukset tehtiin vuosia sitten. Olkaa hyvät ihmiset varovaisia jos lämpöily jatkuvaa, tämän hetkinen tilanteeni on että minulla on tällä viikolla leikkuutupa-aika varattu syynä olkapäävaiva joka alkoi kuukausia kestäneen lämpöilyn aikana.
on lämpöilyä jatkunut viime joulukuusta asti. Muutimme homekämpästä pois alkukesästä ja vieläkin lämpöä on koko ajan n. 37.0 - 37.1. Mielestäni tämä lämpöily on yksi ikävimmistä homeoireista. Koko ajan tosi vetämätön olo ja väsyttää hirveästi. Onko muuten lämpöilyn ehkäisemikseksi saatavana jotain lääkitystä?
Normaalilämpöni on 36,6, ja olo on suht OK vielä 37,1:ssä, mutta 37,2:ssa on jo selkeästi kipeä ja huono olo. Tosin sukupuoli voi vaikuttaa tähän, naisilla lämpötila voi vaihdella sen 0,5 astetta kuukautiskierron takia.
Minun lämpöni on 36,1-36,2. Todella sairas ja voimaton oli jo kun se nuosee 37,0-37,1.
Yleensä 0,5 heittoja ei haittaa ollenkaan. Ja naisena voin todeta, että se lämpö joka vaihtelee kuukautiskierron mukaan ei tunnu samalta kuin homeelta saatu kuume. Eihän se urheilunkaan aikana, kun lämpö kehossamme normaalisti nousee, tuota sellaista sairasta oloa.
Sitä tarkoitin edellisessä viestissäni, että minulla 0,5 asteen lämmönnousu ei vielä tee huonoa oloa, mutta 0,6 asteen nousu tekee jo selvästi sairaan ja voimattoman olon, eli on epänormaalia lämmönnousua.